Ukraina. Rozpoczęła się wymiana jeńców w Donbasie

W niedzielę pod Gorłowką rozpoczęła się wymiana więźniów między władzami Ukrainy a prorosyjskimi separatystami - poinformowała Daria Morozowa, mediatorka ze strony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.
Zobacz wideo

"Wymiana rozpoczęła się" - podała Morozowa. Dodała, że liczba osób, które mają być przekazane Kijowowi może zwiększyć się. Do wymiany dochodzi w rejonie przejścia granicznego na linii frontu.

Według wcześniejszych informacji Ukraina przekaże 87 jeńców z separatystycznych: Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej, natomiast w przeciwną stronę przekazanych zostanie 55 osób. Tożsamości objętych wymianą jeńców nie ujawniono.

Wymianę uzgodniono podczas szczytu czwórki normandzkiej w Paryżu 9 grudnia na temat uregulowania konfliktu w Donbasie. Warunki operacji uzgodniła w poniedziałek podczas wideokonferencji grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie.

Morozowa poinformowała w niedzielę, że po zakończeniu procedury wymiany jeńców DRL poszukiwać będzie na Ukrainie jeszcze 160 osób.

Konflikt w Donbasie

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. W wyniku walk, które trwają tam do dziś, zginęło około 13 tys. ludzi.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM