"Misie polarne" pojechały do Niemiec. Protestowali przeciwko zamykaniu elektrowni jądrowej

Polscy aktywiści ekologiczni z inicjatywy FOTA4Climate, wraz z przyjaciółmi z Niemiec, Francji, Holandii i Szwajcarii protestowali w Philippsburgu przeciwko zamykaniu elektrowni jądrowej w tej miejscowości. Towarzyszyły im "misie polarne" symbolizujące topniejącą Arktykę.
Zobacz wideo

"Niemcy zamykają elektrownię jądrową w Philippsburgu. Uważamy, że popełniają błąd" - przekonywali przedstawiciele organizacji FOTA4Climate. Ich protest odbył się w niedzielę w Philippsburgu, w Badenii Wirtembergii (25 km na północ od Karlsruhe), gdzie znajduje się wspomniana elektrownia. 

Według aktywistów, jej zamknięcie spowoduje zwiększenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ich zdaniem - ma to miejsce zawsze, kiedy zamyka się elektrownie jądrowe, ponieważ produkowana przez nie energia w znacznej mierze jest zastępowana paliwami kopalnymi, przede wszystkim gazem ziemnym. "Takie działania zwiększają kryzys klimatyczny. Tylko ta jedna elektrownia produkuje tyle czystej energii, ile generują prawie wszystkie elektrownie wiatrowe w Danii" - przekonywali aktywiści.

List otwarty do władz i obywateli Niemiec

Podczas niedzielnego protestu, jeden z założycieli FOTA4Climate Adam Błażowski odczytał "List otwarty w sprawie wyłączania z eksploatacji sprawnych elektrowni jądrowych działających na terenie Republiki Federalnej Niemiec". Dokument jest skierowany do władz i obywateli Niemiec. 

"Jako obywatelki i obywatele sąsiedniego kraju, przedstawiciele wielu środowisk i organizacji, świata nauki i kultury, mieszkańcy Unii Europejskie j, świadomi bezprecedensowych zagrożeń biosfery związanych z globalną zmianą klimatu, zwracamy się do Was o ponowne rozważenie decyzji o ostatecznym wyłączeniu operujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec sprawnych elektrowni jądrowych, podjętej przez rząd niemiecki w 2011 roku" - czytamy w liście.

"Od Waszych decyzji zależy dziś bardzo wiele. Niemcy są liderem światowej polityki i gospodarki, państwem, które wyznacza kierunki w zmaganiach z ocieplającym się klimatem Ziemi. Dlatego z ufnością kierujemy do Was, jako naszych Sąsiadów te słowa" - przekonują aktywiści.

Przedstawiciele FOTA4Climate zaapelowali również do polityków Unii Europejskiej o podejmowanie "pragmatycznych działań ponad narodowymi czy politycznymi podziałami". Jednym z ich elementów - jak twierdzili - powinny być dokonywane na szczeblu unijnym ustalenia zapobiegające wyłączaniu sprawnych, mogących pracować jeszcze wiele lat, dostarczających czystą energię, elektrowni jądrowych. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM