Nietypowy incydent w Watykanie. Kobieta szarpnęła papieża Franciszka

Nietypowe zdarzenie na placu Świętego Piotra. Podczas spotkania papieża Francisza z wiernymi, jedna z kobiet mocno chwyciła papieża za rekę i nie chcała puścić. Franciszek uderzył ją w dłoń i dopiero wtedy się "uwolnił". Całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery.
Zobacz wideo

Wszystko wydarzyło się we wtorek, po nieszporach w bazylice watykańskiej. Papież Franciszek udał się na plac, by obejrzeć stojącą tam szopkę. Witał się z setkami ludzi, którzy tam się zgromadzili, by złożyć mu noworoczne życzenia. Błogosławił dzieci, pozdrawiał wszystkich po kolei, rozmawiał z wiernymi.

Media opublikowały kilkusekundowe nagranie, na którym widać, że jedna z kobiet stojącą przy barierce tak mocno chwyciła dłoń papieża w chwili, gdy odchodził, że pociągnęła go wykręcając mu rękę.

Na nagraniu widać, że papież Franciszek miał problem, aby się uwolnić z uścisku. Odwrócił się w stronę kobiety i uderzył ją w dłoń. Dopiero wtedy wierna "wypuściła" rękę papieża. 

Papież przeprasza, że stracił cierpliwość

Już kolejnego dnia (w Nowy Rok) - podczas spotkania z wiernymi w Watykanie papież Franciszek przeprosił za to, że stracił cierpliwość w sylwestrowy wieczór, gdy ostro zareagował na zachowanie kobiety. Zwracając się do wiernych zebranych na placu papież powiedział przed modlitwą Anioł Pański: "Wiele razy tracimy cierpliwość, przepraszam za zły przykład wczoraj". 

Ostatnie wydarzenie z udziałem papieża w 2019 roku

Spotkanie papieża z osobami zebranymi na placu Świętego Piotra to już tradycja sylwestrowych wieczorów w Watykanie i ostatnie w roku wydarzenie z jego udziałem.

Po odprawieniu w bazylice nieszporów za kończący się rok Franciszek poszedł na plac, by zobaczyć odsłoniętą tam 5 grudnia szopkę. Została wykonana niemal w całości z drewna i jest darem osady Scurelle z Trydentu-Górnej Adygi, czyli terenów na północy Włoch zniszczonych jesienią 2018 roku w wyniku katastrofalnych burz i huraganowych wiatrów.

Obok szopki stoi 26-metrowy, stuletni świerk czerwony przywieziony z miejscowości Rotzo na płaskowyżu Asiago koło Vicenzy w regionie Wenecja Euganejska, również z terenów zeszłorocznego kataklizmu.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM