Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś rurociągiem Przyjaźń

Rosja wstrzymała - od 1 stycznia - dostawy ropy na Białoruś rurociągiem Przyjaźń - poinformował państwowy białoruski koncern Biełnaftachim. Według strony rosyjskiej tranzyt w kierunku zachodnim przez Białoruś jest realizowany "w pełnym zakresie".
Zobacz wideo

"Dostawy zostały wstrzymane. Białoruskie rafinerie pracują na najniższym możliwym poziomie technicznym" - poinformował przedstawiciel Biełnaftachimu agencję Interfax-Zachód. Rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku wykorzystują obecnie niewielkie zgromadzone wcześniej zapasy surowca. "Trwają aktywne działania na rzecz podpisania kontraktów na styczeń" - dodał rozmówca agencji. Potwierdził również, że "poszukiwane są alternatywne źródła dostaw ze wszystkich kierunków".

Z kolei rosyjski Transnieft poinformował agencję TASS, że tranzyt ropy na Zachód przez terytorium Białorusi odbywa się w "pełnym zakresie".

31 grudnia władze w Mińsku i Moskwie poinformowały, że nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie warunków dostaw ropy na Białoruś. Tego samego dnia rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow apelował, by nie tworzyć "apokaliptycznych scenariuszy, bo dialog będzie kontynuowany".

Kontrakty obowiązywały do końca roku

Negocjacje na temat dostaw surowców rosyjskich na Białoruś toczyły się od wielu miesięcy i przebiegały w napiętej atmosferze, ponieważ kontrakty dotyczące ropy i gazu obowiązywały tylko do końca roku. O ile w sprawie gazu udało się osiągnąć częściowe porozumienie (przedłużenie kontraktu o rok i ustalenie cen na dwa pierwsze miesiące), wciąż nie ma ustaleń w kwestii dostaw ropy. Wobec przedłużających się rozmów Aleksander Łukaszenka dwukrotnie - tuż przed Nowym Rokiem - rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem, a także z rosyjskim premierem i ministrem energetyki.

We wtorek białoruski prezydent zażądał od swoich podwładnych przyspieszenia negocjacji i - jednocześnie - zabezpieczenia w ciągu kilku dni dostaw ropy z alternatywnych źródeł. Chodzi o dostawy koleją z portów bałtyckich i ewentualny import ropy z kierunku zachodniego (przez terytorium Polski) rewersem przez rurociąg Przyjaźń.

Od dostaw surowca są uzależnione białoruskie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku. Produkty naftowe są głównym towarem eksportowym Białorusi. Zakupy ropy z innych źródeł niż Rosja są możliwe, jednak byłyby znacznie droższe, niż dotowany przez Rosję surowiec i obniżyłyby dochody Mińska ze sprzedaży paliw.

Nieoficjalne informacje o możliwości zakręcenia kurka przez Rosję i wstrzymania dostaw rurociągiem Przyjaźń od 1 stycznia pojawiły się 31 grudnia. Według agencji Reutera "Moskwa i Mińsk nie mogą się porozumieć w sprawie ceny ropy, taryfy na tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś, a także w sprawie rekompensat w związku ze stratami białoruskich rafinerii z powodu rosyjskiego manewru podatkowego". Chodzi o zmiany podatkowe w Rosji, które powodują wzrost cen surowca dla Białorusi.

Podczas prowadzonych obecnie przez Mińsk i Moskwę negocjacji na temat tzw. pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego, warunki dostaw surowców są jedną z najtrudniejszych kwestii. Według części ekspertów Rosja naciska w kluczowych dla Mińska sprawach naftowo-gazowych, by skłonić go do ustępstw w innych dziedzinach. Program pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego przewiduje m.in. podpisanie 31 map drogowych, dotyczących ujednolicenia norm w różnych sektorach obu państw.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Białoruś. Rosja wstrzymała dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń
Zaloguj się
  • alakyr2

    Oceniono 5 razy 1

    A czy dupowata Polska może w jakimś zakresie przejąć inicjatywę, czy zajmujemy się tylko sylwestrami, defiladami i pierdołami ? Może trzeba utworzyć fundusz pomocy dla Białorusi i 5 - 10 mld zł rocznie przeznaczać na pomoc rozwojową z tym krajem. Wolna Białoruś to bezpieczna Polska.

  • 2bxornot2b

    Oceniono 4 razy 0

    Przyuszczam iz kremlowskiegoo czekiste wyprwadzil z rownowagi bystry bialoruski lawirant Backa. Lukaszenka dysponuje wzrcwym ludem czerskim, czyli ludem pozbawionym poczucia narodowosci i tozsamosci, a jednak stworzyl cos z niczego, jakas forme odrebnosci i poczucia bycia u siebie. Czekista jak czekista dostarczyl Lukaszence silny argument w negocjacjach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX