Najważniejszy generał w Iranie zabity przez USA. Co to oznacza dla świata?

Całym światem wstrząsnęła w piątek informacja o zabiciu szefa irańskich sił Al-Kuds generała Kassema Sulejmaniego. Za akcją stoi Pentagon, a polecenie miał wydać sam Donald Turmp. Jakie konsekwencje dla całego świata będzie miała ta śmierć? Posłuchaj ekspertów w TOK FM.
Zobacz wideo

Na polecenie Donalda Trumpa amerykańskie wojsko zabiło szefa irańskich sił Al-Kuds generała Kassema Sulejmaniego - podał w oświadczeniu w nocy z czwartku na piątek Pentagon.

W dokumencie Sulejmani oskarżany jest o zorganizowanie w grudniu ataku na amerykańską bazę w Iraku, w której zginął jeden obywatel Stanów Zjednoczonych. Pentagon zarzuca mu też "wyrażenie zgody na ataki na ambasadę USA w Bagdadzie, które miała miejsce w tym tygodniu".

- Donald Trump potrzebuje jakiegoś mocnego uderzenia i sukcesu, żeby pokazać, że na arenie międzynarodowej rzeczywiście istnieje i prowadzi politykę zagraniczną twardą ręką - tak o ataku na irańskiego generała Kassema Sulejmaniego mówił w TOK FM Ryszard Schnepf, były ambasador RP w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii.

Co w tej sytuacji zrobi rząd Iranu? - Nie będzie już legendy, którą miał generał Sulejmani. Irańczycy jakoś się z tą stratą będą musieli uporać. Należy się spodziewać, że ich odpowiedź będzie zdecydowana i mająca duże konsekwencje nie tylko dla Ameryki, lecz także dla całego świata - ocenił w TOK FM płk rez. Piotr Łukasiewicz, były ambasador RP w Afganistanie.

Radosław Sikorski doradzał rządowi w Warszawie, jak zareagować na wiadomość o zabiciu Sulejmaniego. -  Jesteśmy sojusznikami USA w ramach terytorium NATO. Nie ma żadnego prawnego wymogu, żebyśmy się angażowali w konflikty na Bliskim Wschodzie czy w Azji. Chociaż będzie polityczna pokusa, by wesprzeć Amerykanów. Natomiast ja bym ostrzegał przed tym. Wojna z Iranem to nie będą przelewki. Sprawy bliskowschodnie są skomplikowane, amatorom odradzam mieszanie się w to - przekonywał w TOK FM europoseł KO i były szef MON.

Konsekwencje amerykańskiego ataku na Iran możemy odczuć wszyscy. - Na pewno zdrożeje złoto i ropa, jednak prognozy o cenie 100 dolarów za baryłkę ropy włożyłbym między bajki - prognozował w TOK FM Marcin Kiepas - główny analityk Tickmill. 

Kto wypełni lukę po najważniejszym generale w Iranie? - Może dojść do eskalacji konfliktu i do ataków terrorystycznych na obywateli amerykańskich - ostrzegał w TOK FM dr Łukasz Fryderyk z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. 

Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego, przypomniał, że w 1998 roku zaatakował Bagdad po to, by przykryć postępowanie impeachmentowe. - Po dzisiejszym ataku Trumpa odwet Irańczyków jest nieunikniony - mówił w TOK FM Wróblewski. 

- Irańczycy muszą odpowiedzieć na symbolicznie równie wysokim poziomie - mówił na antenie TOK FM Jarosław Kociszewski z Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints. Tłumaczy, że od reakcji Iranu zależy teraz m. in. przyszłe zaufanie jego sojuszników.

TOK FM PREMIUM