Sikorski: Odradzałbym uleganie politycznej pokusie, by wesprzeć USA

Nie było sposobu, żeby postawić go przed Trybunałem w Hadze. Więc dostało mu się bronią, którą sam wielokrotnie używał. Sulejmani sponsorował terroryzm za granicami Iranu, dlatego protestowanie, że w taki sposób został zlikwidowany, wydaje mi się trochę nieszczere - przekonywał w TOK FM Radosław Sikorski.
Zobacz wideo

Na polecenie Donalda Trumpa amerykańskie wojsko zabiło szefa irańskich sił Al-Kuds generała Kasema Sulejmaniego - podał w oświadczeniu w nocy z czwartku na piątek Pentagon. W dokumencie Sulejmani oskarżany jest o zorganizowanie w grudniu ataku na amerykańską bazę w Iraku, w której zginął jeden obywatel Stanów Zjednoczonych. Pentagon zarzuca mu też "wyrażenie zgody na ataki na ambasadę USA w Bagdadzie, które miała miejsce w tym tygodniu".

Radosław Sikorski, europoseł i były minister obrony narodowej, tłumaczył w TOK FM, że Sulejmani był "odpowiedzialny za wiele aktów terroru". - Nie było sposobu, żeby postawić go przed Trybunałem w Hadzie. Więc dostało mu się bronią, którą sam wielokrotnie używał. Sulejmani sponsorował terroryzm za granicami Iranu, dlatego protestowanie, że w taki sposób został zlikwidowany, wydaje mi się trochę nieszczere – ocenił Sikorski. Jego zdaniem, to Iran "parł do wojny" z USA. - W ostatnich miesiącach prowokował Stany Zjednoczone. Atakował tankowce, zestrzelił amerykańskiego drona czy dopuścił się ataku na główną saudyjską rafinerię ropy naftowej. Natomiast trudno przewidzieć, jakie będą skutki tego zabójstwa – wyjaśniał były szef MON.

Jego zdaniem, Donald Trump podjął bardzo ryzykowną decyzję o wydaniu wyroku na generała. - Bo sankcje na Iran okazały się bardzo skuteczne. Ten kraj jest odcięty od światowego systemu bankowego, w praktyce nie jest w stanie eksportować ropy. To powoduje inflację, problemy gospodarcze i protesty społeczne, w których w ostatnich tygodniach zginęło ponad 1600 osób. To jest reżim zagrożony co do swojego istnienia, a takie zdesperowane rządy mogą decydować się na desperackie kroki – ostrzegał Sikorski.

Radził też polskiemu rządowi, by nie angażował się w ewentualny konflikt. - Jesteśmy sojusznikami USA w ramach terytorium NATO. Nie ma żadnego prawnego wymogu, żebyśmy się angażowali w konflikty na Bliskim Wschodzie czy w Azji. Chociaż będzie polityczna pokusa, by wesprzeć Amerykanów. Natomiast ja bym ostrzegał przed tym. Wojna z Iranem to nie będą przelewki. Sprawy bliskowschodnie są skomplikowane, amatorom odradzam mieszanie się w to - podsumowywał Radosław Sikorski.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (145)
Sikorski: Odradzałbym uleganie politycznej pokusie, by wesprzeć USA
Zaloguj się
 • troque

  Oceniono 20 razy 12

  Nareszcie te zastępy biskupów-generałów i kapelanów polowych do czegoś się przydadzą. W pierwszym kroku pobłogosławią hufce krzyżowców a potem wyprawią uroczyste koscielno-państwowe pochówki.

 • websterdxb

  Oceniono 21 razy 9

  Wg słabego polityka Sikorskiego :"...Iran parł do wojny z USA' miedzy innymi dlatego ze zestrzelił amerykańskiego drona na terenie własnego kraju.... no brawo

 • piotr120000

  Oceniono 6 razy 6

  Radziu zawodowiec się odezwał. Amerykanie już pewnie analizują jego wypowiedz w Białym Domu.

 • realistas

  Oceniono 14 razy 6

  „W XX stuleciu Stany Zjednoczone prowadziły wojnę przez 15 procent czasu. W drugiej połowie wieku było to 22 procent. A od początku XXI stulecia, od 2001 roku, Stany Zjednoczone ciągle prowadzą wojnę. Wojna jest istotną częścią amerykańskiego doświadczenia, a jej natężenie stale rośnie. Jest wbudowana w amerykańską kulturę i głęboko zakorzeniona w amerykańskiej geopolityce.
  „Stany Zjednoczone nie są zainteresowane pokojem w Eurazji. Nie są też zainteresowane wygraniem wojny. Podobnie jak to było w Wietnamie czy w Korei, celem tych konfliktów jest po prostu powstrzymanie innej potęgi lub destabilizacja regionu, a nie zaprowadzenie porządku”.
  George Friedman „Następne 100 lat. Prognoza na XXI wiek. Mocarstwo nad Wisłą?”.

 • cezar85

  Oceniono 20 razy 6

  będziemy mogli sprawdzić te śmigłowce i łodzie podwodne

  a Misiek będzie czyścił lufy

 • axermann

  Oceniono 5 razy 5

  Choć raz Zdradek coś mądrego powiedział, nie mieszajmy się w żaden konflikt na którym mogą wyłącznie zyskać żydzichy.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 5

  Iran. Ten region to prawie kolebka człowieczeństwa. Jak i Irak.
  Dzisiaj ropa decyduje o ich ważności a nie ich kultura. Ta ropa przynosi bogactwo niewielu, większość społeczeństwa jest pobożna i bogobojna. Tak wyglądają dzisiaj te nowe współczesne państwa, które o demokracji nie chcą słyszeć.

 • rasta-mw

  Oceniono 4 razy 4

  Sikorski ma rację, to "zabawa" nie dla amatorów. Świat zmierza ku wojnie, czas przetrzebić populację ludzką, za dużo nas się zrobiło.

 • facio60

  Oceniono 8 razy 4

  Sęk w tym, że obalenie reżimu irańskigo i destabilizacja państwa, leży w żywotnym interesie pewnego państwa na Bliskim Wschodzie. Będziemy poddani silnym naciskom ze strony tamtych środowisk.
  Czy rządzący się temu oprą, zobaczymy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX