Prof. Dudek o zabiciu Sulejmaniego: Bardzo możliwe, że Amerykanie rzucili temu reżimowi koło ratunkowe

- Być może Amerykanie w swojej naiwności uznali, że jak ukatrupią Sulejmaniego, to reżim upadnie. A paradoksalnie bardzo możliwe, że rzucili temu reżimowi koło ratunkowe - na antenie TOK FM stwierdził prof. Antoni Dudek, historyk i politolog.
Zobacz wideo

Sytuacja na Bliskim Wschodzie po tym, jak irański generał Kasim Sulejmani zginął w ataku USA, była głównym tematem rozmowy gości Daniela Passenta. - Od początku tej prezydentury mamy do czynienia z twardą linią wobec Iranu. Ewidentnie prezydent Trump dąży do rzucenia Iranu na kolana, ale nie będzie tak łatwo jak z Irakiem. Jest to 80-milionowy naród, gospodarka, której nie da się tak łatwo złamać jak irackiej czy libijskiej - na antenie TOK FM przekonywał Witold Jurasz, prezes Ośrodka Analiz Strategicznych. Uważa on, że Iran nie może nie zareagować na to, co się stało. - Na Bliskim Wschodzie nie ma miejsca na słabości, reżim nie może nie zareagować, bo by stracił uznanie własnych obywateli - dodał. 

Karolina Wigura, publicystka i szefowa działu politycznego Kultury Liberalnej, stwierdziła, że nie wiemy jeszcze, co tak naprawdę rozpoczął Donald Trump. - Największe wrażenie zrobiły na mnie komentarze niemieckie, że to mogą być tylko dwie rzeczy: albo jest to państwowy terroryzm ze strony Stanów Zjednoczonych, albo wypowiedzenie wojny - przyznała. 

Profesor Antoni Dudek, politolog i historyk, właściwie zgodził się z pozostałymi gośćmi. Również uważa, że Iran odpowie na ruch Stanów Zjednoczonych i zrobi to "adekwatnie". - Będzie to odpowiedź mocna. W Iranie były niedawno potężne rozruchy i być może Amerykanie w swojej naiwności uznali, że jak ukatrupią Sulejmaniego, to reżim upadnie. A paradoksalnie bardzo możliwe, że rzucili temu reżimowi koło ratunkowe. Wojna bywa idealnym rozwiązaniem. Iran użyje wszystkich sił, żeby adekwatnie odpowiedzieć. Jest w stanie urządzić polowanie na Amerykanów i amerykańskich sojuszników na całym świecie - stwierdził w audycji Daniela Passenta. 

Polska jest wiernym sojusznikiem USA

- Jesteśmy w bardzo delikatnej sytuacji, jesteśmy postrzegani jako pierwszorzędny sojusznik Stanów Zjednoczonych, dotychczasową reakcję Andrzeja Dudy postrzegam więc jako rozsądną. Oszczędność w reakcjach wydaje mi się bardzo wskazana - dodała Wigura. A Jurasz wyraził nadzieję, że nasi żołnierze nie będą walczyć w Iranie, choć stwierdził, że właściwie tego "nie wyklucza". - Nie wykluczam tego, że Polska będzie głównym uczestnikiem koalicji antyirańskiej z Europy. Na dłuższą metę wojna przy pomocy dronów jest kompromitująca dla Stanów Zjednoczonych, myślę, że w jakiejś formie dojdzie do działań na lądzie - mówił na antenie TOK FM. Trochę więcej wątpliwości co do dalszego scenariusza ma prof. Dudek, gdyż według niego konsekwencje wojny z Iranem byłyby o wiele większe niż z Irakiem. 

- Problem jest, co dalej. Amerykanie bardzo szybko pokonali reżim Hussajna, ale problemem okazało się kontrolowanie terytorium i podejrzewam, że w Iranie skala oporu byłaby jeszcze większa niż w Iraku. To jest trochę ślepa uliczka, Amerykanie chcą zmusić Iran do uległości, ale nie są w stanie tego wyegzekwować - przypomniał. I dodał: - W tym sensie rozsądniej byłoby się z Iranem ułożyć, podzielić strefy wpływów, a przecież to o to chodzi, niż eskalować ten konflikt. On może kosztować wiele więcej niż ten w Iraku, a on kosztował jakieś dwa biliony dolarów i sporo istnień ludzkich.

Gorąco w Bagdadzie i Teheranie

Generał Sulejmani zginął w piątek w ataku amerykańskiego drona niedaleko lotniska w Bagdadzie. Wraz z nim śmierć poniosło pięć innych osób, w tym przywódca proirańskiej organizacji w Iraku - Ludowych Sił Mobilizacyjnych. Irańskie władze ogłosiły trzy dni żałoby narodowej i oświadczyły, że zabójstwo to jest przez nich traktowane jako wypowiedzenie wojny przez Stany Zjednoczone.

W sobotę w Bagdadzie tłumy Irakijczyków przeszły przez centrum miasta w kondukcie żałobnym, wznosząc okrzyki m.in. "śmierć Ameryce!". Irak jest jednym z najważniejszych sojuszników Iranu. Teraz trumna z ciałem Sulejmaniego jest już w stolicy Iranu - Teheranie. Powitały ją tysiące ubranych na czarno żałobników.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (226)
Prof. Dudek o zabiciu Sulejmaniego: Bardzo możliwe, że Amerykanie rzucili temu reżimowi koło ratunkowe
Zaloguj się
 • agnrodis

  Oceniono 34 razy 16

  Jezeli ktos mysli, ze Trump ma plan i wie co robi to sie bardzo myli. Trump nie potrafi nawet pokazac Iranu na mapie. To arogancki niedouk i narcyz, o mentalnosci 10cio latka, ktory jest przekonany, ze wie wszystko, bo madrym sie urodzil, i nie musi sie uczyc. To czlowiek, ktoremu dyplom collegu kupil tatus, ktory nie przeczytal w zyciu ksiazki, a "wiedze" czerpie z konserwatywnej stacji TV FOX..... wiem, ze niektorym trudno w to uwierzyc.

 • justas32

  Oceniono 48 razy 16

  Czyli jak nam zabiją Maciarewicza albo Kaczyńskiego - to znaczy że rzucą koło ratunkowe naszemu reżimowi ???

 • farcry3

  Oceniono 36 razy 14

  To, że zabójstwo generała wzmocni reżym w Iranie wie nawet mój kot. Nie trzeba Oxfordu kończyć.

 • feurig59

  Oceniono 27 razy 13

  Jeżeli władza się zdecyduje słać tam polskich żołnierzy trzeba będzie wyjść tłumnie na ulicę przeciw wojnie.

 • cozano

  Oceniono 29 razy 13

  Przecież nie kto inny, ale Bush junior doprowadził obaleniem reżimu Husajna w Iraku do rozszerzenia wpływów Iranu na Bliskim Wschodzie, o powstaniu IS nawet nie wspominając. Dzięki tej polityce mamy teraz miliony uciekinierów, ale jeśli awantura z Iranem się rozwinie, to dojdą następne miliony.

 • staem

  Oceniono 12 razy 10

  Czy ten Dudek nie uważa, że zna się na wszystkim, a ja wiem, że zna się na aktach SB, bo na tych wiarygodnych materiałach wyrósł na wszystkowiedzącego, o Boże chroń nas przed takimi profesorami...

 • starczypl

  Oceniono 14 razy 10

  cieszę się, że żyje w kraju prowadzonym do świetlanej przyszłości przez Adriana i Matołuszka, idących na sznurku szczerbatego prezesa. a Iranu się nie boję, bo wiem, że różowe berety z WOTu ruskiego agenta Antka mnie obronią. dildem bojowym ...

 • baby1

  Oceniono 22 razy 8

  Amerykanie rozwalili cały pas krajów od Libii na Afganistanie skończywszy. Koszty ich "demokratycznych" eksperymentów ponosi Europa. Czas najwyższy na większą integrację Europejską, abyśmy przestali być od nich zależni. Jak mają zamiar walczyć z Islamem na całym świecie, to niech to robią na własny rachunek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX