Australia liczy szkody spowodowane przez pożary. Setki nieruchomości

Australia rozpoczęła ocenę szkód spowodowanych przez pożary, które pustoszą Nową Południową Walię i Wiktorię. Według wstępnych szacunków, zniszczone lub uszkodzone nieruchomości należy liczyć w setkach.
Zobacz wideo

Władze podkreślają, że masowe ewakuacje mieszkańców zagrożonych obszarów zapobiegły znacznie większej liczbie ofiar śmiertelnych. Od września w australijskich pożarach zginęły 24 osoby. Niektórzy decydowali się na ewakuacje w ostatnim momencie. 

Ekolodzy alarmują, że w wyniku pożarów ogromne straty poniosła australijska fauna i flora. Według szacunków w ogniu zginęło już ponad pół miliarda zwierząt - w tym duża część populacji niedźwiadków koala. Od września w australijskich pożarach zginęły 24 osoby.

Na południowym wschodzie Australii spadła temperatura i pojawiły się opady deszczu, jednak władze zaznaczają, że opady nie pomogą w ugaszeniu ognia, a temperatura ponownie ma wzrosnąć do blisko 50 stopni Celsjusza.

Ogrom zniszczeń widać z kosmosu. NASA opublikowała zdjęcie pokazujące to, jak obszar ogarnięty pożarami wygląda z perspektywy satelitów krążących nad Ziemią. Widać na nim ogromne pasma dymu z pożarów.

TOK FM PREMIUM