Iran. W Teheranie rozbił się ukraiński Boeing 737 ze 176 osobami na pokładzie

Ukraiński samolot rozbił się w Iranie. Nikt nie przeżył katastrofy. Łączność z Boeingiem 737-800 została utracona po starcie. Wśród pasażerów najwięcej było obywateli Iranu - 82 i Kanady - 63.
Zobacz wideo

- Zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA, który rozbił się w środę w stolicy Iranu, Teheranie - potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Wśród ofiar katastrofy nie ma Polaków. Jak poinformował na Twitterze szef MSZ Ukrainy, wśród pasażerów i załogi samolotu było m.in.: 82 obywateli Iranu, 63 Kanady, 10 Szwedów. Cała załoga to obywatele Ukrainy. 

Kondolencję ofiarom katastrofy złożył prezydent Ukrainy - Wołodymyr Zełenski. "Straszne wiadomości z Bliskiego Wschodu. Dziś rano po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini rozbił się samolot Międzynarodowych Linii Lotniczych (UIA) Ukrainy, który spadł na ziemię niedaleko od lotniska. Według wstępnych informacji wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi zginęli - napisał w serwisie Telegram szef państwa. 

Biuro prasowe prezydenta poinformowało, że Zełeński w związku z katastrofą przerywa pobyt w Omanie i wraca do Kijowa. 

- Według wstępnych informacji przedstawiciela linii lotniczych Ukraine International Airlines 8 stycznia, po starcie z międzynarodowego portu lotniczego w Teheranie, samolot pasażerski linii UIA spadł niedaleko od lotniska - powiedział przedstawiciel MSZ Wasyl Kyryłycz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Jak poinformował premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk, na pokładzie samolotu znajdowało się 176 osób.

Jak wcześniej informował rzecznik irańskiej agencji lotnictwa cywilnego Reza Dżafarzadeh, samolot spadł na ziemię pomiędzy miejscowościami Parand i Szahriar.

Rzecznik dodał, że na miejscu katastrofy pracują już eksperci i śledczy w związku ze wszczęciem dochodzenia.

"Maszyna stoi w ogniu, ale wysłaliśmy już kilka ekip. Być może będziemy w stanie ocalić jakichś pasażerów" - powiedział dla państwowej telewizji Pirhossein Koulivand, szef irańskiej agencji ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych.

Samolot leciał do Kijowa - twierdzą irańskie media. Początkowo informowano, że na pokładzie znajdowało się 180 osób. Później władze lotniska podały bardziej precyzyjne dane.

Agencja Reutera podała, że powodem katastrofy były problemy techniczne zaraz po starcie; ich natura nie jest jeszcze znana.

Reuters przypomina, że produkowany od późnych lat 90. Boeing 737-800 cieszy się reputacją dobrej maszyny w przeciwieństwie do nowocześniejszego Boeing 737 MAX, który - jako model - był unieruchomiony przez 10 miesięcy po dwóch głośnych katastrofach, do jakich doszło w ostatnich latach.

Tożsamość i narodowość pasażerów oraz załogi feralnego samolotu UIA nie jest jeszcze znana.

Irańska telewizja państwowa poinformowała, że obie czarne skrzynki z samolotu pasażerskiego zostały odnalezione. Oba rejestratory parametrów lotu były uszkodzone, ale uważa się, że nadal możliwe jest odzyskanie zapisanych w nich danych - powiedział cytowany przez stację przedstawiciel władz irańskich.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM