Atak Iranu to "stonowana odpowiedź" na śmierć Sulejmaniego. "Mocniejsza przyjdzie w okolicy lata, jesieni"

- To, co wydarzyło się w nocy, było prostym sygnałem militarnym do swojego społeczeństwa, że mścimy śmierć naszego bohatera narodowego - ocenił w TOK FM płk rez. Piotr Łukasiewicz, były ambasador RP w Afganistanie. Zdaniem eksperta boleśniejszych dla Amerykanów działań możemy się spodziewać bliżej wyborów prezydenckich w USA.
Zobacz wideo

W nocnym ataku Iranu na amerykańską bazę lotniczą w Iraku nikt nie ucierpiał, nie ma też strat w sprzęcie. W bazie stacjonują m.in. polscy żołnierze. Jak poinformował szef MON, Mariusz Błaszczak, żaden z Polaków nie został poszkodowany. 

Jak mówił w Poranku Radia TOK FM  płk rez. dr Piotr Łukasiewicz, mamy do czynienia ze "stonowaną odpowiedzią" Teheranu na zabicie gen. Sulejmaniego. - Mam wrażenie, że mocniejsza (odpowiedź) przyjdzie w okolicy lata, wczesnej jesieni, bo Irańczykom będzie zależało, by Trump nie rządził przez kolejne lata, nie wygrał drugiej kadencji - wyjaśnił były ambasador Polski w Afganistanie. Przypomnijmy, wybory prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędą się w listopadzie. 

Jak podkreślił ekspert, Iran znany jest z tego, że ich działania "są dość wyrafinowane". - To, co dziś w nocy (się wydarzyło), było po prostu prostym sygnałem militarnym do swojego społeczeństwa, że mścimy śmierć naszego wielkiego bohatera narodowego. Wiadomo było, że Iran musi zrobić coś spektakularnego i to się stało dziś w nocy. Ale głębsza odpowiedź polityczna, bardziej zaplanowana i - obawiam się - dotkliwsza dla samego Trumpa przyjdzie w dalszym terminie. Prezydent Trump i administracja amerykańska muszą być na to przygotowani, bo prezydentowi zależy na drugiej kadencji - uważa dr Łukasiewicz. 

Atak Iranu. To "nieduża próbka"

Także zdaniem eksperta z Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ nocny atak uznać można jedynie za doraźne działanie. - To, co się zdarzyło, jest niedużą próbką zdolności Iranu do przeprowadzenia uderzenia w regionie - mówił dr Łukasz Fyderek w TOK FM. 

Władze w Teheranie musiały zareagować i nie mogły zbyt długo czekać z odpowiedzią na śmierć gen. Sulejmaniego. - To odpowiedź na tyle poważna, by odzyskać twarz, ale na tyle nieszkodliwa dla Amerykanów, żeby nie doprowadzić do efektu Pearl Harbor. Czyli do sytuacji kiedy Ameryka zmobilizuje się wokół ofiar: po pierwsze - Donald  Trump będzie miał łatwość zmobilizowania narodu do otwartej interwencji w Iranie, po drugie - zyska sympatię na arenie międzynarodowej - wyjaśniał ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bo, jak dodał, konflikt amerykańsko-irański toczy się nie tylko na froncie militarnym, ale także na polu dyplomacji. - Kto będzie postrzegany jako agresor, a kto jako ofiara przez społeczność międzynarodową - podkreślił rozmówca Piotra Maślaka. 

Całej rozmowy wysłuchasz dzięki aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Iran. "Stonowana odpowiedź" na zabicie Sulejmaniego
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 7 razy 3

  To Ukraińcy podali że samolot spadł w wyniku awarii, wbrew wszelkim faktom. Linie MAU to własność Beni Kołomojskiego, obywatelstwo izraelskie i ukraińskie, oblicze najuczciwsze z możliwych (zwłaszcza w T-shircie z napisem "Żydobanderowiec")

 • damiann_38

  Oceniono 2 razy 2

  Pytanie, jaki prawdziwy cel stał za zabiciem Sulejmaniego. Saddam też deeskalował napięcie jak mógł, a atak na Irak i tak nastąpił. Może chodzi o zniszczenie irańskich instalacji nuklearnych, a przedtem o sprowokowanie Irańczyków do ataku na Amerykanów żeby uzyskać jakiś pretekst. Ale to byłoby działanie na rzecz Izraela, bo irański program nuklearny nie jest dla USA niebezpieczny, a dla Izraela owszem.

 • poochojek

  Oceniono 7 razy 1

  @stop_pis
  no a ten general polecial rozmawiac .... wiec sie zdecydujcie ruskie trolle

 • spyderman2

  Oceniono 6 razy 0

  dóda znów na nartach. masakra

 • todeskult

  Oceniono 5 razy -1

  Czyli co, grzywka wywoła wojnę bo chce sobie "porządzić" przez kolejne 4 lata?

 • zakrzyczny

  Oceniono 2 razy -2

  własnie dzięki taki ekspertom jesteśmy w czarnej szynce; w kancelarii prezydenta jest fabryka profesorów

 • masakramasakra

  Oceniono 6 razy -2

  tylko złotousty Waszczykowski nas uratuje!!!

 • wiceherszt

  Oceniono 4 razy -2

  Ehe. Nie wątpię, że "mocniejsza odpowiedź" przyjdzie w okolicach lata albo jesieni. A nawet jeśli nie przyjdzie, to Iran zostanie do takiej odpowiedzi dyskretnie zachęcony przez faceta, który będzie właśnie w trakcie kampanii wyborczej i bardzo, ale to bardzo chce być wybrany na kolejną kadencję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX