Ukraiński samolot został zestrzelony? Iran nie wyda czarnych skrzynek Boeingowi

Niemiecki dziennik "Bild" sugeruje, że ukraiński samolot, który rozbił się rano w Teheranie, mógł zostać zestrzelony - irańska obrona przeciwlotnicza mogła go pomylić z amerykańskim samolotem lub rakietą.
Zobacz wideo

Jak infromuje Reuters, za irańską agencją Mehr, Iran nie zwróci czarnych skrzynek odnalezionych na miejscu katastrofy samolotu pasażerskiego, producentowi maszyny - Boeingowi. 

Irańska telewizja państwowa poinformowała, że odnaleziono obie czarne skrzynki z samolotu pasażerskiego, który rozbił się w pobliżu lotniska w Teheranie. Oba rejestratory parametrów lotu były uszkodzone, ale uważa się, że nadal możliwe jest odzyskanie zapisanych w nich danych - powiedział cytowany przez stację przedstawiciel władz irańskich.

Katastrofa samolotu w Iranie. Został zestrzelony?

Niemiecki dziennik "Bild" w analizie zamieszczonej w środę na stronie internetowej sugeruje, że ukraiński samolot, który rozbił się rano w Teheranie, mógł zostać zestrzelony - irańska obrona przeciwlotnicza mogła go pomylić z amerykańskim samolotem lub rakietą. 

Dziennik powołuje się na opinie ekspertów i podobieństwo do innych tego rodzaju wypadków.

"Do katastrofy doszło 4 godziny i 14 minut po ataku rakietowym Iranu na bazy wojskowe w Iraku. Jest zatem prawdopodobne, że mułłowie spodziewali się amerykańskiego kontrataku (...). Możliwe, że irańska obrona przeciwlotnicza wzięła ukraińską maszynę za nadlatujący amerykański samolot wojskowy lub rakietę i go zestrzeliła" - pisze tabloid "Bild" w środę na stronie internetowej.

Wyklucza jednocześnie, by pasażerską maszynę mogła trafić amerykańska rakieta. Dziennik uważa bowiem, że gdyby rakietę wystrzelono (z amerykańskiej bazy) zaraz po poderwaniu się maszyny z pasa startowego w Teheranie nie byłaby ona w stanie, w tak krótkim czasie trafić ukraińskiego Boeinga 737-800.

Podejrzenia ekspertów cytowanych przez najpoczytniejszy niemiecki dziennik wzbudza fakt, że irańskie władze bardzo szybko uznały, że przyczyną tragedii była usterka techniczna.

Linie lotnicze o stanie samolotu: Ostatnią kontrolę przeszedł 6 stycznia

Przedstawiciele linii Ukraine International Airlines oświadczyli kilka godzin po katastrofie, że boeing był sprawny, i wykluczyli, by przyczyną katastrofy mógł być błąd załogi. - Posiadamy dane, które mówią, że samolot osiągnął wysokość 2400 metrów, co oznacza, że błąd załogi jest mało prawdopodobny - powiedział przedstawiciel UIA Ihor Sosnowski.

Dyrektor techniczny UIA Ołeksandr Szafijew poinformował z kolei, że samolot, który uległ katastrofie, był stosunkowo nowy. - Samolot został wyprodukowany w 2016 roku. Dostaliśmy go bezpośrednio z fabryki Boeinga, wcześniej nigdzie nie był eksploatowany. Ostatnią kontrolę przeszedł 6 stycznia - oświadczył na konferencji prasowej.

Przedstawiciel irańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Hasan Razaejfar, szef wydziału ds. badania wypadków lotniczych, przekazał z kolei, że samolot nie sygnalizował awaryjnej sytuacji.

Ambasada Ukrainy w Iranie poinformowała początkowo, że katastrofa samolotu nie była aktem terroru, a jako przyczynę wskazano awarię silnika. W późniejszym komunikacie placówka ograniczyła się jednak do stwierdzenia, że przyczyn nie ujawniono, a poprzednie informacje były nieoficjalne. Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk przestrzegł przed spekulowaniem na ten temat przed publikacją wyników dochodzenia.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines rozbił się krótko po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini w stolicy Iranu. Władze Ukrainy poinformowały, że na pokładzie samolotu, lecącego z Teheranu do Kijowa, znajdowało się 176 osób, w tym 167 pasażerów i dziewięciu członków załogi.

Nikt nie przeżył. Wśród ofiar tragedii są obywatele Iranu, Kanady, Szwecji, Niemiec, Ukrainy, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM