Profesor Dickman w TOK FM: Naukowcy przewidzieli pożary w Australii. Jeden z raportów wskazał nawet dokładnie rok 2020

W pożarach w Australii zginęło już ponad miliard zwierząt. Profesor Christopher Dickman - biolog z Uniwersytetu w Sydney - przyznaje jednak w TOK FM, że dane mogą być niedoszacowane. Podkreśla też, że to dopiero połowa sezonu, a pożary mogą trwać nawet do marca. - Niestety będziemy dalej tracić zwierzęta - mówi.
Zobacz wideo

Australia od wielu tygodni walczy z pożarami, które - choć występują w tym kraju od lat - w tym sezonie są wyjątkowo niszczycielskie. Przed kilkoma dniami media obiegła informacja, że w ogniu życie straciło już miliard zwierząt! Profesor Christopher Dickman - w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz - precyzuje, że najdokładniejsze szacunki pochodzą z Nowej Południowej Walii, gdzie zginęło około 800 milionów zwierząt. - Ale jeśli dodamy do tego szacunki z pozostałych stanów Australii, to liczba zabitych zwierząt rzeczywiście przekracza już miliard - stwierdza.

Co ważne - profesor zwraca uwagę, że szacunki te nie uwzględniają takich zwierząt jak bezkręgowce, nietoperze, żaby i ryby (ponieważ nie ma dokładnych danych dotyczących gęstości ich występowania). Zatem liczba zabitych może być jeszcze wyższa.

Australia. Miliard zwierząt już zginęło, a będzie jeszcze więcej

Gość Agnieszki Lichnerowicz ze smutkiem stwierdza jednak, że to nie koniec horroru. Bo choć w Australii płonie obecnie już ponad 8 milionów hektarów, to jesteśmy dopiero w połowie sezonu! - Możemy się spodziewać, że pożary będą trwać jeszcze w styczniu, lutym i marcu. Jedyne, co może je powstrzymać, to silne ulewy. Niestety będziemy dalej tracić zwierzęta - mówi.

Już kilka najbliższych dni zapowiada się bardzo niebezpiecznie. Lokalne władze w południowej części kraju ostrzegają mieszkańców, że ze względu na zapowiadany silniejszy wiatr ogień znów może się rozprzestrzeniać w sposób niekontrolowany. Ćwierć miliona mieszkańców stanu Wiktoria zostało w piątek wezwanych do ewakuacji.  

Zdaniem profesora Dickmana, po zakończeniu tegorocznych pożarów w Australii zmieni się w zasadzie cały ekosystem. Niektóre gatunki - zarówno zwierząt, jak i roślin - całkowicie wyginą. - Dotyczy to torbaczy: kangura rudego czy kanguroszczura. Gatunki takie jak koale, co prawda, nie wyginą przez pożary. Ale zginęło ich jednak bardzo wiele i populacja będzie się uszczuplać - mówi.

Odbudowa ekosystemu może - jak podaje Dickman - zająć całe dekady. Profesor podaje przykład popularnego eukaliptusa, który z reguły "dochodzi do siebie" bardzo szybko, bo jest przystosowany do pożarów. - Ale nie do tak intensywnych - mówi biolog. Dodaje, że rośliny te zostały w wielu miejscach całkowicie spalone, więc trzeba będzie je sadzić od początku. - Będzie musiało upłynąć 100 lat, żeby te drzewa wyrosły na tyle duże, by mogły tam zamieszkać zwierzęta - stwierdza gość TOK FM.

Redaktor Lichnerowicz pytała swojego gościa także o wielbłądy - kilka dni temu w mediach pojawiły się bowiem informacje, że zwierzęta te będą zabijane, ponieważ konkurują z ludźmi o wodę. - Myślę, że jest to niezbędne - przyznaje biolog. I przypomina, że wielbłądy nie pochodzą z Australii. Pojawiły się tam w XIX wieku, razem z europejskimi odkrywcami, którzy wypuścili je na wolność, kiedy pojawiły się samochody. - Potem wielbłądy utworzyły bardzo duże, dzikie populacje (…). Powodują ogromne straty dla środowiska, jedząc roślinność pustynną. Sprawiają, że rodzime gatunki nie mogą używać wodopojów. A przez panującą suszę konkurują o wodę z rdzennymi mieszkańcami północnej Australii - wyjaśniał gość TOK FM.

Pożary w Australii a zmiany klimatu

W rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz profesor Dickman podkreśla jednak, że wielu naukowców przewidziało obecną sytuację mniej więcej 20 lat temu. Już wtedy pojawiły się bowiem raporty, które mówiły jasno, że południowa Australia będzie zmagać się ze wzrostem temperatury i coraz mniejszymi opadami deszczu, a co za tym idzie - większymi suszami. - Te raporty zapowiadały też duże pożary. Jeden z nich, sprzed kilkunastu lat, przewidział nawet, że te pożary pojawią się właśnie w 2020 roku - podkreśla profesor.

Dopytywany, czy cała sytuacja ma związek ze zmianami klimatu - odpowiada, że wielu naukowców nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W przeciwieństwie do niektórych polityków czy szeroko rozwiniętego lobby kopalnianego, z którym mamy do czynienia w Australii.

- To jest dość żenujące. Zginęli ludzie. Wiele osób straciło swoje domy. Zginęło bardzo wiele zwierząt. Przez pożary ucierpi też gospodarka. Nie możemy już zatrzymać zmian klimatu, ale mam nadzieję, że wspólnie, pod mądrym przywództwem, nasze społeczeństwo zacznie działać na rzecz zmniejszania skutków zmian klimatu - mówi Dickman. I przestrzega, że jeśli tak się nie stanie - w przyszłości będziemy zmagać się z kolejnymi suszami i niszczycielskimi pożarami.

- Myślę, że reszta świata będzie się przyglądać Australii, bo modele klimatyczne przewidywały, że tu doświadczymy zmian klimatu szybciej niż w innych częściach świata. Więc zamiast być krajem, który nic nie robi, może staniemy się liderem antykryzysowej aktywności - podsumowuje.

Całej rozmowy z profesorem posłuchaj w Aplikacji TOK FM!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (62)
Pożary w Australii nie skończą się do marca. Zginęło ponad miliard zwierząt
Zaloguj się
 • princepinot

  Oceniono 8 razy 4

  Pozary w Australi to wielka tragedia, wiec tymbardzie jest rzecza bulwersujaca ze niektorzy musza uciekac sie do bardzo kontrowersyjnych wypoiedzi I wyliczen zeby to udowodnic.
  Liczba zwierzat o ktorej mowi professor to NIE jest liczba zabitych zwierzat, ale liczba zwierzat znajdujacych sie na obszarze pozarow przed ich wybuchem. Dlaczego wiec professor stwierdza ze wszstkie zginely?
  W sklad tej kalkulacji wchodzi na przyklad liczba okolo 20 ptakow na kazdy hectar pomnozona przez liczbe hektarow powierzchni pozaru. Oczywisci nie kazdy z tych ptakow zginal, czesc odleciala.
  Podobnie z kangurami, ktore uciekaja przed pozarem I robia to calkiem umiejetnie.
  Wiekszosc gadow chroni sie pod ziemia I jest bardzo prawdopopdobne ze takze przezyja.
  Moim zdaniem przeszacofaniem bedzie jezeli polowa tych zwierzat zginela.
  Niestaty sa gatunki (koala) ktore nie umieja sobie poradzic I gina w duzym procencie.
  Smierc milionow zwierzat I mozliwosc wyginecia niektorych gatunkow jest wielka tragedia, ale nie mam pojecia dlaczego ten professor musi napisac ze zginely miiliardy?

  Niestety w dzisiejszych czasach nie brakuje "naukowych" szarlatanow, co wcale nie pomaga sprawie, wrecz przeciwnie rodzi pytania, czy cala nauka nie jest manipulowana.

 • kadanka

  Oceniono 8 razy 4

  a gina rinehart babsko ktore wlada wszystkimi kopalniami w australii wydała kilka milionow dolarow na sciemnianie, ze globalnego ocieplenia nie ma

 • femur

  Oceniono 12 razy 4

  Już widzę komentarze tych nieuków: "nie ma ocieplenia klimatu", albo "no, może jest ale nie ma związku z CO2".

 • paseo

  Oceniono 12 razy 4

  a polscy gornicy zapowiedzieli strajk i blokade granicy ,bo na haldach nie ma juz miejsca na polski wegiel.Gornicy wydobywaja nikomu nie potrzebny a pisowski rzad wciaz za to im placi,wcia zpodnosi pensje i wciaz daje dodatkowe pieniadze,zeby tylko siedzieli cicho.A jednoczesnie sciaga wciazwiecej wegla z Rosji.Poniewaz Sloidarnisc ucichla,zapewne znowu zatkali dudokacperki kolejna kasa.

 • radon13

  Oceniono 6 razy 2

  Podobno zginęlo mld kręgowców , w tym niezwykle rzadkich, nie licząc owadow .

 • kac

  Oceniono 8 razy 2

  Oczywiście, że ktoś przewidział. W końcu Nostradamus w kilku miejscach też trafił doskonale...

 • 2fat

  Oceniono 7 razy 1

  Tylko że druga połowa raportów naukowych przewidywał w tym czasie powodzie...

 • baby1

  Oceniono 5 razy 1

  Akurat to nie było trudne do przewidzenia. Niech się zabawię we wróża. W 2022 olbrzymie pożary wybuchną w Kalifornii. Jak nie zgadnę, to kto o tym wspomni, a jak zgadnę, to wyciągnę i pokażę jakim jestem prorokiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX