Donald Trump: Iran zamierzał zaatakować cztery ambasady USA

Donald Trump oświadczył, że przed zabójstwem gen. Kasema Sulejmaniego Iran zamierzał zaatakować "najprawdopodobniej" cztery ambasady USA.
Zobacz wideo

Donald Trump zapytany w telewizji Fox News co skłoniło władze USA do dokonania ataku na Sulejmaniego, odparł: "Mogę ujawnić, że sądzę, iż najprawdopodobniej chodziło (o atak) na cztery ambasady".

Trump po raz pierwszy wystąpił z takim twierdzeniem w czwartek w Białym Domu, mówiąc, że zarządził atak, ponieważ "Iran dąży do wysadzenia naszej ambasady". Powtórzył to tego samego dnia podczas wiecu w Ohio. Prezydent powiedział też wówczas, że uważa "za oczywiste", iż demonstranci, którzy atakowali ambasadę USA w Bagdadzie przed atakiem na Sulejmaniego, byli przez niego inspirowani.

- Wiecie kto, to organizował. Tego człowieka już nie ma. A miał na myśli nie tylko tę konkretną ambasadę - powiedział prezydent.

Również sekretarz stanu Mike Pompeo ogłaszając w piątek nowe sankcje wobec Iranu, mówił o tym, że strona amerykańska posiadała "konkretne informacje o rychłych zagrożeniach, w tym atakach na ambasady USA".

Pompeo zaznaczył również, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż samolot ukraińskich linii lotniczych, który rozbił się w środę pod Teheranem, został strącony, być może omyłkowo, przez irańską rakietę. Wcześniej podobne przypuszczenia wyrazili premier Kanady Justin Trudeau oraz premierzy Wielkiej Brytanii i Australii, Boris Johnson i Scott Morrison.

DOSTĘP PREMIUM