Kanada oczekuje od Iranu "pogłębionego śledztwa" w celu ustalenia winnych zestrzelenia samolotu

Premier Kanady Justin Trudeau zażądał "przejrzystości", aby można było przeprowadzić "pełne i gruntowne dochodzenie" i ustalić winnych po przyznaniu się przez Iran do omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego, w którym znajdowało się wielu Kanadyjczyków.
Zobacz wideo

"Naszym priorytetem jest rzucenie światła na tę kwestię w duchu przejrzystości i sprawiedliwości" - napisał Trudeau w komunikacie prasowym.

- To narodowa tragedia i wszyscy Kanadyjczycy pogrążeni są w żałobie. Będziemy kontynuować współpracę z naszymi partnerami na całym świecie, aby zapewnić przeprowadzenie pełnego i dokładnego dochodzenia - zapewnił, dodając, że "rząd Kanady oczekuje od władz irańskich całkowitej współpracy".

Ukraina, po przyznaniu się Iranu do zestrzelenia samolotu, domaga się ukarania winnych tragicznej pomyłki oraz wypłaty odszkodowań. "Oczekujemy od Iranu zapewnień co do gotowości do pełnego i otwartego śledztwa, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, zwrotu ciał ofiar, wypłaty odszkodowań i oficjalnych przeprosin kanałami dyplomatycznymi" - napisał ukraiński prezydent - Wołodymyr Zełenski. 

Iran przyznał w sobotę rano, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu".

Ukraiński samolot typu Boeing 737-800 został zestrzelony zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM