Największy kwiat na świecie znaleziony. Grozi mu wyginięcie

Największy znaleziony na Ziemi kwiat ma 111 cm średnicy. Niestety niedługo oglądanie takich okazów może być niemożliwe. Gatunek jest krytycznie zagrożony wyginięciem.
Zobacz wideo

Bukietnica (Rafflesia tuan mudae), bo do tego gatunku należy największy znaleziony do tej pory pojedynczy kwiat, pobiła wcześniejszy rekord. 107 cm średnicy miała podobna bukietnica Arnolda - informuje "The Guardian"Oba gatunki wielkich kwiatów występują na indonezyjskiej Sumatrze. 

Nie tylko jednak rozmiary świadczą o ich wyjątkowości. Bukietnice nie mają ani liści, ani właściwych korzeni. Rośliny nie prowadzą fotosyntezy, a pożywienie pobierają bezpośrednio od winorośli, których są endopasożytami. Bukietnice przenikają żywicieli wielojądrowymi komórkami, przypominającymi grzybnię. Zanim roślina rozkwitnie przez kilka lat żywi się pożywienie dostarczanym przez winorośle, dzięki czemu możliwe jest powstanie pąka kwiatu, który następnie - po kilku miesiącach - rozkwita. 

Kwiaty bukietnic są jaskrawoczerwone, mają grube płatki. Rośliny nie pachną jednak "kwiatowo". Zamiast tego wydzielają zapach gnijącego mięsa, co przyciąga zapylające je muchy. 

Co ciekawe, bukietnice przejmują też częściowo DNA z winorośli, na których pasożytują. Przyczyny tego mechanizmu nie są jednak jeszcze poznane. 

Największe kwiaty na świecie zagrożone wyginięciem

Mimo ich wyjątkowości oglądanie bukietnic może stać się niedługo zupełnie niemożliwe. Postępująca deforestacja miejsc jej występowania sprawia, że gatunek jest zagrożony wyginięciem. Jej uprawa nie jest natomiast w ogóle możliwa. 

Bukietnice to nie jedyny gatunek, który może zniknąć, z powodu coraz większego wylesiania powierzchni wyspiarskiego kraju. Cierpią przez nią również m.in. orangutany występujące na Borneo.

Najważniejszą z przyczyn wylesiania wielkich połaci Indonezji jest wielkoobszarowe rolnictwo, zajmujące się w ostatnich latach coraz większą uprawą palm olejowych. Pozyskiwany z nich olej wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, m.in. do produkcji słodyczy. Ważnymi czynnikami zmniejszania powierzchni lasów są także m.in. przemysł wydobywczy i wycinka pod budowy dróg czy pozyskiwanie drewna. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM