Premier Miedwiediew: rząd Rosji podał się do dymisji

Rząd podał się do dymisji po tym, jak Władimir Putin zaproponował zmiany w konstytucji, które przewidują większy wpływ parlamentu na powoływanie rządu.
Zobacz wideo

Premier Miedwiediew poinformował, że cały rząd podaje się do dymisji. Ma to związek ze zmianami rosyjskiej konstytucji, które zapowiedział dziś prezydent Rosji - czytamy na portalu vesti.ru.

Prezydent Rosji Władimir Putin ma powołać Miedwiediewa na nowe stanowisko zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa - podał Interfax.

Putin polecił, by dotychczasowy rząd wykonywał swoje obowiązki do czasu powołania nowego gabinetu.

- Znaczenie tego wyjaśni się, kiedy zostanie naznaczony nowy premier. To się powinno wydarzyć bardzo szybko - mówił w TOK FM Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent “Wyborczej” z Rosji. 

Jak mówił, Putinowi może chodzić o zrzucenie odpowiedzialności za problemy, z którymi zmaga się Rosja, na rząd Miedwiediewa.

- Ten rząd nawalił. Nie ze swojej winy, bo o wszystkim decyduje prezydent i jego administracja. Rosja jest w zastoju gospodarczym. Dorobek rządu Miedwiediewa z ostatnich 6 lat jest kiepski, jego notowania spadają - tłumaczył dziennikarz. 

W jego ocenie, nowy premier pokaże, w którą stronę pójdzie Rosja. 

- Jeżeli będzie to człowiek z resortów siłowych, oznacza to “dokręcanie śruby” i jeszcze większą izolację Rosji - wyjaśnił.

"Miedwiediew to najbardziej lojalny współpracownik Putina, co udowodnił przez 4 lata prezydentury i 8 lat premierostwa. Logika polityczna nakazywałaby jego dymisję kilka lat temu, ale Putin ceni wierność" - napisał na Twitterze Adam Eberhardt, Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Jakie zmiany w konstytucji zaproponował Putin?

Wśród zmian ma być m.in. zwiększenie pełnomocnictwa parlamentu przy tworzeniu rządu oraz wzmacniające rolę organu doradczego - Rady Państwowej.

Parlament ma wyłaniać kandydaturę premiera oraz kandydatury wszystkich wicepremierów i ministrów. Prezydent nie będzie miał prawa odrzucić kandydatur, na które zgodził się parlament. Natomiast będzie nadal miał prawo do odwołania premiera, jego zastępców i ministrów w przypadku utraty do nich zaufania lub gdy nie będą wykonywać należycie swych obowiązków.

Jednocześnie szef państwa nadal powinien zachować prawo kierowania resortami siłowymi i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Prezydent ma mianować szefów resortów siłowych po konsultacjach z Radą Federacji.

Obecnie Duma Państwowa nie ma wpływu na wyznaczanie ministrów. Powoływanie i odwoływanie członków rządu należy do kompetencji prezydenta. Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera za zgodą Dumy Państwowej. Wniosek w sprawie kandydatury premiera prezydent przedstawia Dumie w ciągu dwóch tygodni od objęcia urzędu głowy państwa (także w innych przypadkach, jak ustąpienie rządu). Duma Państwowa ma tydzień na rozpatrzenie kandydatury, a jeśli trzykrotnie odrzuci proponowanego jej szefa rządu, prezydent powołuje premiera, rozwiązuje Dumę i zarządza nowe wybory parlamentarne.

Z kolei, gdy premier zaproponuje kandydatów na wicepremierów i ministrów, prezydent dokonuje nominacji na stanowiska w formie dekretu.

Zapowiedziano referendum w tej sprawie.

DOSTĘP PREMIUM