Brexit. Polacy złożyli najwięcej wniosków o status osoby osiedlonej

Ponad pół miliona obywateli polskich mieszkających w Wielkiej Brytanii złożyło wniosek o status osoby osiedlonej, który umożliwi pozostanie w tym kraju, po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie - poinformowało w czwartek brytyjskie MSW.
Zobacz wideo

Według statystyk, z końca grudnia 2019 roku, wniosek o status osoby osiedlonej złożyło ponad 2,8 miliona obywateli państw UE. Większość z nich,  2,5 miliona otrzymało już decyzję, o przyznaniu takiego statusu.

Polacy złożyli ok. 19 proc. aplikacji, co oznacza, że stanowią oni największą grupę wśród ubiegających się o status osoby osiedlonej.

"To fantastyczne, że ponad 500 tys. Polaków złożyło wnioski; są naszymi przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami i wnoszą tak wiele do tego kraju. Wniosek o status osoby osiedlonej jest bezpłatny i prosty, mamy ponad 1500 pracowników wspierających wnioskodawców i zachęcam wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do składania wniosków" - oświadczył wiceminister spraw wewnętrznych Brandon Lewis, który jest odpowiedzialny za ten proces.

Status osoby osiedlonej (settled status) ma na celu umożliwienie obywatelom UE i członkom ich rodzin pobytu w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią Unii. Aby go uzyskać, trzeba udowodnić swoją tożsamość, wykazać faktyczne zamieszkanie w Wielkiej Brytanii i poinformować o ewentualnych wyrokach skazujących. Obywatele UE mają czas do 30 czerwca 2021 roku na złożenie wniosku.

"Chciałbym zwrócić uwagę wszystkich Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy nie mają obywatelstwa brytyjskiego, na konieczność złożenia wniosku o status osoby osiedlonej. Jest to niezbędne, jeśli chcą pozostać w tym kraju po brexicie" - oświadczył ambasador RP Arkady Rzegocki.

Aby zwiększyć wiedzę na temat statusu, brytyjskie MSW organizuje serię spotkań informacyjnych w całej Wielkiej Brytanii, podczas których pracownicy odpowiadają na pytania i pomagają w składaniu wniosków osobiście. Kolejne z takich spotkań dla obywateli polskich odbędzie się w Birmingham 30 stycznia.

Według statystyk, w Wielkiej Brytanii mieszka nieco ponad 900 tys. obywateli polskich.

Brexit. Kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską?

Decyzję o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej podjęto w referendum, które odbyło się 23 czerwca 2016 roku. W głosowaniu wzięło udział 72,2 proc. uprawnionych - 51,89 proc. z nich zagłosowało za opuszczeniem UE. 

Referendum zapoczątkowało wieloletni proces negocjacji umowy o wyjściu z Unii oraz prób zdobycia dla umowy poparcia większości parlamentarnej. Ostatecznie 28 października 2019 ogłoszono, że Unia Europejska po raz kolejny zgodziła się na przedłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii i zdecydowano, że brexit nastąpi 31 stycznia 2020

TOK FM PREMIUM