Australia. "Bezprecedensowa akcja ochrony środowiska". Uratowano prehistoryczny gatunek drzewa

W związku z klęską wielkich pożarów w Australii przeprowadzono bezprecedensową akcję ratowania przed zagrożeniem ostatniego na świecie siedliska sosny Wollemi - gatunku sprzed 150 milionów lat - odkrytego przez naukowców zaledwie 24 lata temu.
Zobacz wideo

Akcja ta, określona przez australijskie władze jako "tajna misja", została przeprowadzona w bliżej niesprecyzowanym miejscu w jednym z kanionów w Górach Błękitnych na północny zachód od Sydney - poinformował minister ochrony środowiska stanu nawiedzonego przez olbrzymie pożary lasów w Nowej Południowej Walii, Matt Kean.

"To zupełnie bezprecedensowa akcja ochrony środowiska" - powiedział minister.

Sosna Wollemi o kolumnowym pokroju, zwana "drzewem-dinozaurem", to gatunek araukariowych, który przetrwał na ziemi przepuszczalnie 200 milionów lat. Został odkryty w jednym z kanionów Gór Błękitnych. Żywe drzewa, które uchroniła przed ogniem akcja zorganizowana przez władze australijskie, mają do 35 metrów wysokości i zaledwie 65 centymetrów średnicy.

"Ogień przeszedł przez okoliczne tereny, było wiele dni skrajnego napięcia, ale operacja zakończyła się nadzwyczajnym sukcesem" - oświadczył Matt Kean.

Po odkryciu pradawnego gatunku sosny jej siewki zostały rozesłane do ogrodów botanicznych na całym świecie w celu zachowania gatunku.

W szalejących od października pożarach australijskich lasów straciło życie 28 osób. Ogień zniszczył ponad 2 000 domów i roślinność na powierzchni 10 milionów hektarów odpowiadającej powierzchni Portugalii lub Południowej Korei. Zginęło do miliarda zwierząt, a wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Australia. "Bezprecedensowa akcja ochrony środowiska". Uratowano prehistoryczny gatunek drzewa
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 2 razy 0

    Grzejecie temat dlla czerskiego dauniaka, jakby co roku nie dochodzilo w Australii do pozarow, w tym fanatyzmie jedna z funkcjnariuszek tvnazi zaatakowala mieszkanke Australii za to ze powiedziala jak to tam jest naprawde, bo jak 'prawda' to 24 goodziny na dobe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX