Rosja odtajniła dokumenty. Oskarża Polskę o mordowanie Żydów i Ukraińców

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało o publikacji odtajnionych dokumentów dotyczących m.in. wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 r. Resort podkreślił, że publikacja dokumentów to "kontynuacja działalności mającej na celu ochronę prawdy historycznej".
Zobacz wideo

Jak pisze AFP, rosyjskie ministerstwo obrony w piątek oskarżyło Polskie Podziemie o wymordowanie Żydów i Ukraińców. "Dokumenty te świadczą o tym, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów w mieście (...)" - napisano w oświadczeniu resortu zamieszczonym na Facebooku.

Rosja odtajnia dokumentyRosja odtajnia dokumenty http://june-22.mil.ru/page8966675.html

Informację o opublikowanych dokumentach ministerstwo zamieściło m.in. na swoim profilu na Facebooku i Twitterze w czwartek wieczorem. We wpisie zamieszczono linki do zbioru dokumentów oraz do strony internetowej poświęconej "75. rocznicy wyzwolenia miasta". Folder z plikami do pobrania nazwano "Wyzwolenie Warszawy".

Na stronie internetowej z domeną rosyjskiego ministerstwa obrony zamieszczono m.in. skany dokumentów oraz informacje o powstaniu warszawskim, Armii Krajowej, obozach zagłady na terytorium Polski, "walkach o Warszawę", pomocy gospodarczej dla polskiej ludności.

"Publikacja odtajnionych dokumentów o wyzwoleniu Warszawy z zasobów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Rosji to kontynuacja działalności resortu obrony, mającej na celu ochronę i obronę prawdy historycznej, przeciwdziałanie fałszowaniu historii, próbom rewizji rezultatów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i II wojny światowej" - podkreślił resort.

Jako Wielką Wojnę Ojczyźnianą w Rosji określa się tę część II wojny światowej w latach 1941-1945, gdy ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że "byłoby ważne" poznać opinię strony polskiej na temat dokumentów opublikowanych przez ministerstwo obrony Rosji. 

Ławrow stwierdził podczas dorocznej konferencji prasowej w Moskwie, że rosyjski resort obrony opublikował „dane archiwalne o tym, jak i kto wyzwalał Warszawę". 

Szef rosyjskiego MSZ zaznaczył, że Rosja jest otwarta na dialog na podstawie dokumentów archiwalnych i wspomniał o kontaktach historyków polskich i rosyjskich. Oznajmił, że praca tego rodzaju nie powinna być zakładniczką prób uczynienia z historii propagandy.

Ławrow dodał, że próby oczerniania jego kraju w związku z II wojną światową i "wykorzystania tego kłamstwa" w celu osłabienia obecnej pozycji Rosji będą trwać. Mówił o tym w kontekście wrześniowej rezolucji europarlamentu.

Wspominając o tej rezolucji, Ławrow powiedział, że "Parlament Europejski jest oczywiście organizacją międzynarodową, ale nie jest uniwersalny". Ocenił, że w PE "wiele rzeczy dzieje się z inicjatywy mniejszości" i dodał, że jest to "dość agresywna mniejszość", w której "pierwsze skrzypce grają kraje nadbałtyckie i inne".

Wspomniał też o grudniowym wystąpieniu prezydenta Rosji Władimira Putina na temat przyczyn II wojny światowej. "Jeśli chodzi o konkretne fakty, które były przedstawione przez prezydenta Putina w jego wystąpieniu w Petersburgu (...), to nastąpiła reakcja na zasadzie "na złodzieju czapka gore" - powiedział Ławrow.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Rosja odtajniła dokumenty. Oskarża Polskę o mordowanie Żydów i Ukraińców
Zaloguj się
 • rastablaster

  Oceniono 3 razy -1

  kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. było nie zmieniać historii, jakże zacnej nauki, w kurefkę doraźnych politycznych wojenek.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Jeszcze jedno nie wiem kto puscil jedna z najwiekszych propagandowych obrzydliwosci ostatniego czasu, jakby PIS byl bliski Putinowi. Truizm o klamstwie powtarzanym dnisl spory sukces patrzac na wpisy czerskiegoo tepozacepia. Klamstwo rodem z antyteza prawdy czersko kremlowskiej propagandy. Zaden rzad po 89 nie byl tak jawnie propolski i tak jasn nie definiowal polskiej historii i racji stanu, racji stanu, ktora jest sprzeczna z interesami Rosji i jej instrumentalna polityka historyczna. W naszej racji stanu nie ma miejsca na pomniki wdziecznosci armii gwalcacej jest miejsce na zwyklych cmentarzach. Mze Rosji powiedziec ze my Polacy chetnie pczekalibysmy jeszcze rok na czolowki armii Pattona, gotowi bysmy pomeczyc sie jeszcze rok by nie gladac tepego ryja stiopy mordujacego po lasach niepokornych grabiac wszystko co mozna zagrabic i wprowadzajacych tu swoje staliniwskie porzadki.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Tlum runal na Zychowicza na niedrzeczne tezy o jedynej szansie dla Polski pozbycia sie najwiekszego szkodnika swiata ruskiego. propagatora ciemnoty i biedy, no to macie wlanie odpwiedz na zasadnicze pytanie, kto jest najwiekszym wrogiem Polakow i polskiej panstwowosci od XVw.
  Zeroo komentarzy a przeciez przed 2015 polski rzad sprawial wrazenie jakbysmy byli w sojuszu z ruskim, zolwiki z putinem, odprawy poslow przed szefem ruskiegoo MSZ bezwizowka z oblastia i darmowe tloczenie gazu w tranzycie. Co goretsze rzadwe serca zateskinily za festiwalem piosenki radzieckiej w Zielony gorze, tak bylo i sie tego nie wyprzecie klamcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX