Wirus z Wuhan się rozprzestrzenia: Pierwszy przypadek zakażenia w Korei Południowej

Centrum ds. kontroli i zapobiegania chorobom Korei Płd. (KCDC) poinformowało, że u 35-letniej kobiety potwierdzono pierwszy w tym kraju przypadek zakażenia koronawirusem z Wuhan powodującym zapalenie płuc. Kobieta przyleciała z Chin.
Zobacz wideo

Chora, która w sobotę przybyła z Wuhan na międzynarodowe lotnisko Inczon-Seul, została natychmiast odizolowana, gdy stwierdzono u niej niepokojące objawy, w tym bardzo wysoką gorączkę - głosi komunikat KCDC.

Wcześniej w poniedziałek chińska komisja rządowa ds. zdrowia poinformowała o śmierci trzeciej osoby zakażonej tym koronawirusem i o 139 nowych przypadkach zakażenia zarejestrowanych tylko w sobotę i w niedzielę.

Według wydawanego w Hongkongu dziennika "South China Morning Post" zarażonych zostało dotychczas 198 osób. 36 chorych jest w stanie krytycznym - podaje EFE, powołując się na władze prowincji Hubei w środkowych Chinach, której stolicą jest Wuhan i gdzie 1 stycznia odnotowano pierwsze przypadki zarażeń.

Dwa przypadki zarażenia odnotowano też w Tajlandii, a jeden - w Japonii.

Tajemniczy wirus wywołuje ciężkie zapalenie płuc

Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które porównywane jest do zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, tj. nietypowego zapalenia płuc, które po raz pierwszy pojawiło się w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.

Władze ChRL zapewniają, że wybuch nowego szczepu koronawirusa w tym kraju jest kontrolowany, ale zastrzegają też, że droga jego rozprzestrzeniania się nie została jeszcze zmapowana, a pochodzenie wirusa wciąż nie jest znane.

Do tej pory z powodu powikłań po spowodowanych zakażeniem nowym typem koronawirusa zmarły trzy osoby. Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zakażeniom i ich kontroli; przypomniano też, że bardzo podobny wirus nazywany MERS powoduje śmierć 35 proc. osób zarażonych.

Na wielu międzynarodowych lotniskach, m.in. w USA, Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Wuhan są poddawani badaniom lekarskim.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM