Prof. Michał Bilewicz o języku Andrzeja Dudy. "Prezydent zaapelował do narcystycznego elementu w polskiej tożsamości"

Zdaniem prof. Michała Bilewicza z Centrum Badań na Uprzedzeniami UW prezydent Andrzej Duda celowo zwrócił sie w swoich ostatnich wystapieniach do narcystycznej tożsamości zbiorowej Polaków. - Pozwala to pozycjonować siebie jako prawdziwego reprezentanta narodu polskiego, który to obecnie naród jest w stanie zagrożenia - ocenił ekspert.
Zobacz wideo

- Możemy mieć w Polsce różne spory, ale ta sprawa jest w moim przekonaniu poza sporem. Wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie muszą zrozumieć, jaka jest rzeczywiście ich rola w polskim państwie. Szkoda, że nie chce tego zrozumieć wielu profesorów na wydziałach prawa polskich uczelni (...). Mam nadzieję, że zdołamy to przełamać, tak jak przełamaliśmy wiele innych barier, które nas blokowały. Tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo - wierzę w to - uda się oczyścić do końca nasz polski dom, aby był czysty, porządny piękny i aby dalej wzrastał nam zdrowy - mówił podczas wystąpienia w Katowicach prezydent Andrzej Duda

Zdaniem prof. Michała Bilewicza z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego prezydent użył bardzo ostrego języka na potrzeby kampanii wyborczej i konkretnego elektoratu - skrajnej prawicy. Według eksperta intencją przyjęcia takiej retoryki jest prawdopodobnie chęć zwycięstwa już w pierwszej turze.

 - Kilka tygodni wcześniej, na noworocznym spotkaniu ze społecznością żydowską, prezydent używał zupełnie innego języka. Mówimy o tym samym polityku, który raz będzie straszył tych wszystkich zdrajców, albo tych wszystkich, którzy "obcymi językami" pouczają Polaków, a z drugiej strony będzie na tę obcość bardzo otwarty w innych wystąpieniach. To jest stare, jak stara jest polityka - komentował gość TOK FM. 

"Andrzej Duda zaapelował do narcystycznej tożsamości zbiorowej"

Profesor podkreślił, że w wypowiedziach prezydenta dostrzega skrajny antyokcydentalizm. - Jesteśmy zwróceni przeciwko Zachodowi, to zagrożenie jest ze strony Zachodu - ocenił, ale zaznaczył, że kiedy usłyszał słowa Andrzeja Dudy nie miał "automatycznej reakcji" kojarzącej wypowiedź prezydenta z nazistowską propagandą. - Ponieważ przy całej mojej niechęci do prezydenta Dudy i polityki, którą prowadzi, wydaje mi się, że naprawdę nie musimy szukać aż tak daleko idących odniesień, żeby być skrajnie krytycznym wobec tego, co on mówi. Myślę, że takie zakotwiczanie naszego myślenia o tym w metaforach nazizmu, moczaryzmu, Gomułki jest przeciwskuteczne. My się moralnie oburzamy i wtedy przestajemy być precyzyjni w krytyce tego, co rzeczywiście miało miejsce - stwierdził profesor. 

Jak mówił gość TOK FM w rozmowie z Jakubem Janiszewskim, z jego perspektywy - psychologa - prezydent zaapelował do "takiej narcystycznej tożsamości zbiorowej". - Do tego narcystycznego elementu w polskiej tożsamości i (było to - red.) bardzo celowe - moim zdaniem - zagranie w kampanii wyborczej, ponieważ pozwala to pozycjonować siebie jako prawdziwego reprezentanta narodu polskiego, który to obecnie naród jest w stanie zagrożenia - wyjaśniał.  

"Rozbudzanie takich emocji jest niebezpieczne"

Zdaniem prof. Bilewicza zarówno obecny konflikt o pamięć historyczną z Rosją, konflikt Polski z Komisją Wenecką i Unią Europejską w sprawie praworządności, jak i "poszukiwanie wrogów wewnętrznych czy elit, które miały rzekomo zdradzić", to elementy właśnie narcystycznego myślenia o narodzie. 

- Cały świat jest przeciw nam. Jesteśmy w stanie zagrożenia, a jeżeli jesteśmy w stanie zagrożenia, to musimy poszukać silnego przywódcy, jemu zaufać i on nas poprowadzi. To jest świetne do mobilizacji wyborczej - ocenił prof. Michał Bilewicz. Jak wyjaśniał, ludzie narcystyczni nie są bowiem w stanie poprzeć żadnego ponadnarodowego organizmu. - Zawsze będą poszukiwali izolacji. Rozbudzanie takich emocji dzisiaj jest bardzo niebezpiecznie, ponieważ może doprowadzić do wzrostu poparcia dla izolowania się polski od Unii Europejskiej - przestrzegł.

Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzieki aplikacji TOK FM. 

DOSTĘP PREMIUM