Ostra odpowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ na artykuł premiera Morawieckiego: To prawdziwe samobójstwo

"Próbą napisania na nowo historii II wojny" nazwała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa na swoim Facebooku artykuł premiera RP Mateusza Morawieckiego opublikowany na portalu Politico. Zacharowa oznajmiła, że artykuł oparty jest na "fałszywych tezach".
Zobacz wideo

"Poświęcając artykuł Holokaustowi, premier Polski czyni jego główną istotą kilka fałszywych tez. Jedna z nich, centralna, dotyczy >>45 lat okupacji sowieckiej, która kosztowała życie milionów ludzi<<. Kłamstwo i manipulacja stały się wiernymi współautorami polskich polityków dyskutujących na temat II wojny światowej" - napisała Zacharowa.

"Straszne kłamstwa Morawieckiego"

Rzeczniczka MSZ oświadczyła następnie, że po II wojnie światowej ZSRR "przystąpił do realizacji szerokiego programu odbudowy gospodarki" Polski i jego władze "działały bezinteresownie, niekiedy poświęcając własne interesy". To właśnie dzięki ZSRR - według Zacharowej - Polska otrzymała Ziemie Odzyskane i znalazła się wśród państw założycielskich ONZ.

"Inne straszne kłamstwo Morawieckiego polega na twierdzeniu, że Armia Czerwona w zasadzie >>nie wyzwalała<< Warszawy" - napisała Zacharowa. W komentarzu kontynuuje: "Ale i to nie jest dno. Poza granicą dobra i zła jest zdanie, że >>choć Armia Czerwona ostatecznie wyzwoliła obóz Auschwitz (Zacharowa używa nazwy Oświęcim), to obóz mógł być oswobodzony już pół roku wcześniej<<".

Zacharowa: Berling dziękował Stalinowi

Przedstawicielka MSZ przytacza następnie - jak pisze - "nieco realnych faktów z odwołaniem się do polskich przywódców". Przytacza w tym miejscu słowa wdzięczności dla Józefa Stalina przesłane - jak podaje Zacharowa - przez gen. Zygmunta Berlinga jesienią 1943 roku. W owym fragmencie mowa jest o wdzięczności za otaczanie troską Armii Polskiej w ZSRR i za "realizację naszego marzenia, by brać udział w walce przeciwko niemieckim ciemiężycielom Polski".

Na początku komentarza Zacharowa stwierdza, formułując zarzuty wobec artykułu Morawieckiego, że "osoba oficjalna pozwoliła sobie na podanie w wątpliwość wkładu Związku Radzieckiego w uratowanie świata przed nazizmem, gwiżdżąc na rezultaty trybunału w Norymberdze".

"To nie artykuł, ale samobójstwo"

Zacharowa nazywa artykuł Morawieckiego "kolejną próbą pisania na nowo historii II wojny światowej". Kończy swój komentarz słowami: "To nie artykuł, ale prawdziwe samobójstwo: cztery strony, którymi premier Polski zabił w sobie człowieka".

Artykuł Morawieckiego opublikowany został we wtorek, na kilka dni przed 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz na dwa dni przed 5. Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się w czwartek w Jerozolimie. Szef polskiego rządu przedstawił szereg argumentów potwierdzających tezę, że podobnie jak w latach powojennych, gdy "sowiecka propaganda narzucała narrację o II wojnie światowej, (...) Rosja znowu podejmuje próby przedstawiania Związku Radzieckiego jako wyzwoliciela, który uwolnił świat od nazizmu".

Morawiecki o zbrodniach Związku Radzieckiego

Związek Radziecki "ułatwił zadanie zbrodniczemu reżymowi nazistowskiemu i popełnił szereg własnych zbrodni zarówno przed, jak i po wyzwoleniu Auschwitz" - napisał Morawiecki. Zauważył także, że przedstawiając dziś znowu Związek Radziecki jako wyzwoliciela, "rosyjski prezydent Władimir Putin pomija milczeniem wojskową agresję Moskwy nie tylko wobec Polski, ale także wobec krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii w czerwcu 1940 r. i decyzję o sprowokowaniu >>wojny zimowej<< z Finlandią, trwającej od listopada 1939 do marca 1940 r.".

Ożywianie i instrumentalne wykorzystywanie kłamliwej narracji, jakie ma miejsce obecnie, gdy "Rosja usiłuje obarczyć Polskę i inne kraje europejskie odpowiedzialnością za współpracę z niemieckim dyktatorem Adolfem Hitlerem, przypomina dawne czasy" - ocenia Morawiecki. "Podejmowane ostatnio próby odmalowywania Polski jako sprawcy, a nie ofiary, nie będą tolerowane" - zapewnia.

"Kiedy świat obchodzi 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, Rosja próbuje na nowo pisać historię. (...) Wziąwszy pod uwagę, że Unia Europejska narodziła się z popiołów II wojny światowej, musimy strzec się dziś przed fałszywymi narracjami, które usiłuje się nam sprzedać" - napisał polski premier w artykule, w którym apeluje o wspólne, europejskie stanowisko wobec rosyjskich prób przeinaczania historii.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Po artykule Morawieckiego w Politico: Ostra odpowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 2

  Zorganizowana grupa przestępcza rządząca Polską,

  przez 15 lat trąbiła na cały świat, że to Rosjanie

  dokonali zamachu na prezydenta w Smoleńsku !! !

 • villk

  0

  Rosja była najwierniejszym sojusznikiem Hiltlera aż do 22 czerwca 1941 roku

  To na benzynie z rosyjskiej ropy gnały niemieckie czołgi przez Francję .. może niech Francuzi i Anglicy o tym pamiętają zanim znów trzeba będzie ratować im dupę.

  villk308488492

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Hitler w Berchtesgaden czekal cala noc na telefon i jasno i dobitnie uzaleznial decyzje o napasci na Polske od efektow misji Ribbentropa. Przypmne brytyjskie gwarancje dal Polski spowdawly odlozenie decyzji o napasci, wszystko byl w rekach stalina. Popoludnia teg gdy stalin wydal decyzje o wojnie nieb nad Berchtesgadden stall sie purpurwe, wszyscy swiadkowie to potwierdzaja. Rosja parla do wojny do wielkiegoo wyniszczenia Europy, to byl cel glowny polityki zeteserer. To jedyne prawdziwe tezy, innych historia nie zna, reszta to tezy fejsbukowe wyssane z czerskiegoo soku z buraka.

 • getz54

  Oceniono 6 razy -4

  Odkłamywanie naszej historii jest niezwykle trudne. Przez pół wieku niemal zyliśmy własną niczym nie potwierdzoną mitologią, którą wzbogacaliśmy o kolejne elementy naszej wielkości, martyrologii narodowej, dopisywaliśmy do naszej historii kolejnych bohaterów, naginaliśmy ,,jedyną, słuszną,, interpretację faktów. Tak jak Ziobrowe chłystki usprawiedliwiają wypalanie napalmem sądownictwa, wyrwanymi z kontekstu przykładami, tak samo ,,historycy-patrioci,, po obu stronach zresztą, zakłamują prawdę historyczną. Prawdą jest, ze ZSRR po 2 wojnie przystąpił do odbudowy polskiej gospodarki, bo zrobili z Polski kolonię i dali jej w uzytkowanie bogate ziemie zachodnie, które zasiedlili milionami polskich obywateli wypędzonych ze wschodu. Prawdą jest, ze Rosjanie nie mordowali Zydów, tam ocalało ich z holocaustu najwięcej, czego nie mozna powiedziec o Zydach polskich i europejskich. W Polsce rozprawiano się z nimi jeszcze w końcówce lat 60-tych, wypędzając ich ze swojej ojczyzny.
  Prawdą jest, ze bardzo duzo Rosjan zginęło przy wyzwalaniu Warszawy, cięzkie walki z Niemcami o wyzwolenie Grochowa, Milanówka. Prawdą jest tez, ze AK otwarcie groziło rozprawieniem się z bolszewikami, Armia Czerwona i Wermacht byli naszymi największymi wrogami AK w tej wojnie. Morawiecki historię zna z opowiadań ojca, a nie był to najlepszy nauczyciel. Ten człowiek ukończył ,,najłatwiejszy,, kierunek studiów, dostał upragnionego mgr-a, i pozniej dowartościowywał się płatnymi kilkumiesięcznymi kursami, seminariami. Morawiecki jest słabo wykształcony, nie powinien ,,pisac,, takich artykułów, one ośmieszają polski punkt widzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX