Co ma para nowych jeansów do pożarów w Australii? Dużo! "Jeżeli nie zaczniemy kupować mniej, nic nas nie uratuje"
Czym jest zrównoważona moda? - Taka, która w miarę nie szkodzi środowisku. Nie ma takiej mody, która w ogóle nie szkodzi, ale takiej, która bierze pod uwagę, jakie ma zasoby, nie tylko kradnie z tego środowiska i nie tylko wyzyskuje środowisko i ludzi, ale też myśli o całym łańcuchu dostaw jako systemie naczyń połączonych - tłumaczyła Anna Pięta, dodając, że w pojęciu zrównoważonej mody mieszczą się takie określenia jak ekologiczna, etyczna czy fair trade.
Prowadzący Tomasz Setta nawiązał do akcji "Shopping for Australia", która pojawiła się w mediach społecznościowych polegającej na tym, aby równowartość swoich ostatnich zakupów przelać na konto fundacji walczącej z pożarami w Australii. Pomysłodawczynią była celebrytka, która zadeklarowała, że wpłaciła 600 zł, ponieważ tyle ostatnio wydała w drogerii. Akcja spotkała się z dużą krytyką i wyśmiewaniem, ale też była pretekstem do debaty na temat wpływu nadmiernej konsumpcji na środowisko.
- Mówiąc o tym, że można ratować kogoś, kupując dalej, jest absolutnie pomyleniem pojęć - mówiła Anna Pięta w TOK FM, podkreślając, że to, co kupujemy również w Polsce, ma pośredni wpływ na zmiany klimatu, czego przejawem są pożary w Australii. - My dziś żyjemy w dobie nadprodukcji i nadkonsumpcji totalnej - mówiła ekspertka, dodając, że dotyczy to ubrań, sprzętów, żywności.
- Gdybyśmy zamknęli teraz wszystkie fabryki, to tych ubrań, które one nadprodukowały, wystarczyłoby na kolejne 11 lat - mówiła Anna Pięta.
Jaskrawym przykładem nadprodukcji jest według niej ogromna produkcja ubrań przez marki tzw. fast fashion, czyli popularne firmy, które niemal co tydzień dorzucają nową kolekcję do sklepu. Pięta zaznaczyła, że w ciągu ostatnich 15-20 lat te marki podwoiły swoją produkcję, a za ceną widniejącą na metce. - Na tę cenę składa się to, co środowisko dostało po tyłku i jak ucierpieli ludzie, którzy to gdzieś na południu szyją - mówiła gościni TOK FM.
Pięta zaapelowała, że zanim coś kupimy, zwłaszcza teraz, kiedy kuszą wyprzedaże, zastanowić się, czy, jest to nam naprawdę potrzebne, czy do czegoś nam pasuje, czy to nasz styl. Mówiła o tym na TEDx Warsaw Woman:
Według niej świadomość dotycząca ubrań jest coraz większa, do tego stopnia, że martwi to producentów ubrań. Pięta nawiązała do ataku prezesa szwedzkiej firmy odzieżowej H&M na aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg i ostrzeganie, że ruch ekologiczny może być zagrożeniem dla światowej gospodarki.
Jak kupować mniej nowych ubrań? Tu nam może pomóc rynek drugiego obiegu, second handów, wypożyczania ubrań oraz produkcja ubrania ze śmieci. Jak podsumowała Anna Pięta, kluczem do poprawy stanu środowiska jest jednak ograniczenie konsumpcji. - Jeżeli nie zaczniemy kupować mniej, nic nas nie uratuje - stwierdziła.
Posłuchaj całej rozmowy. Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:
-
"Kto tyka Konfederacji ten znika"? Nowy sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press
-
Mateusz ma 16 lat i nazywają go "agentem Putina". "Rówieśnicy grożą, że połamią mu nogi"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Latarnik Wyborczy nieobiektywny? "To nie jest nasza funkcja, żeby otwierać dyskusję"
- "Jesteśmy zakładnikami pornograficznej polityki". Symetryści o stanie gry przed wyborami i relacjach z Ukrainą
- Dwie strzelaniny w Rotterdamie. Policja: Liczne ofiary śmiertelne
- TVP płynnie przechodzi od reparacji do antysemityzmu. "Narcystyczna wizja historii"
- Tragedia w przedszkolu w Zabierzowie. Czterolatek wpadł do studni. Chłopiec nie żyje
- Kamienica na Mokotowie oddana w prywatne ręce. Mieszkańcy w strachu. "Nie powinniśmy być tak traktowani"