Co ma para nowych jeansów do pożarów w Australii? Dużo! "Jeżeli nie zaczniemy kupować mniej, nic nas nie uratuje"

Anna Pięta aktywistka klimatyczna i ekspertka ds. zrównoważonej mody tłumaczyła w TOK FM, że nadprodukcja i nadkonsumcjonizm wpływają na zmiany klimatu, czego przejawem są również pożary w Australii.
Zobacz wideo

Czym jest zrównoważona moda? - Taka, która w miarę nie szkodzi środowisku. Nie ma takiej mody, która w ogóle nie szkodzi, ale takiej, która bierze pod uwagę, jakie ma zasoby, nie tylko kradnie z tego środowiska i nie tylko wyzyskuje środowisko i ludzi, ale też myśli o całym łańcuchu dostaw jako systemie naczyń połączonych - tłumaczyła Anna Pięta, dodając, że w pojęciu zrównoważonej mody mieszczą się takie określenia jak ekologiczna, etyczna czy fair trade.

Prowadzący Tomasz Setta nawiązał do akcji "Shopping for Australia", która pojawiła się w mediach społecznościowych polegającej na tym, aby równowartość swoich ostatnich zakupów przelać na konto fundacji walczącej z pożarami w Australii. Pomysłodawczynią była celebrytka, która zadeklarowała, że wpłaciła 600 zł, ponieważ tyle ostatnio wydała w drogerii. Akcja spotkała się z dużą krytyką i wyśmiewaniem, ale też była pretekstem do debaty na temat wpływu nadmiernej konsumpcji na środowisko.

- Mówiąc o tym, że można ratować kogoś, kupując dalej, jest absolutnie pomyleniem pojęć - mówiła Anna Pięta w TOK FM, podkreślając, że to, co kupujemy również w Polsce, ma pośredni wpływ na zmiany klimatu, czego przejawem są pożary w Australii. - My dziś żyjemy w dobie nadprodukcji i nadkonsumpcji totalnej - mówiła ekspertka, dodając, że dotyczy to ubrań, sprzętów, żywności.

- Gdybyśmy zamknęli teraz wszystkie fabryki, to tych ubrań, które one nadprodukowały, wystarczyłoby na kolejne 11 lat - mówiła Anna Pięta.

Jaskrawym przykładem nadprodukcji jest według niej ogromna produkcja ubrań przez marki tzw. fast fashion, czyli popularne firmy, które niemal co tydzień dorzucają nową kolekcję do sklepu. Pięta zaznaczyła, że w ciągu ostatnich 15-20 lat te marki podwoiły swoją produkcję, a za ceną widniejącą na metce. - Na tę cenę składa się to, co środowisko dostało po tyłku i jak ucierpieli ludzie, którzy to gdzieś na południu szyją - mówiła gościni TOK FM.

Pięta zaapelowała, że zanim coś kupimy, zwłaszcza teraz, kiedy kuszą wyprzedaże, zastanowić się, czy, jest to nam naprawdę potrzebne, czy do czegoś nam pasuje, czy to nasz styl. Mówiła o tym na TEDx Warsaw Woman:

 

Według niej świadomość dotycząca ubrań jest coraz większa, do tego stopnia, że martwi to producentów ubrań. Pięta nawiązała do ataku prezesa szwedzkiej firmy odzieżowej H&M na aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg i ostrzeganie, że ruch ekologiczny może być zagrożeniem dla światowej gospodarki. 

Jak kupować mniej nowych ubrań? Tu nam może pomóc rynek drugiego obiegu, second handów, wypożyczania ubrań oraz produkcja ubrania ze śmieci. Jak podsumowała Anna Pięta, kluczem do poprawy stanu środowiska jest jednak ograniczenie konsumpcji. - Jeżeli nie zaczniemy kupować mniej, nic nas nie uratuje - stwierdziła.

Posłuchaj całej rozmowy. Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Pożary w Australii. Jak nadmierny konsumpcjonizm przyczynia się do zmian klimatu
Zaloguj się
 • mgrstepien

  Oceniono 4 razy 2

  "aktywistka klimatyczna i ekspertka ds. zrównoważonej mody".
  Po prostu kabaret :)

 • keiron

  Oceniono 4 razy 2

  „Ekspertka do spraw zrównoażonej mody” Ja pie....ę naprawdę!!? Nawet zdrowy rozsądek muszą zastępować eksperci tudzież ekspertki? Tracę wiarę w gatunek ludzki.....

 • kermit60

  Oceniono 3 razy 1

  Może jednak ludzie którzy to "gdzieś na południu szyją" mają z tego utrzymanie. Pozbawimy ich pracy i co wtedy mają robić , czym się zająć. Wiem aktywiści i na to mają odpowiedź ale taki system który dziarsko rozwiązywał problemy nieznane w innych systemach już był.

 • rastablaster

  Oceniono 3 razy 1

  "aktywistka klimatyczna i ekspertka ds. zrównoważonej mody" = newspeak + profleed = TOK FM.

 • alux

  Oceniono 2 razy 0

  Fakt, kupujemy i wyrzucamy.
  alejak.pl❎

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 0

  Musze przestac odwiedzac ten portal, gdyz lewacka glupota "ekspertow" wylewa sie juz na klawiature.

 • atur22

  Oceniono 3 razy -1

  Ludzie narzekają że Chiny truna....ale to dla nas trują:) bo my kupujemy ich towary!!!! Jeżeli chcemy przeżyć to trzeba drastycznie ograniczyć latanie...samochody....produkcję mięsa....to wszystko wyjdzie nam tylko na zdrowie....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX