Na to przemówienie chciał reagować Andrzej Duda. Co powiedział w Izraelu Władimir Putin?

W Jerozolimie trwają obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W Światowym Forum Pamięci o Holokauście biorą udział udział delegacje z ponad 50 krajów, ale zaplanowano wypowiedzi tylko przywódców: USA, Francji, Niemiec oraz Rosji.
Zobacz wideo

Zebraliśmy się tu, w Yad Vashem, aby pamiętać i nigdy nie zapomnieć o Holokauście w imieniu narodu żydowskiego - powiedział w czwartek prezydent Izraela Reuwen Riwlin, inaugurując V Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie. Podziękował liderom ponad 40 państw za przyjazd na Forum, za solidarność z narodem żydowskim oraz za zobowiązanie, by pamiętać o Zagładzie. - Musimy stać ramię przy ramieniu, jak mur - podkreślił Riwlin.

Dodał, że po II wojnie światowej narodziła się era odpowiedzialności, ponieważ jak wskazał - demokracja nigdy nie jest dana raz na zawsze. - Musimy pamiętać o II wojnie światowej, o Holokauście - wzywał. - Naród żydowski to naród, który pamięta, bo jeśli nie będziemy pamiętać, historia może się powtórzyć - dodał.

Netanjahu atakuje Iran

- Martwi mnie, że jeszcze nie widzimy jednolitego i zdecydowanego stanowiska przeciwko najbardziej antysemickiemu reżimowi na świecie. Reżimowi, który otwarcie dąży do stworzenia broni nuklearnej i unicestwienia jedynego państwa żydowskiego - powiedział Premier Izraela Benjamin Netanjahu

Dodał, że Izrael pozdrawia prezydenta Trumpa i wiceprezydenta Pence'a za "przeciwstawienie się tyranom z Teheranu". 

Premier Netanjahu podziękował przedstawicielom państw alianckich za pokonanie nazizmu w czasie drugiej wojny światowej. - Bez tego poświęcenia nikt nie ocalałby z Holokaustu - podkreślił.

Przemówienie Władimira Putina

Przemówienie Władimira Putina było jednym z najbardziej oczekiwanych na uroczystościach. Mogło się okazać też najbardziej kontrowersyjnym wystąpieniem jerozolimskiego Forum. Biorąc pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi prezydenta Rosji, spodziewać się można było zaatakowania Polski i zarzucenia jej współodpowiedzialności za wybuch II wojny światowej oraz branie udziału w zagładzie Żydów.

Finalnie jednak Putin nie odniósł się bezpośrednio do Polski. - Zbrodnie nazistów, zaplanowane przez nich "ostateczne rozwiązanie" to jedna z najczarniejszych kart historii współczesnej - powiedział Władimir Putin w Jerozolimie. - Naziści planowali ten los dla wielu innych narodów - Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, Polaków - dodał.

- 40 proc. ofiar Holokaustu to obywatele byłego ZSRR, dlatego Holokaust będzie dla nas tragedią, o której będziemy zawsze pamiętać - podkreślił prezydent Rosji, przemawiając na V Światowym Forum Holokaustu w Yad Vashem. - W 1945 roku koniec barbarzyńskim planom (nazistów - PAP) położył przede wszystkim Związek Radziecki - powiedział.

 - Nie zapomnimy o tym, że w tej zbrodni (Holokauście - PAP) byli wspólnicy, którzy okrucieństwem często prześcigali swych panów. Fabryki śmierci i obozy koncentracyjne obsługiwali nie tylko naziści, ale i ich wspólnicy - zaznaczył.

Dodał, że "na okupowanych terytoriach ZSRR zginęło najwięcej Żydów". - Na Ukrainie zginęło około 1,4 mln Żydów, na Litwie 220 tys., 90 proc. przedwojennej żydowskiej ludności Litwy - powiedział Putin.

Prezydent Rosji mówił też, że zbrodnie nazistów nigdy nie mogą się powtórzyć, ani nigdy nie mogą zostać zapomniane. W tym kontekście wymienił blokadę Leningradu, podczas której zginęło około 1,5 mln mieszkańców miasta, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Babim Jarze na Ukrainie i masakrę wsi Chatyń, która została spalona przez oddziały SS wraz z mieszkańcami 22 marca 1943 roku.

Bez Andrzeja Dudy

Na uroczystościach w Izraelu zabrakło Andrzeja Dudy. Polski prezydent został wprawdzie do Jerozolimy zaproszony, ale zrezygnował z wyjazdu, bo organizatorzy Forum nie zgodzili się na to, żeby zabrał głos i mógł opowiedzieć na ewentualne na oskarżenia Władimira Putina.

- Jest mi bardzo przykro, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się nie przyjeżdżać na V Światowe Forum Holokaustu - powiedział dyrektor Instytutu Yad Vashem - Awner Szalew.

Fundacja Światowego Forum Holokaustu wraz z Yad Vashem są współorganizatorami V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta Riwlina.

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński ostro skrytykował organizatorów V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie, argumentując, że główne wydarzenie upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia obozu powinno odbyć się w Polsce, a nie w Izraelu - pisał we wtorek Times of Israel.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodni

DOSTĘP PREMIUM