Koronawirus w Chinach. W Wuhan w pięć dni ma powstać nowy szpital dla 1000 chorych

Już w 10 miastach prowincji Hubei, gdzie znajduje się ognisko zakażeń nowym koronawirusem, zawieszono komunikację miejską i ograniczono transport oraz odwołano imprezy publiczne. W mieście Wuhan w ciągu pięciu dni ma powstać nowy szpital na 1000 łóżek specjalnie dla zarażonych wirusem.
Zobacz wideo

W wyniku powikłań wywołanych wirusem zmarło już 26 osób, a zarażonych jest ponad 830. Większość przypadków została zgłoszona w mieście Wuhan w prowincji Hubei. Zanotowano również przypadki stwierdzenia zachorowań u osób powracających z miasta Wuhan do innych prowincji w Chinach oraz do innych krajów (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, USA). Odnotowano już 17 zgonów.

Jak informuje brytyjska telewizja Sky News, władze Wuhan rozpoczęły w centrum miasta budowę szpitala, w którym znajdzie się 1000 łóżek dla pacjentów zarażonych śmiertelnym koronawirusem. Na miejscu pracuje 35 koparek i 10 buldożerów. Szpital ma być gotowy w poniedziałek. Portal przypomina, że podobne konstrukcje powstawały już w Chinach 17 lat temu w związku z wybuchem zachorowań na SARS. 

Koronawirus w Chinach. Zamknięte miasta

W czwartek wszystkie loty z Wuhan w Chinach zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w pobliskiej miejscowości Huanggang. W obu miastach miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych. W sumie w 10 miastach zawieszono komunikację publiczną i ograniczono transport. W Pekinie odwołano publiczne imprezy z okazji chińskiego Nowego Roku, który przypada jutro (25 stycznia). 

Chiny wzmogły działania w celu powstrzymania niebezpiecznego koronawirusa, m.in. ogłaszając zamknięcie odcinków Wielkiego Muru i Disneylandu w Szanghaju. W stolicy Chin zamknięte zostało też Zakazane Miasto, które dzienne odwiedza ponad 80 tys. osób. 

Koronawirus. Jakie są objawy?

Objawy zakażenia nowym koronawirusem to gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Główny Inspektorat Sanitarny podnosi, że potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Zalecenia dla podróżnych obejmują unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego; unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzeganie zasad higieny rąk i zasad higieny żywności.

Koronawirus w Chinach. Obostrzenia na Lotnisku Chopina

Pasażerowie przylatujący z Chin od piątku proszeni są o wypełnienie Karty Lokalizacyjnej Pasażera - poinformował rzecznik prasowy warszawskiego Lotniska Chopina Piotr Rudzki. Zalecenie wydano w związku z zagrożeniem koronawirusem z Wuhan.

- Zgodnie z zaleceniami światowych organizacji sanitarnych od dzisiaj pasażerowie przylatujący z Chin otrzymują albo podczas lotu od personelu pokładowego, albo bezpośrednio po wylądowaniu kartę, w której wypełniają informacje kontaktowe do siebie. Informują, gdzie będą przebywać: w Polsce bądź UE - powiedział PAP rzecznik.

Jak wytłumaczył dalej, na karcie znajdują się również zalecenia dla pasażera o tym, jak powinien zachować się, gdyby wystąpiły u niego niepokojące objawy chorobowe. Informacje przekazywane są Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM