Kaczyński: "Mógłbym porozmawiać z Putinem, ale niech najpierw odda wrak"

Prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystuje historię dla swojej własnej polityki - ocenił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild", opublikowanej w sobotę.

"(Władimir Putin) próbuje kierować uwagę ludzi na nas, Polaków, by zamazać uwikłanie swojego własnego kraju w wybuch II wojny światowej oraz konsekwencje tego faktu" - zauważył Kaczyński. Wyraził jednak przekonanie, że "świat zna prawdę": "To Związek Sowiecki pod wodzą Stalina napadł na Polskę 17 września 1939 roku. To radzieccy żołnierze i oprawcy z NKWD wymordowali w 1940 roku tysiące polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach".

"Polacy ofiarami, Rosjanie sprawcami taka rola Putinowi nie odpowiada. Dlatego pragnie pisać historię na nowo. Nie zapominajmy, że to właśnie Putin ogłosił w 2005 roku dzień 4 listopada świętem swojej +nowej Rosji+, rocznicę dnia, kiedy to w 1612 roku Polacy zostali wyparci w walce o moskiewski Kreml. Putin wykorzystuje historię dla swojej własnej polityki" - diagnozuje prezes PiS.

Uzmysławia też niemieckiemu czytelnikowi, że III Rzesza od samego początku wojny dokonywała masowych mordów na polskich elitach profesorach, naukowcach, studentach, politykach i ich rodzinach. Przyszłość Polski miała zostać unicestwiona razem z kulturą i potencjałem gospodarczym kraju.

"Również Sowieci wymordowali tysiące Polaków lub wywieźli ich na Syberię, lub do Kazachstanu. Wielu powróciło do Polski dopiero pod koniec lat 50. (XX w.). Inni nie wrócili nigdy" - mówi Kaczyński. Wyraził przy tym satysfakcję, że prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel "jasno przyznają się do winy i odpowiedzialności Niemiec za wojnę oraz wymordowanie milionów ofiar". Jak podkreśla, "naprawdę utrudnili (oni) Rosji oraz jej prezydentowi rozpowszechnianie dalszych kłamstw i stawianie Polaków w złym świetle".

"Fakty mówią same za siebie. W czasie II wojny światowej zginęło 6 milionów obywateli Polski, z tego 3 miliony polskich Żydów, którzy przed wojną byli polskimi obywatelami" - zwraca uwagę Kaczyński.

I zapowiada, że Warszawa nie pogodzi się z tym, że nie otrzymała reparacji za zniszczenia wojenne. "(...) Zniszczono i zmieciono z powierzchni ziemi całą polską gospodarkę, ulice, fabryki, zabytkowe budynki i dobra kultury. Polska została zniszczona zresztą już w czasie I wojny światowej, zwłaszcza dawne Królestwo Polskie, które do końca I wojny światowej znajdowało się na terenach carskiej Rosji i było przez nią wyzyskiwane. Za to Polska także nie otrzymała odszkodowania. Podczas gdy Francja jeszcze do niedawna otrzymywała od Niemiec reperacje na mocy Traktatu Wersalskiego z 1919 roku. Polska praktycznie nic nie dostała" - podkreśla polski polityk.

Pytany, czy nie należałoby skierować roszczeń również do Kremla, odpowiada, że Rosji i Niemiec nie można porównywać. "W Berlinie zasiada demokratycznie wybrany rząd i obowiązują prawo oraz moralność. O Rosji natomiast nie da się tego powiedzieć" - zauważa. Przyznaje jednak rację swoim rozmówcom: "Także Rosja powinna zapłacić. Nie sądzę jednak, by nasze pokolenie jeszcze tego dożyło, by Rosja przyznała się do swojej odpowiedzialności. Jedno jest pewne: nasze żądania się nie przedawniają".

Prezes PiS w wywiadzie ostrzega też przed Rosją, która - jak mówi - "atakuje tam, gdzie widzi słabość i szanse na zwycięstwo, jak choćby na Krymie czy też we wschodniej Ukrainie. Ma jednak problem tam, gdzie napotyka na zdecydowany opór, nawet dyplomatyczny".

"Dotyczy to z pewnością Polski i państw bałtyckich. Dlatego tak ważna jest tutaj obecność NATO. (...) Niemcy powinny wysłać więcej wojska zwłaszcza do państw bałtyckich. W Polsce zaszłości historyczne przemawiają przeciwko stacjonowaniu u nas kolejnej większej ilości żołnierzy niemieckich. Tutaj Niemcy powinni także uwzględnić polską wrażliwość. Pewne jednak jest, że potrzeba skutecznych oddziałów szybkiego reagowania w Europie Wschodniej" - podkreśla Kaczyński.

Pytany o domniemane budowanie w Polsce atmosfery nieprzyjaznej homoseksualistom, Kaczyński przypomniał, że w swoich wypowiedziach podkreślał, że "ten, kto kwestionuje tradycyjny model rodziny, a więc związek między mężczyzną i kobietą, zagraża nie tylko Polsce czy Europie, ale w zasadzie podstawom naszej cywilizacji".

Zwrócił też uwagę, że w Polsce homoseksualiści nigdy nie byli prześladowani. "W przeciwieństwie do wielu innych krajów homoseksualizm w Polsce nigdy nie był zakazany czy karalny (poza okresem zaborów, kiedy nie mieliśmy własnej państwowości). Gdy odzyskaliśmy niepodległość po I wojnie światowej zapisy te zniknęły z kodeksu karnego, co było ewenementem w ówczesnej Europie. Zatem nie ma u nas takiej historii, nie ma takiej tradycji i nie ma też przemocy wobec homoseksualistów" - podkreślił.

Wyjaśniając kwestię trwającej reformy sądownictwa w Polsce, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości przekonuje, że chodzi w niej o interes społeczeństwa, praworządność i sprawiedliwość. "Jeśli w Polsce prawo jest łamane, to przodują w tym sądy i jest na to naprawdę gigantyczna ilość przykładów. (...) Oczywiście są środowiska uprzywilejowane. Na ogół są to przywileje wywodzące się z systemu komunistycznego, które chcą zachować, gdyż są w ich interesie. Sądy chronią przedstawicieli tych środowisk nawet w oczywistych i skandalicznych przypadkach. I to jest cała prawda i istota sporu, który się toczy" - konstatuje Kaczyński.

Pytany przez "Bilda", czy uważa, że jego brat Lech Kaczyński "zginął w zamachu, za którym stał Putin", Kaczyński oświadczył, że "wielkim problemem jest to, że Rosja do dziś nie przekazała Polsce wraku samolotu i nie udało się go dobrze zbadać". "Mógłbym porozmawiać z prezydentem Putinem o śmierci mojego brata. Ale najpierw musiałby zwrócić nam wrak" - konkluduje przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (15)
Kaczyński: "Mógłbym porozmawiać z Putinem, ale niech najpierw odda wrak"
Zaloguj się
 • modulo

  Oceniono 8 razy 4

  Kaczy duce nigdy nie dorosl. Mozg malego dziecka. I ten cykor w oczach. Pipka

 • pn-ski

  Oceniono 7 razy 3

  Rosjanie maja lepszych szachistów. Pan posel bez zadnego trybu i piątej klepki moze najwyzej w bierki pograc z nimi, a i to przegra, bo łapy mu sie trzesą.
  On ma siebie za geniusza, a wszystich za idiotów (co u naszego ciemnego luda sie sprawdza), ale na Kremlu skrecaja sie ze smiechu po jego bunczucznych wypowiedziach.

 • zorro318

  Oceniono 2 razy 2

  W zamian za laske rozmowy ze zwyklym poslem Putin odda wrak i dolozy milion ton ropy za darmo. Rosyjska dyplomacja z cala pewnoscia zaczela przygotowania do spotkania obu mezow stanu. Pewna niezgodnosc protokolu
  dyplomatycznego(z prezydentem moze rozmawiac tylko prezydent) nie bedzie miala zadnego znaczenia ze wzgledu
  na range polskiego rozmowcy i mocarstwowa pozycje IV RP.
  P.S. Tak naprawde to prezes powinien udac sie do psychiatry, jest to kolejny niezbity dowod wyniszczajacej go choroby umyslowej - megalomanii z urojeniami.

 • andy121

  Oceniono 6 razy 2

  Sprowadzanie interesu Państwa w kontaktach z ościennym mocarstwem (cokolwiek podupadlym ale ciągle groźnym) do sprawy wraku samolotu to miara upadku intelektualnego całej naszej pożal się Boże polityki zagranicznej.

 • molibden01

  Oceniono 6 razy 2

  kaczorowi odwaliło! Szeregowy poseł, bez żadnej funkcji państwowej stawia prezydentowi Rosji warunki! "Znaj proporcją mocium panie".

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 2

  Pytanie, czy Putin chciałby rozmawiać z Kaczyńskim. Obstawiam, że nie. Putin, co by o nim nie mówić, to człowiek nowoczesny, obyty, dyplomata. A Kaczyński? Bez sztabu służby zginąłby marnie, bo nawet z samoobsługą ma chyba problemy.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 1 raz 1

  Ledwo otworzył japę i już kłamie.
  Dlaczego tak trudno było się spotkać z Putinem nim ten miał wrak u siebie?
  Z tego co pamiętam, brat Prezesa wolał jechać do Gruzji. Jarek zresztą też w każde inne miejsce, byle nie rozmawiać z Putinem.
  Od siebie dodam, że oszczerczą propagandę uprawia się od lat w Polsce. Ludzie którzy na oczy nie widzieli radzieckiego żołnierza na polskiej ulicy, krzyczą, że żyli pod okupacją.
  Rosja mimo tego, raczej milczała, co naszych patriotów strasznie bolało, gdyż według ich optyki, Rosjanie powinni nas przepraszać w nieskończoność.
  A gdy Putin zagrał taką samą kartą jaką od lat grają nasi politycy, zaczęto u nas rzucać zaklęcia w stronę Rosji, które mają zniszczyć wszystkie putinowskie kłamstwa.
  Śmiech na sali....wariatów.

 • stef0909

  Oceniono 5 razy 1

  Kulawa łajzo przeprosiłeś za Smoleńsk???

 • lizabet

  Oceniono 5 razy 1

  Putin, jeżeli będzie miał taki kaprys, może ciebie karle najwyżej osikać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX