Koronawirus. Pierwszy przypadek zarażenia w Niemczech. Rośnie liczba zarażonych w Chinach
W samej prowincji Hubei, gdzie epidemia miała swój początek, zmarły kolejne 24 osoby, a kolejnych blisko 1,3 tysiąca osób zostało zarażonych. W poniedziałek poinformowano o pierwszej ofierze śmiertelnej wirusa w Pekinie.
Prawie 500 przypadków zarażenia określanych jest jako ciężkie. Do tej pory udało się zaś wyleczyć 51 pacjentow. Obecność wirusa podejrzewa się w przypadku prawie 5800 osób, a kolejnych 30 tys. znajduje się pod obserwacją.
Cztery przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono jak dotąd w Malezji, pięć w Singapurze, dwa w Wietnamie i jedno w Kambodży. Po trzy zakażenia potwierdzono w Korei Południowej, Japonii i na Tajwanie.
Służby medyczne Tajlandii potwierdziły zaś we wtorek sześć nowych przypadków zakażenia nowym koronawirusem wśród przybyszów z Chin. Łączna liczba zachorowań wykrytych w Tajlandii wzrosła do 14. Premier Prayuth Chan-ocha zapewnia, że rząd ma sytuację pod kontrolą. Pięć spośród nowo zdiagnozowanych osób to członkowie jednej rodziny, która przyjechała do Tajlandii z chińskiej prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia wirusa; pacjenci są w wieku od 6 do 70 lat – poinformował zastępca dyrektora generalnego Wydziału Kontroli Chorób, Tanarak Plipat. Szósty zarażony przyjechał z miasta Chongqing w południowo-zachodnich Chinach – dodał Tanarak.
Przypadki zarażenia odnotowano też w Nepalu, Australii, Kanadzie, Francji i Niemczech. Jak dotąd nie ma doniesień o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.
Niemcy. Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem
- W Niemczech koronawirusem zaraził się mężczyzna z powiatu Starnberg w Bawarii - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem rzecznik bawarskiego ministerstwa zdrowia.
Jak poinformował bawarski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL), stan kliniczny pacjenta jest dobry. "Został on odizolowany i cały czas monitorowany jest jego stan zdrowia" - zapewnił LGL. Według LGL osoby, które miały bliski kontakt z pacjentem, zostały szczegółowo poinformowane o możliwych symptomach choroby, drogach zakażenia i działaniach profilaktycznych.
Rzecznik ministerstwa zdrowia podkreślił, że obecnie - w ocenie służb medycznych i sanitarnych - ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa w Bawarii jest niewielkie.
Niemcy są drugim, po Francji, krajem Europy, w którym pojawił się nowy koronawirus.
Kanada. Jeden przypadek zarażenia, 19 osób pod obserwacją
Przedstawiciele publicznej służby zdrowia prowincji Ontario w Kanadzie potwierdzili oficjalnie w poniedziałek, że mężczyzna, u którego wstępnie diagnozowano koronawirus 2019-nCoV, jest nim zarażony. Drugą osobą z koronawirusem może być żona pacjenta. Szef służby zdrowia Ontario dr David Williams poinformował, że żona chorego mężczyzny przebywała odizolowana w domu od chwili przylotu z Chin. W jej przypadku diagnoza jest wstępna, ostateczne potwierdzenie z laboratorium w Winnipeg, dopiero jest oczekiwane. Ponieważ kobieta nie ma objawów choroby, przebywa nadal w domu.
Pod obserwacją przebywa na terenie prowincji Ontario kolejnych 19 osób, większość z nich w Toronto; przebywają w szpitalach, w izolatkach. W przypadku innych 15 osób wykluczono obecność koronawirusa.
Obecnie trwa identyfikacja osób, które mogły zetknąć się z zarażonym mężczyzną. Władze twierdzą, że mężczyzna został przywieziony z lotniska do domu prywatnym samochodem, nie korzystał z transportu publicznego, ani z taksówki. Przedstawiciele służby zdrowia kontaktują się z pasażerami, którzy na pokładzie samolotu China Southern Airlines (lot CZ311), siedziały w pobliżu przebywającego obecnie w szpitalu mężczyzny.
W portach lotniczych w Toronto, Montrealu i Vancouver są obecnie stosowane dodatkowe środki monitorujące w odniesieniu do pasażerów przylatujących z Chin.
Kanadyjskie MSZ ostrzegło w poniedziałek obywateli, by nie podróżowali do prowincji Hubei.
Chiny. Pierwszy zgon z powodu koronawirusa w Pekinie
W Pekinie odnotowano w poniedziałek (27 stycznia) pierwszy w tym mieście zgon spowodowany nowym koronawirusem. Zmarły 50-latek odwiedził wcześniej miasto Wuhan, gdzie wybuchła epidemia – podały chińskie media.
Według komunikatu objawy choroby pojawiły się u zmarłego mężczyzny 15 stycznia, po jego powrocie z Wuhanu. 22 stycznia potwierdzono u niego zakażenie nowym koronawirusem, który może wywoływać groźne zapalenie płuc.
Wcześniej w poniedziałek o pierwszym zgonie spowodowanym zakażeniem koronawirusem poinformowała chińska wyspa-prowincja Hajnan, gdzie zmarła 80-letnia kobieta.
USA. Władze odradzają podróże do Chin
Departament Stanu USA wezwał Amerykanów, aby w miarę możliwości unikali podróży do Chin z powodu epidemii nowego koronawirusa, i ostrzegł przed jakimikolwiek wyjazdami do prowincji Hubei i jej stolicy, miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia.
W wydanym w poniedziałek komunikacie Departament Stanu poinformował, że po ogłoszeniu w niedzielę ewakuacji personelu amerykańskiego konsulatu w mieście Wuhan USA mają ograniczone możliwości pomocy medycznej dla przebywających tam Amerykanów. Podkreślił, że w przypadku koniecznej podróży do Chin należy unikać "kontaktów z chorymi", a także ze "zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego".
Malezja wstrzymuje wydawanie wiz, Filipiny nie przyjmują przyjezdnych z Chin
Malezyjskie władze czasowo wstrzymały w poniedziałek wydawanie wiz turystom z chińskiej prowincji Hubei i jej stolicy Wuhan w związku z szalejąca tam epidemią koronawirusa. Zaostrzono też kontrole podróżnych na lotniskach i innych przejściach granicznych.
Premier Malezji Mahathir Mohamad powiedział w poniedziałek, że zakaz wydawania wiz osobom z regionów Chin, gdzie szerzy się epidemia, ma pomóc w zapanowaniu nad dalszymi zakażeniami. Dodał, że rząd nie ma na razie planów wprowadzenia całkowitego zakazu przyjazdów podróżnych z Chin; otwarto jednak dla nich osobne punkty imigracyjne.
We wtorek pełniący funkcję głównego inspektora sanitarnego Dr Noor Hisham Abdullah przedstawił listę kilkudziesięciu termicznych skanerów umieszczonych na wszystkich przejściach granicznych w Malezji. Urządzenia mają wykrywać podróżnych z gorączką. Każda osoba, u której podejrzewa się zakażenie koronawirusem, zostanie wstępnie zbadana w specjalnym pomieszczeniu, a następnie odesłana do jednego z 26 szpitali wskazanych przez ministerstwo zdrowia. Jak dodał ekspert, podejrzane przypadki będą monitorowane przez cały okres inkubacji wirusa wynoszący około 14 dni.
W sobotę policja zatrzymała na lotnisku w mieście Johor Bahru trzyosobową rodzinę z Kantonu. Wcześniej dwoje rodziców bez zgody lekarzy opuściło szpital; nie zgodzili się na kwarantannę swojej 2-letniej córki, u której wykryto wirusową gorączkę.
We wtorek Filipiny wprowadziły całkowity zakaz przyjazdów podróżnych z Chin.