Bruksela o koronawirusie. Komisja Europejska uruchamia Mechanizm Obrony Ludności

W związku z epidemią koronawirusa Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu Mechanizm Obrony Ludności. W jego ramach Bruksela będzie wspierała ewakuację obywateli Unii Europejskiej z regionu chińskiego Wuhan. Przypomnijmy, że brytyjski linie lotnicze British Airways wstrzymały od dziś loty do Chin.
Zobacz wideo

O koronawirusie dyskutowano dziś podczas cotygodniowego posiedzenia Komisji Europejskiej. Podczas spotkania podjęto decyzję o uruchomieniu Mechanizm Obrony Ludności.

To uruchomiony w 2001 roku system koordynacji działań i zasobów dobrowolnie przekazanych przez państwa uczestniczące na rzecz kraju, który zwróci się o pomoc. Wykorzystywany jest najczęściej do działań dotyczących klęsk żywiołowych. 

Wirus w Chinach. Coraz więcej ofiar śmiertelnych

Według wtorkowych danych chińskiej państwowej komisji zdrowia wirus zabił dotąd w Chinach 106 osób, a ponad 4,5 tys. zachorowało, z czego 976 przypadków określono jako ciężkie. Liczba zarażonych wzrosła w porównaniu z komunikatem z poprzedniego dnia o ponad 1700, a przypadków ciężkich - o 515. By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze praktycznie zamknęły liczące 11 mln mieszkańców miasto Wuhan, uniemożliwiając wyjazd z miasta.

23 stycznia wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych. Te same środki zostały podjęte w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 mln ludzi.

Wirus z Chin rozprzestrzenia się

Koronawirus jest już w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Australii, Kanadzie, a w Europie - we Francji i Niemczech.  Jak dotąd nie ma doniesień o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

Największe brytyjskie linie lotnicze odwołały od środy 29 stycznia wszystkie połączenia z Pekinem i Szanghajem w związku z epidemią koronawirusa. Zakaz lotów do Chin rozważają również amerykańskie władze. 

We Francji odnotowano do tej pory cztery przypadki zakażenia koronawirusem. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem zdiagnozowano u pochodzącego z Chin 48-letniego mieszkańca Bordeaux, który niedawno ze względów zawodowych był w Wuhan. Drugi pacjent również podróżował do Chin, ale nie podano na jego temat żadnych dodatkowych informacji poza tym, że jest on leczony w izolacji w paryskim szpitalu. Trzeci z kolei pacjent jest też leczony w szpitalu w Paryżu. Prawdopodobnie jest to krewny jednej z dwóch osób, u której wcześniej stwierdzono koronawirusa. We wtorek potwierdzono czwarty przypadek zakażenia koronawirusem. Chory to starszy chiński turysta. Przebywa obecnie on na intensywnej terapii w paryskim szpitalu.

Pierwszy w Niemczech przypadek koronawirusa wykryto u 33-latka z okolic miasta Landsberg am Lech. Mężczyzna jest pracownikiem firmy Webasto. Zaraził się na szkoleniu, które prowadziła jego koleżanka z Szanghaju. Z pierwszym niemieckim chorym miało kontakt około 40 osób. We wtorek wieczorem poinformowano, że zakażenie koronawirusem stwierdzono u kolejnych trzech osób z najbliższego otoczenia pierwszego pacjenta. Tym samym liczba osób zakażonych w Niemczech wzrosła do czterech.

Koronawirus. Jakie są objawy zakażenia?

Nowy typ koronawirusa pojawił się po raz pierwszy w grudniu w Wuhanie. Towarzyszące mu objawy, w tym kaszel i gorączka, a w ciężkich przypadkach zapalenie płuc, są podobne do wielu innych chorób. Infekcja rozpoczyna się wysoką temperaturą, do której dołącza się na ogół biegunka, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, zawroty głowy oraz kłopoty z oddychaniem. U pewnej grupy pacjentów duszności mogą rozwinąć się w kierunku niewydolności oddechowej, której konsekwencją może być śmierć pacjenta.

Wirus z Chin w Polsce? Jest pierwsze podejrzenie zakażenia wirusem z Wuhan

Na oddział zakaźny wojewódzkiego szpitala im. Biegańskiego w Łodzi we wtorek wieczorem trafiła pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kobieta przebywała w jednym z łódzkich hoteli. Nie jest obywatelką Polski. Jak nieoficjalnie podają lokalne media, chora miała przyjechać do Polski z Chin, a w Łodzi przebywała od kilku dni. Z tego powodu służby sanitarne miały podjąć daleko idące środki ostrożności i zdecydowano o hospitalizacji pacjentki.

Środki ostrożności zastosowano również wobec studentów wracających do Polski z Chin. Do kraju wróciło już 12 studentów, którzy w chińskim Wuhan byli w ramach wymiany między uczelniami. Trzech z nich zostało skierowanych na obserwację do warszawskiego szpitala zakaźnego.

Wirus w Polsce. NIK sprawdzi, czy jesteśmy przygotowani

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, jak system ochrony zdrowia jest przygotowany na wystąpienie w Polsce chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Kontrola została zaplanowana już w zeszłym roku, jednak w związku z pojawieniem się koronawirusa w Europie, prezes Izby Marian Banaś zdecydował o jej natychmiastowym rozpoczęciu.

Kontrola znalazła się w planie pracy NIK na 2020 r. opublikowanym w środę na stronie Izby. Obejmie wszystkie kluczowe elementy systemu ochrony przed tego rodzaju zagrożeniami. Przeprowadzona zostanie w wytypowanych szpitalach, na lotniskach, w portach morskich, w jednostkach ratownictwa medycznego i stacjach sanepidu. Skontrolowane zostanie także Ministerstwo Zdrowia i wojewodowie, którzy odpowiadają za przygotowanie i koordynację działań w takich sytuacjach.

DOSTĘP PREMIUM