Koronawirus. WHO ogłasza alert. Zagrożenie dla zdrowia publicznego

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
Zobacz wideo

O decyzji poinformował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po spotkaniu komitetu kryzysowego organizacji. - Naszą największą obawą jest to, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej - powiedział Ghebreyesus.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest przeciwna ograniczeniom w podróży i handlu z Chinami z powodu koronawirusa - poinformował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wyraził przekonanie, że środki, które Chiny podejmują, są wystarczające, by "odwrócić trend".

- Widziałem potencjał (w Chinach) i jestem przekonany, że zahamują rozprzestrzenianie się (wirusa) tak szybko jak to możliwe - powiedział Ghebreyesus.

Wirus z Chin. Epidemia koronawirusa

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Od tamtej pory w kraju zachorowało 8 149 osób, a kolejne 92 przypadki wykryto za granicą. Z powodu zarażenia zmarło jak dotąd w Chinach 171 osób. Nie pojawiły się doniesienia o zgonach w innych krajach.

Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhanu i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w kilku okolicznych miastach. Mimo to wirus przedostał się poza granice Chin.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM