Donald Tusk żegna Brytyjczyków. "Byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy wspólnotą"

Były przewodniczący Rady Europejskiej, szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk zapewnił, że Brytyjczycy i mieszkańcy 27 krajów UE pozostaną wspólnotą, mimo brexitu. Dziś ostatni dzień obecności Wielkiej Brytanii w UE.
Zobacz wideo

"Moi drodzy brytyjscy przyjaciele. Byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy wspólnotą. I żaden brexit nigdy tego nie zmieni" - napisał na Twitterze Tusk.

W piątek o północy Wielka Brytania po prawie pół wieku przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Stanie się tym samym pierwszym państwem, które kiedykolwiek opuściło Wspólnotę.

Tusk, jako szef Rady Europejskiej zdobył popularność na Wyspach wśród zwolenników pozostania w Unii, budząc jednocześnie oburzenie wśród przeciwników, szczególnie po słowach o "specjalnym miejscu w piekle" dla tych, którzy promowali brexit i jednocześnie nie mieli na niego żadnego planu.

Wypowiedź Tuska skrytykował wówczas rzecznik ówczesnej premier Theresy May. "To pytanie do Tuska, czy uważa użycie takiego języka za pomocne" - powiedział rzecznik.

Brexit. 

W nocy z piątku na sobotę Wielka Brytania opuści Unię Europejską. 1 lutego 2020 roku rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy. Prawdziwe skutki brexitu odczujemy więc dopiero w 2021 roku. Sprawdź, co się zmieni >>>Brexit z piątku na sobotę. Co się zmieni w pierwszym dniu nieobecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej?

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM