Atak nożownika w Londynie. Policja: "incydent o charakterze terrorystycznym"

Londyńska policja zastrzeliła w niedzielę w południowym Londynie mężczyznę, który - jak się przypuszcza - nożem zaatakował kilka osób na ulicy. Policja potwierdziła, że napastnik nie żyje, a zdarzenie określiła jako "incydent o charakterze terrorystycznym".
Zobacz wideo

"Mężczyzna został zastrzelony przez uzbrojonych funkcjonariuszy w Streatham (południowy Londyn). Na tym etapie uważa się, że kilka osób zostało dźgniętych nożem. Okoliczności są oceniane; incydent został uznany za związany z terroryzmem" - napisała policja na Twitterze. Policja poinformowała, że ludzie powinni unikać tego obszaru.

Według źródeł, na które powołuje się stacja Sky News, sprawca kierował się islamistycznymi motywami. Na Twitterze zamieszczono kilka nagrań wideo z miejsca zdarzenia. W jednym z nich widać mężczyznę leżącego na ziemi na ulicy handlowej i co najmniej dwóch uzbrojonych policjantów wystawiających broń zza nieoznakowanego samochodu policyjnego. 

Premier Boris Johnson napisał na Twitterze, że myślami łączy się z poszkodowanymi w tym zdarzeniu, i podziękował policji i służbom ratunkowym za szybką reakcję. "Terroryści próbują podzielić nas i zniszczyć nasz sposób życia - tu, w Londynie, nigdy nie pozwolimy, by im się to udało" - napisał z kolei burmistrz brytyjskiej stolicy Sadiq Khan. 

Poprzedni podobny atak terrorystyczny w Londynie miał miejsce pod koniec listopada 2019 r., gdy zwolniony warunkowo z więzienia terrorysta zaatakował nożem uczestników seminarium na temat reintegracji skazanych, zabijając dwie osoby. Później został zastrzelony przez policję na Moście Londyńskim. 

TOK FM PREMIUM