Polska "na razie" bez zaproszenia do Moskwy na uroczystości z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Rosja na razie nie wysyłała władzom polskim zaproszenia na uroczystości w Moskwie 9 maja br., gdy obchodzić ona będzie 75. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow
Zobacz wideo

9 maja to najważniejsze święto w Rosji. Z okazji 75. rocznicy zakończenia Ii wojny światowej w 475 miejscowościach odbędą się defilady, w których weźmie udział ponad 110 tys. żołnierzy.

Najważniejsze uroczystości odbędą się w Moskwie. Rzecznik Kremla poinformował dziś (4 lutego), że "Rosja na razie nie wysyłała władzom polskim zaproszenia na uroczystości w Moskwie 9 maja br.". -  Zaproszenie władzom Polski nie było na razie przekazywane. W obecnym momencie kwestia ta nie pojawiała się na agendzie - powiedział Dmkitrij Pieskow dziennikarzom. Agencja TASS, która przekazała jego wypowiedź, przypomina, że 28 stycznia przedstawiciel Kremla mówił mediom, że zaproszenia do przywódców obcych państw "były dawno wysłane".

TASS przypomina również, że pod koniec 2019 roku pomiędzy Rosją i Polską wynikł spór dotyczący historii II wojny światowej. 

Pieskow tłumaczył 29 stycznia, że Rosja na razie nie publikuje listy liderów, którzy przyjadą na uroczystości, ponieważ nie ma jeszcze odpowiedzi od wszystkich zaproszonych. 

Prezydent Rosji Władimir Putin już w czerwcu ubiegłego roku zaprosił na obchody rocznicy Donalda Trumpa. Do Moskwy ma też przyjechać prezydent Francji Emmanuel Macron.

Po dokonanej przez Rosję w 2014 r. aneksji Krymu zachodni przywódcy nie brali udziału w kulminacyjnym punkcie obchodów w Rosji, którym jest defilada wojskowa na moskiewskim Placu Czerwonym. W 2015 roku kanclerz Niemiec Angela Merkel gościła w Moskwie 10 maja, dzień po oficjalnych obchodach Dnia Zwycięstwa

Rosyjska wizja historii

Ostatnio Rosja wielokrotnie wykorzystywała historię do tego, by atakować Polskę. W grudniu Władimir Putin krytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Prezydent Rosji wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Oprócz tego Putin w ostrych słowach wypowiadał się o postaci Józefa Lipskiego, ambasadora RP w Berlinie w latach 30. XX w. Stwierdził, że Lipski miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Adolfowi Hitlerowi, jeśli ten wysłałby polskich Żydów na zagładę do Afryki.

Z kolei 17 stycznia Ministerstwo obrony Rosji opublikowało odtajnione dokumenty dotyczących m.in. wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy - m.in. skany dokumentów oraz informacje o powstaniu warszawskim, Armii Krajowej, obozach zagłady na terytorium Polski, "walkach o Warszawę", pomocy gospodarczej dla polskiej ludności. "Dokumenty te świadczą o tym, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów w mieście (...)" - napisano w oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa na Facebooku.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie: 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Polska bez zaproszenia na uroczystości zakończenia II wojny światowej w Moskwie
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 6 razy 2

  Skoro u nas stosuje się luźne kryteria ocen historycznych zaszłości, to rosyjska narracja nie powinna nam przeszkadzać. A że nas nie zaproszą, to nie jest wiadomość odkrywcza. Też na ich miejscu bym nie zaprosił.
  Awanturników należy unikać.

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 1

  Zaczyna się izolacja Polski na arenie międzynarodowej. W TVPiS zapewne powiedzą, że prezydent i tak by się nie wybrał na te obchody, ani inny premier, bo tak naprawdę nasi rządzący ze światem się nie liczą, udowadniając to każdego dnia. Miejmy nadzieję, że jak już wszystkich wokół do siebie uprzedzimy, to tylko odgrodzą się od nas murem, a nie zrównają z ziemią.

 • villk

  0

  wojna zakończyła się 8 MAJA a nie jak chciał Stalin 9 maja szopka z druga kapitulacja była potrzebna rosyjskiej propagandzie tak samo jak i obecne huczne obchodzenie rocznicy
  Wszystkim gościom na Placu Czerwonym pragnę przypomnieć, że Stalin był do 22 czerwca 1941 roku NAJWIERNIEJSZYM SOJUSZNIKIEM HITLERA i współmordercą polskich elit , że działął w porozumieniu z HITLEREM i na jego korzyść i że mimo zawrtych po czerwcu 41 porozumień z aliantami gotów był w grudniu 41 zawrzeć sepratystyczny pokój z Hitlerem na wzór pokoju Brzeskiego.
  Pamiętajmy podstawową prawdę HITLER BYŁ zapalnikiem ale granat II wojny światowej odbezpieczył STALIN

 • mariner4

  Oceniono 5 razy -1

  Lata opluwania Rosji poprzez przypisywanie im zamordowania jednego z kurdupli, zrobiły swoje.

 • krytek-7

  Oceniono 5 razy -3

  Kiedy polska zulia,ktora nazywa siebie dyplomacja,dopusci do swoich zakutych wiesniackich lbow,ze w polityce nie ma miejsca na fochy,sympatie i antypatie i licza sie wylacznie interesy.
  Na koncu matoly nie moga zrozumiec,dlaczego za ten sam gaz Niemcy placa znacznie mniej.Co chyba jest skutkiem i nastepstwem dawnych szwabsko sowieckich powiazan i umowa Ribbentrop-Molotow.

 • szpung

  Oceniono 8 razy -4

  II WS zaknczyla sie 8 maja 1945. Nie zmenia tego faktu milion komentarzy ruskich onucy zatruwajacych atmosfere w Posce od 45

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX