Benedykt XVI nie żyje. Emerytowany papież zmarł w wieku 95 lat

Benedykt XVI nie żyje. Emerytowany papież zmarł w wieku 95 lat. Joseph Ratzinger został wybrany na 265. papieża 19 kwietnia 2005 roku. Był następcą Jana Pawła II. 28 lutego 2013 r. ustąpił ze stanowiska. Tłumaczył wtedy wiernym, że ze względu na wiek nie jest w stanie dłużej wypełniać obowiązków papieskich. Od tego czasu kilka razy zabrał publicznie głos m.in. ws. pedofilii i celibatu księży.

Informację o śmierci emerytowanego papieża ogłosił dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

Jak przekazano, Benedykt XVI zmarł o godzinie 9.34.

W środę, 28 grudnia papież Franciszek poprosił wiernych o "specjalną modlitwę" w intencji swojego poprzednika. - Jest bardzo chory. Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta, który w ciszy wspiera Kościół - powiedział Franciszek. Jeszcze tego samego dnia pojawił się komunikat Stolicy Apostolskiej.  W ostatnich godzinach doszło do pogorszenia stanu zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI - poinformował w środę Watykan. Jak wyjaśniono w komunikacie przekazanym watykanistom, wynika to z jego wieku. "Sytuacja jest obecnie pod kontrolą" - dodał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Podkreślił, że 95-letni emerytowany papież jest pod opieką lekarzy. 

Benedykt XVI nie żyje. Papież, który abdykował

Benedykt XVI to pierwszy od XV wieku papież, który abdykował. Pełnił swój urząd w latach 2005-2013. Od 28 lutego 2013 był emerytowanym papieżem.

Joseph Alois Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 w Marktl am Inn w Bawarii. Był trzecim, najmłodszym dzieckiem policjanta Josepha Ratzingera i Marii Ratzinger pochodzącej z Południowego Tyrolu. Do 1937 r., kiedy przeprowadzili się do Traunstein, ojciec Józef służył w Bawarskiej Policji Landowej (Landespolizei) i w niemieckiej policji państwowej (Ordnungspolizei). Ratzinger senior z powodu swoich antynazistowkich poglądów musiał się kilkakrotnie przeprowadzać wraz z rodziną.

Brat Josepha Georg też został duchownym. Siostra, Maria Ratzinger, nigdy nie wyszła za mąż, była gospodynią Josepha aż do śmierci w 1991 r. Według rodzinnych wspomnień Joseph Ratzinger od dzieciństwa chciał zostać księdzem. W 1939 wstąpił do niższego seminarium w Traunstein. W 1942 r. przerwał naukę z powodu zamiany seminarium na szpital wojskowy i odesłanie studentów do domu.

W wieku 14 lat  wstąpił do Hitlerjugend, w której członkostwo było obowiązkowe od 25 marca 1939 r.  W wieku 16 lat wraz z innymi kolegami z klasy rozpoczął obowiązkowe przygotowanie wojskowe, w zakresie obrony przeciwlotniczej. Powołany został do programu Luftwaffenhelfer. Ochraniał m.in. fabrykę silników lotniczych BMW czy bazę myśliwców niemieckich w Gilching. Zdezerterował z niemieckiej armii kilka tygodni przed kapitulacją Niemiec. Przez krótki czas po wojnie przebywał w obozie jenieckim.

W 1945 roku Ratzinger wraz z bratem wstąpili do katolickiego seminarium duchownego we Freising i na studia w Herzogliches Georgianum na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium, gdzie w 1951 r. zostali wyświęceni na kapłanów.

W 1959 roku Joseph Ratzinger został profesorem na Uniwersytecie w Bonn. Na II Soborze Watykańskim (1962-1965) był doradcą teologicznym niemieckiego arcybiskupa Kolonii Josepha Fringsa. Podczas soboru był uważany za zdecydowanego reformatora. W 1972 założył pismo teologiczne "Communio".

W 1977 został kardynałem. 25 listopada 1981 otrzymał nominację z rąk Jana Pawła II na prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Po śmierci Jana Pawła II był typowany na nowego papieża.

Joseph Ratzinger papieżem Benedyktem XVI

19 kwietnia 2005 w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach został wybrany następcą Jana Pawła II, którego 6 lat później osobiście beatyfikował. Benedykt XVI stał się 265. papieżem (według Watykanu). W dniu wyboru miał 78 lat i był najstarszą osobą wybraną na papieża od czasów Klemensa XII oraz pierwszym papieżem-Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055–57).

Zerwanie z "kulturą milczenia" wokół pedofilii

Za swego pontyfikatu przepraszał za pedofilię, spotykał się z jej ofiarami, z ust jego pomocników padły podziękowania pod adresem mediów - wcześniej atakowanych - ujawniających skandale.

Od początku pontyfikatu było jasne, że Benedykt XVI nie zamierza ukrywać swoich konserwatywnych i ostrych sądów. "Pancerny kardynał", szefujący przez 24 lata Kongregacji Nauki Wiary, kilka miesięcy po swoim wyborze na papieża w kwietniu 2005 r. poparł bojkot włoskiego referendum w sprawie sztucznego zapłodnienia, klonowania człowieka i osobowości prawnej embrionów.

Sympatii Benedykta XVI do liturgii sprzed reformatorskiego Soboru Watykańskiego II dowodzi decyzja z 2007 r., dzięki której księża mogą znowu odprawiać mszę po łacinie zwaną trydencką bez proszenia o zgodę biskupa. Ksiądz stoi też tyłem do wiernych i nie prowadzi z nimi dialogu.

W 2009 r. przywrócił na łono Kościoła lefebrystów, po czym natychmiast wybuchł skandal. Okazało się, że jeden z ich hierarchów - bp Richard Williamson - negował Holokaust.

Abdykacja papieża Benedykta XVI

11 lutego 2013 Benedykt XVI wygłosił oświadczenie, w którym zadeklarował rezygnację z posługi biskupa Rzymu 28 lutego 2013. Ogłosił, ze względu na wiek nie czuje się na siłach, by wypełniać papieskie obowiązki. 2 maja 2013 emerytowany papież, po dwóch miesiącach pobytu w Castel Gandolfo, powrócił do Watykanu. Zamieszkał tu w klasztorze Mater Ecclesiae.

Benedykt XVI - papież emeryt

W kwietniu 2019 r. papież emeryt Benedykt XVI opublikował w niemieckim piśmie "Klerusblatt" tekst "Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego". Wywołał on sporo kontrowersji, ale w konserwatywnych środowiskach katolickich przyjęto go z satysfakcją. Papież-senior doszukiwał się bowiem źródeł skandali pedofilskich w Kościele w rewolucji seksualnej sprzed półwiecza, która spowodowała rozprężenie moralne wśród duchownych i np. powstanie "klik homoseksualnych" w seminariach. Benedykt XVI zasugerował przy tym, że Kościół wobec przemian obyczajowych XX w. okazał się bezradny.

15 stycznia 2020 r. ukazała się książka "Z głębi naszych serc", gdzie jako współautor widniał Benedykt XVI wraz z kardynałem Robertem Sarah. Publikacja stanowczo staje po stronie celibatu, a wszystko to w kontekście nowej propozycji Franciszka, by wyświęcać na kapłanów żonatych mężczyzn, którzy są "sprawdzeni w wierze" - tzw. viri probati. W przeddzień publikacji książki papież-senior oświadczył, że chce usunięcia swego imienia z grona autorów "Z głębi naszych serc".

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM