Huragan Dennis. Wielka Brytania pod wodą, w Polsce 4 tys. osób nie ma prądu

W Wielkiej Brytanii w ponad 600 miejscach ogłoszono ostrzeżenia przed powodziami lub stanu zagrożenia przeciwpowodziowego. W nadchodzącym tygodniu nie będzie lepiej. Władze apelują do mieszkańców o ostrożność.
Zobacz wideo

Jak przewidywano, huragan Dennis w weekend uderzył w Wielką Brytanię. W ciągu 48 godzin w niektórych częściach kraju spadło tyle deszczu, ile normalnie można zaobserwować w miesiąc. Stąd też  w kraju wydano rekordową liczbę ostrzeżeń przed powodzią - informuje SkyNews

Huragan Dennis. Rekordowa liczba ostrzeżeń w Wielkiej Brytanii

W niedzielę po południu, w ponad 600 miejscach - od Szkocji do Konrwalii - ogłoszono ostrzeżenia przed powodzią lub wręcz stany alarmowe. Drogi i tory kolejowe w wielu miejscach zostały zalane przez ulewne deszcze.

Jednym z miejsc, w których skutki huraganu były najbardziej odczuwalne jest miejscowość w Południowej Walli - Nantgarw. W niedzielę jej ulice były całkowicie pod wodą.

Władze w regionie sytuację oceniły jako zagrażającą życiu. 

Zalane drogi i ulice to nie jedyny problem, z którym musieli mierzyć się mieszkańcy. Ponad 230 lotów firmy EasyJet w sobotę zostało odwołanych. Z powodu silnego wiatru największy samolot pasażerski świata - Airbus A380 - miał duże trudności z wylądowaniem na londyńskim lotnisku Heathrow. 

Mimo że huragan Dennis opuścił już Wielką Brytanię, w nadchodzącym tygodniu na Wyspach nadal będzie wietrznie i deszczowo. Władze apelują do mieszkańców zagrożonych terenów o ostrożność. 

Huragan Dennis. Podkarpacie. 4 tys. odbiorców bez prądu

Na Podkarpaciu na skutek silnego wiatru, który uszkodził 10 linii energetycznych średniego napięcia, w poniedziałek rano cztery tysiące odbiorców pozbawionych jest prądu. W związku z panującymi warunkami pogodowymi strażacy interweniowali ponad 50 razy. W regionie od rana trwa usuwanie skutków silnego wiatru.

"W zdecydowanej większości przypadków strażacy wyjeżdżali do usuwania połamanych gałęzi i konarów drzew tarasujących drogi, ulice lub chodniki. Pomagali również przy zabezpieczeniu uszkodzonych konstrukcji dachowych na budynkach mieszkalnych i gospodarczych" - mówił rzecznik prasowy podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM