Niemieccy dziennikarze pokazali mapę miejsc, jakie w Warszawie odwiedził zabójca czeczeńskiego komendanta

Niemieccy dziennikarze śledczy z grupy Bellingcat opublikowali mapę miejsc, które w Warszawie i Paryżu odwiedził zabójca byłego czeczeńskiego komendanta polowego - Zelimchana Changoszwilego. Za morderstwem stoją rosyjskie służby. W związku z najnowszą publikacją niemieckich mediów, w Polsce pojawiły się pytania o działalność naszych służb.
Zobacz wideo

Gruzin czeczeńskiego pochodzenia - Zelimchan Changoszwili został zastrzelony 23 sierpnia 2019 roku w Berlinie. Ten były czeczeński  komendant polowy, który przez wiele lat walczył u boku Szamila Basajewa w Inguszetii, starał się o azyl w NiemczechZabójca miał śledzić ofiarę, jadąc za nią na rowerze, a w pustej alejce podjechać i strzelić do Czeczena kilka razy w potylicę.  Szybko został zatrzymany, ponieważ po ucieczce z miejsca zabójstwa zwrócił na siebie uwagę swoim dziwnym zachowaniem - próbował utopić rower i broń w Szprewie. 

Od początku wszystkie tropy prowadziły do rosyjskich służb. 

Polski ślad

Jeszcze w grudniu 2019 roku niemieckie media informowały o tym, że sprawca zabójstwa przed przybyciem do Berlina przebywał w Warszawie i Paryżu. Teraz dziennikarze z grupy śledczej Bellingcat we współpracy z niemieckim "Der Spiegel" oraz rosyjskim "The Insider" informują o nowych ustaleniach, z których wynika, że zabójstwo zostało zaplanowane i zorganizowane przez specjalną komórkę FSB. Przygotowanie morderstwa miało być nadzorowane przez Edwarda Benderskiego, szefa funduszu charytatywnego Vympel, działającego na rzecz m.in. byłych oficerów FSB Specnaz. Autorzy tekstu mieli także potwierdzić, że zarówno FSB, jak i rosyjska policja znały prawdziwą tożsamość zabójcy Changoszwiliego. Zdaniem dziennikarzy rosyjskie władze próbowały także "wygumkować" dane dotyczące zabójcy z publicznych rejestrów oraz mogące prowadzić do jego bliskiej rodziny. 

Dziennikarze dotarli do lokalizacji telefonu używanego przez mordercę oraz odkryli miejsca, które odwiedził w Paryżu i Warszawie przed dokonaniem zabójstwa w Berlinie.  

Nie wiadomo, co morderca robił przez pierwsze dwa dni w stolicy Francji, potem odwiedził jednak ważne turystyczne atrakcje i poleciał do Warszawy, gdzie odwiedził m.in. Wilanów. W stolicy Polski zostawił także swój telefon, chcąc zapewne wrócić tam po zakończeniu operacji. Dziennikarze z Bellingcat oceniają, że mógł liczyć, iż lokalizacja telefonu posłuży mu za alibi. 

Z Warszawy zabójca udał się do Berlina najprawdopodobniej pociągiem lub samochodem. 

Dokładna mapa miejsc odwiedzonych przez mordercę rodzi w Polsce pytania o działalność polskich służb. 

Uwagę zwrócił na to także generał Jarosław Stróżyk. 

Po grudniowych doniesieniach, na temat wizyty w Warszawie mężczyzny podejrzanego o zamordowanie Zelimchana Changoszwilego, głos zabrała ABW. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekonywała, że do przekazania pistoletu, z którego zastrzelono byłego czeczeńskiego komendanta, doszło na terenie Niemiec, ponieważ przewożenie go przez granice byłoby zbyt ryzykowne.

Próba otrucia Siergieja Skripala

Zabójstwo w Berlinie to nie pierwszy w ostatnim czasie przykład aktywności rosyjskich służb. Najgłośniejszym była próba zabójstwa Siergieja Skripala. Przypomnijmy, w marcu 2018 roku były rosyjski agent Siergiej Skripal i jego córka zostali otruci w Salisbury.

Brytyjscy eksperci ustalili, że próbowano otruć substancją paralityczno-drgawkową – wynalezionym w ZSRR nowiczokiem. O próbę morderstwa oskarża się funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu wojskowego. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM