Niemcy. Mężczyzna podejrzany o dokonanie morderstw w Hanau znaleziony martwy w swoim mieszkaniu

Policja potwierdziła w czwartek rano, że mężczyzna podejrzany o zastrzelenie co najmniej ośmiu osób w Hanau został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Prokuratura federalna podała, że traktuje zabójstwa jako możliwy zamach.
Zobacz wideo

"Prawdopodobny sprawca został znaleziony martwy w swoim domu w Hanau. Specjalne oddziały interwencyjne policji również odkryły tam też inne ciało. Dochodzenie jest w toku. Obecnie nic nie wskazuje na to, że że są inni sprawcy" - napisała policja na Twitterze.

Wszystko wskazuje na to, że zamachowiec popełnił samobójstwo. Motywy sprawcy nie są na razie znane.

Z ustaleń dziennika "Bild" wynika, że był on obywatelem Niemiec i miał pozwolenie na broń myśliwską. W samochodzie mężczyzny znaleziono amunicję.

Według gazety, działał on z pobudek radykalnie prawicowych. Zostawił list i nagranie wideo, w których przyznaje się do winy. Policja nie upubliczniła treści listu i nagrania, ale z informacji, do których dotarł tabloid, wynika, że morderca, Tobias R., prezentuje w nich "poglądy, z których wiele ma charakter skrajnie prawicowy".

- Morderca, który w środę wieczorem zabił dziewięć osób w mieście Hanau w Hesji, to 43-letni Niemiec, mieszkaniec Hanau, a wstępne ustalenia z analizy jego strony internetowej wskazują, że działał z pobudek ksenofobicznych - potwierdził to szef MSW kraju związkowego Hesja, w którym położone jest Hanau, Peter Beuth.

Niemcy. Ataki w Hanau

Policja oficjalnie potwierdziła śmierć dziewięciu osób w zbrojnych atakach w środę późnym wieczorem na bary w Hanau, minimum sześć osób jest poważnie rannych. Śledztwo w tej sprawie przejęła niemiecka  Federalna Prokuratura Generalna (BGA), zajmująca się szczególnie ciężkimi przestępstwami przeciw państwu. Podała, że traktuje sprawę jako możliwy zamach terrorystyczny.

Według policji do pierwszego ataku na bar z fajkami wodnymi w śródmieściu Hanau doszło w środę ok. godz. 22. Drugi atak miał miejsce kilkanaście minut później, w podobnym barze oddalonym o 2,5 km, w dzielnicy Kesselstadt.

Rzecznik rządu RFN Steffen Seibert złożył w czwartek kondolencje rodzinom ofiar.

Niemcy. Ataki w Hanau. Policja użyła helikopterów

Policja przeczesywała miasto z pomocą helikopterów. Drogi wyjazdowe z miasta zostały zablokowane. Do Hanau sprowadzono dodatkowe oddziały policji z sąsiednich miast. Policja nie podaje do publicznej wiadomości nazwisk ofiar ani ich przynależności etnicznej.

Hanau położone jest około 20 kilometrów na wschód od Frankfurtu nad Menem i ma prawie 100 000 mieszkańców.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo. 

DOSTĘP PREMIUM