Koronawirus. Dwie ofiary śmiertelne we Włoszech. Większość obecnie chorych prawdopodobnie zaraziła się w kraju

We Włoszech zanotowano w piątek pierwszą śmiertelną ofiarę koronawirusa a w sobotę drugą. Liczba osób zarażonych koronawirusem w Lombardii i Wenecji Euganejskiej wzrosła do 35; niemal podwoiła się od piątku.
Zobacz wideo

We Włoszech zmarła w sobotę druga osoba zakażona koronawirusem - podały media za służbami medycznymi. To 75-letnia kobieta, która była hospitalizowana w regionie Lombardia na północy, gdzie jest włoskie ognisko zachorowań.

W piątek koło Padwy w Wenecji Euganejskiej zmarł 78-letni mężczyzna. Zaraził się we Włoszech, tak jak prawdopodobnie większość obecnie chorych.

Liczba osób zarażonych koronawirusem w Lombardii i Wenecji Euganejskiej wzrosła do 35; podwoiła się od piątku.

Spośród osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa, 27 to mieszkańcy Lombardii. W szpitalu w Padwie przebywają dwie osoby, których stan jest ciężki.

Służby medyczne podkreślają, że z chorymi kontakt miały w ostatnich tygodniach setki osób, które należy teraz przebadać.

W rejonach, gdzie doszło do zakażeń, mieszka około 50 tysięcy osób. Większość z nich przebywa w dobrowolnej kwarantannie w swoich domach.

Zmarły mężczyzna to Włoch, mieszkaniec miejscowości Vo. Jego stan był krytyczny, przebywał na oddziale intensywnej terapii. Do szpitala trafił dziesięć dni wcześniej. Nie był w Chinach, gdzie panuje epidemia.

Koronawirus. "Potrzebny jest kordon sanitarny"

Władze miasteczka, z którego pochodził, podjęły decyzję o zamknięciu szkół i placówek handlowych oraz prowadzą działania, by ustalić, z kim emerytowany murarz miał kontakty w ostatnich dniach.

Przewodniczący władz regionu Luca Zaia powiedział dziennikarzom, że potrzebny jest „kordon sanitarny” w rejonie zarażenia koronawirusem. „To przeklęty wirus”- dodał.

Alert ogłosiły też lokalne władze w Lombardii, w rejonie Codogno koło miasta Lodi, gdzie doszło do serii zachorowań wśród osób, które również nie były w Chinach.

Wystosowano apel do około 50 tysięcy mieszkańców tej okolicy, by nie wychodzili z domów, jeśli nie ma takiej potrzeby, i by unikali kontaktów towarzyskich. Setki ludzi, którzy mieli kontakty z zarażonymi zostanie przebadanych.

Na tamtejszych stacjach kolejowych nie zatrzymują się pociągi.

Koronawirus. "Zasady najwyższej prewencji"

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył, że w tej chwili najważniejszym zadaniem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Premier Giuseppe Conte podkreślił, że w kraju obowiązują „zasady najwyższej prewencji”. „Jesteśmy gotowi podjąć następne kroki, jeśli będzie to konieczne”- dodał.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM