Postulat zwolenników brexitu spełniony. W Wielkiej Brytanii wracają niebieskie paszporty

Pierwsze od prawie 30 lat niebieskie brytyjskie paszporty zaczną być wydawane w marcu, zaś prawdopodobnie od lata już wszystkie nowe paszporty będą w tym kolorze - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych.
Zobacz wideo

Obecny wzór paszportów z okładką w kolorze bordowym zastąpiono po decyzji o wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Niebieskie paszporty wprowadzono w Wielkiej Brytanii w 1921 r., zostały one stopniowo wycofane z użycia po 1988 r., gdy państwa ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zdecydowały się na zharmonizowanie wzorów, choć Londyn nigdy nie był do tego formalnie zobligowany.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała, że brexit dał Wielkiej Brytanii "wyjątkową sposobność, by ukształtować własną drogę w świecie" i umożliwił powrót niebieskich paszportów, które "ponownie będą wplecione w naszą tożsamość narodową". Na Twitterze resort stwierdził, że nowe niebieskie paszporty będą najbardziej zaawansowanymi technologicznie i najbardziej przyjaznymi środowisku z dotychczasowych brytyjskich paszportów. 

Brexit. Postulat zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE spełniony

Powrót do niebieskich paszportów był jednym z postulatów zwolenników brexitu, co miało być symbolicznym zerwaniem z Unią Europejską. Decyzję o zmianie wzoru podjął w grudniu 2017 r. rząd poprzedniej premier Theresy May.

Do lata, kiedy jak ocenia rząd, skończą się zapasy bordowych okładek, równolegle wydawane będą paszporty w obu kolorach, choć te wydawane w ostatnich miesiącach nie miały już napisu "Unia Europejska". Bordowymi paszportami będzie można się nadal posługiwać do czasu upływu terminu ich ważności.

Według portalu Passport Index, paszporty z niebieskimi okładkami wydaje obecnie 81 państw świata, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Indie, wiele państw Ameryki Południowej, Środkowej i Karaibów, a także m.in. Izrael, Irak, Syria i Korea Północna, zaś w Europie - Islandia oraz Bośnia i Hercegowina

Apliakcja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
Brexit. Spełniony jeden z postulatów zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 4 razy 2

  Tyle co mozna powiedziec to ze mamy do czynienia z kolorem granatowym. Nawet w takich droobnych sprawach czerska nie cofnie sie przed klamstwem.

 • musa-kusa

  Oceniono 4 razy 0

  A nowe paszporty produkowane będą przez firmę holenderską (Gemalto) przejętą przez koncern francuski (Thales) w jej fabryce w ...Tczewie :)

 • bart8777

  Oceniono 1 raz -1

  Super, tym trudniej będzie im się na lotniskach wciskać w szybkie przejścia dla obywateli UE.

 • zorro318

  Oceniono 1 raz -1

  That's a fuck.ng achievement!

 • ostjan

  Oceniono 3 razy -1

  Nie ma co, dobrobyt zapewniony i to tak małym kosztem. W końcu Anglicy będą opływać w dostatki.

 • przyganiacz

  Oceniono 5 razy -1

  Postulat zwolenników brexitu spełniony. W Wielkiej Brytanii wracają niebieskie paszporty

  Ależ wyczyn! Niebieskie paszporty...

 • antymilo92

  Oceniono 4 razy -2

  Na lotniskach UE obatele GB beda stali do kontroli w odrebnej kolejce, czesto dluzszej, co psychicznego komfortu nie przyda. No ale stalo sie..... Z biegiem lat przybedzie wiele innych niespodzianek, ktorych teraz nikt nie zna. Zalezy jak odbedzie sie definitywne rozstanie 31.grudnia.

 • bzbz666

  Oceniono 3 razy -3

  Angielscy narodole wcisnęli swojemu ciemnemu ludowi bajkę o złej Unii, która im wmusiła bordowe paszporty.

  A śmieszna prawda jest taka, że nikt nie zabraniał Angolom mieć niebieskich paszportów. Unia Europejska nie narzuca koloru paszportu (np. Chorwacja należy do Unii, a paszporty ma niebieskie). Brytole sami wybrali kolor bordowy za czasów Margaret Thatcher.

  Jeszcze śmieszniejsze, że te nowe paszporty, z których są dumni angielscy narodole, wcale nie są wyrazem brytyjskiej suwerenności - bo ich kształt i zawartość wynika z międzynarodowych norm, przyjętych przez ICAO (międzynarodowa organizacja lotnictwa cywilengo) a częściowo wymuszonych przez USA (zdjęcia biometryczne).

  No i teraz Dumna Angielska Biała Rasa będzie sobie dumnie stała ze swoimi dumnymi paszportami w osobnej kolejce do odprawy na lotniskach. Się kurna zdziwią - bo to jest ta kolejka, w której stoją Chińczycy, Hindusi, Arabowie, Murzyni i Ruskie.

  Warto jeszcze dodać, że te nowe dumne brytolsko-narodolskie paszporty będą drukowane w Polsce, przez firmę francusko-holenderską.

  Witamy w Zjednoczonym Królestwie Idiokracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX