Hosni Mubarak nie żyje. Były prezydent Egiptu miał 91 lat

W wieku 91 lat zmarł były prezydent Hosni Mubarak - podała telewizja państwowa w Egipcie.

Hosni Mubarak był prezydentem Egiptu w latach 1981-2011. Był pierwszy przywódcą, który stanął przed sądem po rewolucjach w krajach Afryki Północnej. Trafił do więzienia, ale w 2017 roku wyszedł na wolność po uniewinnieniu z większości zarzutów. Był oskarżony o stłumienie antyprezydenckich protestów w 2011 roku, podczas których zginęło kilkuset demonstrantów.

Hosni Mubarak miał 91 lat - zmarł z powodu ciężkiej choroby. 

Kim był Hosni Mubarak?

Hosni Mubarak urodził się w miejscowości Kafr al-Musajliha pod Kairem. W 1949 roku ukończył Egipską Akademię Wojskową - w tym samym roku wstąpił do Akademii Sił Powietrznych. Mubarak zaczynał jako oficer lotnictwa, a w 1967 został komendantem Akademii Sił Powietrznych Egiptu. Dwa lata później Hosni Mubarak został szefem sztabu lotnictwa, a w 1972 roku - decyzją prezydenta Anwara as-Sadata - objął stanowisko ministra obrony Egiptu. W 1975 roku został mianowany wiceprezydentem.

Po śmierci Sadata, do której doszło w wyniku w zamachu w czasie parady wojskowej w Kairze 6 października 1981, Hosni Mubarak został prezydentem Egiptu. Podczas zamachu został lekko ranny. Mubarak przez 30 lat rządził Egiptem. Jedną z pierwszych decyzji było rozbicie radykalnych muzułmanów, odpowiedzialnych za zamordowanie as-Sadata oraz wprowadzenie stanu wyjątkowego, który obowiązywał przez wszystkie lata jego rządów i dawał władzom szerokie uprawnienia w zakresie ograniczania swobód cywilnych czy zatrzymywania ludzi bez przedstawienia zarzutów.

Mubarak opierał się wprowadzaniu znaczących zmian politycznych, nawet pod naciskiem Stanów Zjednoczonych. 

Ostatnie wybory Hosni Mubarak wygrał w 2005 roku. Były to pierwsze wybory z udziałem kilku kandydatów od czasu rewolucji, która w 1952 r. obaliła w Egipcie monarchię. Mubarak powziął zamiar zdemokratyzowania wyborów nie tylko w rezultacie żądań egipskiej opozycji, ale także nacisków ze strony USA. Wynik nie pozostawił jednak wątpliwości: Mubarak został wybrany na piąta kadencję.

Hosni Mubarak. Protesty w Egipcie

Na fali protestów społecznych w Tunezji, które zapoczątkowały tzw. arabską wiosnę, także w Egipcie wybuchły antyrządowe demonstracje o charakterze społeczno-politycznym przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu, korupcji, ograniczaniu swobód obywatelskich i długoletnim rządom Mubaraka. Na masową skalę zaczęto w Egipcie protestować 25 stycznia 2011 r.; protesty te poprzedziły pojedyncze akty protestacyjne, przyjmujące formę samospaleń.

Pod koniec stycznia 2011 r. w ramach ustępstw wobec ulicy i opozycji Mubarak po raz pierwszy od 1981 roku obsadził stanowisko wiceprezydenta i powołał nowy rząd. Opozycja jednak wciąż żądała odejścia 82-letniego wówczas szefa państwa. 1 lutego Mubarak ogłosił, że nie będzie już kandydował.

Mubarak został zatrzymany w kwietniu 2011 r., dwa miesiące po odejściu z urzędu.

Po obaleniu Mubarak był sądzony w dwóch wielkich procesach. Oskarżano go o podżeganie do zabijania demonstrantów podczas rewolty z 2011 r., gdy w krwawych starciach z policją zginęło ok. 850 osób. W 2012 r. Mubarak, jego minister spraw wewnętrznych i sześciu doradców zostało skazanych na kary dożywotniego więzienia, ale dwa lata później sąd wyższej instancji uchylił ten wyrok ze względów proceduralnych i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. 2 marca 2017 r. sąd kasacyjny ostatecznie uniewinnił Mubaraka w tej sprawie.

W drugim procesie w styczniu 2016 r. sąd apelacyjny potwierdził kary trzech lat więzienia dla Mubaraka i jego dwóch synów za zdefraudowanie 10 mln euro, przeznaczonych na utrzymanie pałacu prezydenckiego. Oprócz kar pozbawienia wolności wszyscy trzej mieli zapłacić grzywnę w wysokości prawie 15 mln euro i oddać państwu 2,5 mln euro. W tej sprawie Mubarak odbył karę więzienia.

Podupadający na zdrowiu były dyktator przebywał w więzieniach i szpitalach wojskowych do marca 2017 r., kiedy został uniewinniony w sprawie o wydanie rozkazu zabicia demonstrantów.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM