Koronawirus w Europie. Potwierdzono pierwsze przypadki w Austrii, Chorwacji i Szwajcarii

Premier Chorwacji Andrej Plenković poinformował we wtorek, że w jego kraju potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem Covid-19 z chińskiego Wuhanu. Dwa przypadki potwierdzono w Austrii, a jeden w Szwajcarii.
Zobacz wideo

Chorwacki przypadek koronowirusa jest pierwszym na Bałkanach. Pierwsze dwa przypadki koronawirusa zostały potwierdzone też w austriackim Tyrolu. Poinformował o tym we wtorek premier tego kraju związkowego Guenther Platter. Jedna z zarażonych osób ma pochodzić z włoskiej Lombardii.

70-letni mężczyzna, który odwiedził wcześniej północne Włochy, uzyskał dodatni wynik testu na obecność nowego koronawirusa w południowym kantonie Ticino przy włoskiej granicy - poinformowało we wtorek szwajcarskie ministerstwo zdrowia. "Zakażona osoba była we Włoszech około 10 dni temu i uczestniczyła w wydarzeniu pod Mediolanem" - podało ministerstwo. Urzędnicy przyznali na konferencji prasowej, że nie jest jasne, na którym wydarzeniu mężczyzna został zainfekowany. Osoby, z którymi się kontaktował, są obecnie identyfikowane i będą poddane 14-dniowej kwarantannie.

Władze szwajcarskie przekazały też, że w ciągu najbliższych godzin spodziewane są wyniki 70 testów z Ticino, a także z centralnych i północnych kantonów Berna i Bazylei. Przekazano, że na tym etapie nie trzeba podejmować dalszych działań, takich jak zamykanie szkół.

Koronawirus we Włoszech

Największe ognisko zakażeń koronawirusa w Europie znajduje się w północnych Włoszech. Odnotowano już ponad 280 przypadków, zmarło siedem osób. Premier Włoch oskarżył w mediach jeden ze szpitali o to, że nie przestrzegał zasad sanitarnych i jest winny rozprzestrzenieniu się choroby.

Koronawirus w Polsce

W naszym kraju nadal nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia koronwirusem z Chin. - 20 osób przebywa w Polsce na szpitalnej obserwacji, 14 objętych jest kwarantanną, a 681 jest w kontakcie z Państwową Stacją Sanitarną - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Koronawirus w Iranie

Z epidemią koronawirusa walczy też Iran. W tym kraju potwierdzono 95 przypadków zakażenia Covid-19. Do 15 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych w tym kraju, co jest najwyższą liczbą zgonów poza Chinami, skąd pochodzi wirus. 

Turcja zamknęła granicę z Iranem i wstrzymała loty z tego kraju - ogłosił w niedzielę minister zdrowia Fahrettin Koca. Podobne ograniczenia wprowadziły też Irak, Afganistan, Bahrajn i Pakistan.

We wtorek okazało się również, że irański wiceminister zdrowia Iraj Harirchi jest zarażony koronawirusem. 

Koronawirus z Chin. WHO nie ogłasza pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia na razie nie ogłosi pandemii w związku z koronawirusem. Szef WHO stwierdził, że w tej chwili drobnoustrój "nie wymknął się spod kontroli" i "nie powoduje śmierci na szeroką skalę". Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 77.658 a liczba ofiar śmiertelnych do 2.663. Ponad 27,2 tys. osób wyzdrowiało.

Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na ponad 20 krajów i terytoriów na świecie. Główny Inspektor Sanitarny ze względu na szerzenie się wirusa w populacji nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania i Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i do Tajwanu.

TOK FM PREMIUM