Jak Ordo Iuris chce przywracać "naturalny" porządek. Organizacje kobiece wzięły pod lupę kontrowersyjnych prawników

Ordo Iuris chce świata podporządkowanego fundamentalistycznym normom religijnym. To ma nas cofnąć przed zdobycze rewolucji kulturowej lat 60 - przekonywały w TOK FM autorki raportu o działalności organizacji konserwatywnych prawników.
Zobacz wideo

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem przyjrzała się działalności instytutu Ordo Iuris To organizacja konserwatywnych prawników, stojąca między innymi za propozycją ustawy bezwzględnie karzącej za aborcję, nawet za poronienia. Swoje wnioski przedstawicielki organizacji kobiecych przedstawiły w specjalnym raporcie. Urszula Grycuk i Kamila Ferenc, współautorki raportu, przekonywały w TOK FM, że Ordo Iuris reprezentuje międzynarodową sieć organizacji, którym przyświeca pewien cel, który został ujęty w ramach agendy "Europe". - Chcą przywrócenia "naturalnego" porządku. To wizja świata podporządkowana fundamentalistycznym normom religijnym. To ma nas cofnąć przed zdobycze rewolucji kulturowej lat 60. Wszystko, co uważamy za obowiązujący system praw człowieka, miałoby być wywrócone do góry nogami. Nie chodzi tylko o prawa reprodukcyjne, ale też o prawa człowieka, o szeroko rozumiane prawa kobiet, emancypację kobiet, prawa mniejszości seksualnych, etnicznych, narodowych - mówiła Ferenc na antenie TOK FM i dodała: - Ten program realizuje bardzo wiele organizacji ultrakonserwatywnych, a w Polsce jest to właśnie Ordo Iuris. 

Zakaz aborcji, antykoncepcji, rozwodów

Z kolei Urszula Grycuk podkreśliła, że  "w treści agendy "Europe" jest wprost napisane, żeby w ciągu 10 - 20 lat, w każdym z państw zakazano aborcji, antykoncepcji, in vitro, rozwodów." - Czy będziemy wierzący czy nie, będziemy musieli podlegać prawom, które nie są nawet zgodne z nauką Kościoła, tylko z fundamentalistyczną interpretacją wiary. Prawo religijne ma zastąpić prawo państwowe - mówiła.

Dodała, że to są już "działania w toku", co widać "jak się spojrzy na projekty ustaw", w których udział mieli prawnicy z Ordo Iuris. - Na przykład słynna zmiana definicji przemocy w rodzinie, że zaczyna się ona nie od pierwszego, ale kolejnego razu (finalnie wycofana po interwencji premiera Morawieckiego-red.), czy raporty, że przemoc w rodzinie w ogóle nie może zaistnieć - tłumaczyła. 

Współautorki raportu mówiły też o tym, że Ordo Iuris przygotowywały też treści uchwał anty-LGBT, które przyjęło kilkadziesiąt polskich gmin. - Ordo Iuris wytyczają mnóstwo postępowań aktywistom np. Marcie Lampart, organizatorce Czarnego Protestu, żeby ci nie mieli czasu na swoje działanie, ale spędzali go w sądzie - przekonywały. 

6 strategii Ordo Iuris

Autorki raportu mówiły, że zidentyfikowały sześć strategii, które Ordo Iuris stara się stosować, aby doprowadzić do tego przywrócenia "naturalnego porządku". - Na przykład manipulowanie językiem. Mówienie o "poczętym pacjencie", a nie o zarodku w kontekście klauzuli sumienia farmaceutów. Jest też manipulowaniem prawem, czyli wypowiadanie się tak, jakby w Konstytucji był zapis ochrony życia od poczęcia, choć takiego nie ma - podkreślały. Wymieniły też strategię przejęcia. - Działa to tak, że prawa nadawane jednostkom, są przejmowane przez pewne byty np. rodzinę, która ma podlegać ochronie - wyjaśniła Urszula Grycuk. 

Według gościń TOK FM Ordo Iuris stara się też odwracać role społeczne. - W demokracji zwykle dyskryminację odnosimy do mniejszości. W świecie Ordo Iuris to większość jest dyskryminowana, to chrześcijańskie rodziny są dyskryminowane. Kolejną strategię jest oczernianie. Polega to na tym, że wszyscy przeciwnicy ich światopoglądu są oczerniani, oskarżani o agresję i brak przygotowania do merytorycznej debaty, a przykład to ochrona dzieci przed edukacją seksualną prowadzoną rzekomo przez deprawatorów - mówiła Karolina Ferenc. 

Autorki podkreślały także, że Ordo Iuris chce legitymizować swoje działania. - Próbują zdobyć status uznanego konsultanta na arenie międzynarodowej, żeby móc prowadzić intensywny lobbing w ONZ, Radzie Europy, Parlamencie Europejskim, na rzecz swojej wizji świata - mówiły gościnie TOK FM. 

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
6 strategii Ordo Iuris. Raport o "Kontrrewolucji kulturowo religijnej"
Zaloguj się
 • gblo

  Oceniono 7 razy 3

  Całe to ordo to odłam brazylijskiej sekty przestępczej i powinno być zdelegalizowane. Jak chcą żyć w swoim chorym świecie, niech żyją bez ludzi, dla których jest to odrażająca organizacja.

 • liwia01

  Oceniono 6 razy 2

  I teraz pytanie,czy ludzie goniący za pieniędzmi zauważą w porę ,że takie organizacje ustawiają im życie i czy zechcą się przeciwstawić.Mam poważne wątpliwości,bo widzę,jak się cudnie cała masa ludzi potrafi urządzać w czarnej d..ie i jak łatwo rezygnuje ze swoich praw, z powodu lenistwa,z nieuctwa,ze zwykłego strachu wreszcie o dorażnych korzyściach nie wspominając.Nie warto być biernym,bo można to,co w życiu najważniejsze stracić bezpowrotnie.Życie jest krótkie a czas mija nazbyt szybko...

 • miloz1

  Oceniono 1 raz 1

  Możliwość wyrzucenia małego dziecka do kosza z odpadkami to "zdobycze rewolucji kulturowej"?

 • wit.tar

  Oceniono 1 raz 1

  Debilni plaskoziemcy...zarazą gorsza niż koronowurus

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 5 razy 1

  Naturalny porządek, to m.in. poligamia, czasami gwałt, przemoc oraz liczne zdrady z jakimś śladowym pierwiastkiem homoseksualnym, życie w grupach gdzie najczęściej dominuje jeden samiec, czasem kilku (człowiek ogarnia do ok 100 -150 wzajemnych relacji z różnymi ludźmi, a powyżej się gubi).
  Nasz gatunek żył w taki sposób przez prawie 240 tys. lat, zanim zaczął tworzyć skupiska agrarne (jakieś 10 tys. lat temu), a potem pierwsze miasta-państwa. I wtedy wyłoniła się na drodze pomysłu zorganizowana sekta. Jeden szaman to za mało, by ściągać haracz z dość dużej wspólnoty.
  Mojżesz pojawił się znacznie później, zdaje się, że skopiował wybiórczo egipską spowiedź negatywną i zaraz potem jak ogłosił, że nie wolno zabijać, kazał wyrżnąć wszystkich którzy w czasie jego nieobecności czcili swoich niedawnych bogów.
  Na drodze mało naturalnej, powołał swoją sektę z bratem na czele (jeśli wierzyć biblijnemu przekazowi), która to sekta ułożyła sobie kolejne zbiory przykazań. Kto ciekaw, niech przeczyta księgę kapłańską. Można zwymiotować.
  Wymiotowanie jest rzeczą naturalną i chyba o to chodziło Ordo luris, bo cała reszta na którą się powołują jako na naturalny porządek, to stek bzdur na temat naszego gatunku.

 • heheretyk

  0

  naturalny, to znaczy biskupi, np. porządek wg. Głodzia albo Jędraszewskiego.

 • villk

  0

  Ordo Iuris to organizacja propagująca zachowania faszystowskie i jako taka powinna być ścigana z urzędu .

  to ruska sekcja w kościele katolickim do siania fanatyzmu i zamieszania w świecie demokracji

  Wszelkim osoba które nie zgadzają się z tym poglądem proponuje dyskusję a wszelkim tym którzy uważają że przesadzam mówię:
  NIESTETY NIE PRZESADZAM

 • eski57

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wiem , czy p. Kidawa – Błońska zna wystąpienie aktorki Williams – dobrze by było, żeby Polki poznały bardzo osobiste i pouczające stanowisko p. Williams . - Ta przemowa na złotych Globach zrobiła furorę , ale rozjuszyła prawicę. Aktorka mówiła o aborcji . – Staram się kierować swoim życiem, a nie tylko sprowadzać je do zajść, które mi się przydarzają. Chcę patrzeć na nie, jak na pisane moją ręką – czasem niezgrabnie i w formie bazgrołów, czasem ostrożnie i uważnie, ale zawsze moją ręką – ciągnęła dalej aktorka. Po czym dodała łamiącym się, ale zdecydowanym głosem: " Ta przemowa na złotych Globach zrobiła furorę , ale rozjuszyła prawicę. Aktorka mówiła o aborcji . ….Nie byłabym w stanie tego zrobić, gdybym nie wierzyła w prawo kobiet do wyboru; wyboru, kiedy mieć dziecko i z kim, wtedy, gdy będę czuła, że mam wsparcie i mogę zachować w moim życiu równowagę, wiedząc – co wiedzą wszystkie matki – że uwaga musi być i będzie kierowana w kierunku dzieci". Williams podkreśliła też, że zdaje sobie sprawę, że jej wybory mogą być inne od tych dokonanych przez innych ludzi. – Ale dzięki Bogu, czy komukolwiek w kogo wierzysz, żyjemy w kraju, którego fundamentalna zasada brzmi, że mogę żyć zgodnie z moją wiarą, a ty możesz żyć zgodnie ze swoją – powiedziała. - Może warto wziąć przykład ; ...Williams zaapelowała do "kobiet od lat 18 do 118", aby – kiedy nadejdzie czas wyboru, czyli w wyborach prezydenckich 2020 – "zagłosowały w swoim własnym interesie". – Mężczyźni robią to od lat, dzięki czemu świat wygląda tak, jak oni. Ale nie zapominajmy, że jesteśmy największą grupą głosującą w tym kraju. Sprawmy, żeby wyglądał bardziej tak, jak my – zakończyła swoją przemowę aktorka, a na widowni rozległy się głośne oklaski”. - Prezydent Trump rozważa możliwość ograniczenia aborcji …, a prezydent Duda zadeklarował u o. Rydzyka , że Ustawę o Zakazie aborcji podpisze …

 • axermann

  Oceniono 4 razy 0

  Zupełnie nie rozumiem o co biega, aborcja powinna być jak najbardziej dozwolona, przecież jak się jakaś czerwona suka chce wytrzebi to tylko temu przyklasnąć, taka sucz nic dobrego nie wychowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX