Wojna w Syrii. Resort obrony Rosji: Ostrzelani w Idlibie Turcy byli tam, gdzie nie powinno ich być

Liczba tureckich żołnierzy zabitych w czwartkowych nalotach rządowych sił syryjskich wzrosła do 33. "Na obszarze, gdzie w czwartek doszło do ostrzału, zgodnie z danymi "nie było żadnych oddziałów tureckich sił zbrojnych i nie powinny były one się tam znajdować" - oświadczyło z kolei rosyjski resort obrony.
Zobacz wideo

Do 33 wzrosła liczba tureckich żołnierzy zabitych w czwartkowych nalotach syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii - poinformowały w piątek władze w Ankarze. To największa liczba ofiar śmiertelnych po stronie tureckiej w ciągu jednego dnia, od zaangażowania się Ankary w konflikt w Syrii w 2016 roku.

Agencja AP pisze o poważnej eskalacji trwającego od początku lutego bezpośredniego konfliktu między siłami tureckimi a wspieranymi przez Rosję oddziałami lojalnymi wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Wcześniejszy bilans mówił o 29 ofiarach wśród tureckich żołnierzy. Rhami Dogan, gubernator położonej na południu Turcji prowincji Hatay, graniczącej z syryjskim Idlibem, poinformował, że w ataku rannych zostało 32 żołnierzy, którzy są obecnie leczeni w szpitalach. Od początku lutego w Idlibie śmierć poniosło 54 tureckich żołnierzy, licząc razem z ofiarami czwartkowego ataku.

Wkrótce po nalocie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni i wyraził poważne zaniepokojenie zagrożeniem dla ludności cywilnej, wynikającym z eskalacji działań wojskowych - przekazał jego rzecznik Stephane Dujarric.

Z kolei turecka agencja Anadolu Ajansi w piątek zamieściła na Twitterze film z operacji neutralizowania reżimowych celów, których w ciągu 17 dni miano zlikwidować ponad 700. 

Resort obrony Rosji: Ostrzelani w Idlibie Turcy byli tam, gdzie nie powinno ich być

Tureccy żołnierze, którzy znaleźli się pod ostrzałem syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib, nie powinni byli znajdować się na tych pozycjach: według danych strony tureckiej w tym rejonie miało nie być jej oddziałów - oznajmił w piątek resort obrony Rosji.

W komunikacie ministerstwo poinformowało, że 27 lutego rządowe oddziały syryjskie odpowiedziały ogniem na atak bojowników ugrupowania terrorystycznego Hajat Tahrir asz-Szam. Bojownicy podjęli próbę dużej operacji ofensywnej na pozycje sił rządowych. Według rosyjskiego ministerstwa pod ostrzał armii rządowej dostali się wojskowi tureccy.

Resort w Moskwie zapewnił, że strona rosyjska utrzymywała kontakt z wojskowymi Turcji i zwracała się systematycznie o dostarczenie jej danych o pozycjach "wszystkich tureckich oddziałów znajdujących się obok rejonów działań bojowych terrorystów". Na obszarze, gdzie w czwartek doszło do ostrzału, zgodnie z danymi "nie było żadnych oddziałów tureckich sił zbrojnych i nie powinny były one się tam znajdować" - oświadczyło ministerstwo.

Zapewniło ono, że siły rosyjskie nie użyły w tym rejonie swego lotnictwa. Po otrzymaniu informacji o poszkodowanych Rosja podjęła działania w celu przerwania ognia przez siły syryjskie i zapewniła ewakuację zabitych i rannych - podano w komunikacie.

Tymczasem media w Moskwie przekazały w piątek rano, że rosyjska Flota Czarnomorska wysyła dwa okręty wojenne na Morze Śródziemne w kierunku wybrzeży Syrii. Jednostki te są uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr.

Po wydarzeniach, jakie miały miejsce w czwartek i kolejnym ostrzale jednostek tureckich, władze w Ankarze zdecydowały, że rządowe siły zbrojne Syrii będą traktowane jako "siły wroga" - powiedział w piątek rzecznik prasowy rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Omer Celik.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Wojna w Syrii. Resort obrony Rosji: Ostrzelani w Idlibie Turcy byli tam, gdzie nie powinno ich być
Zaloguj się
 • villk

  0

  ciekawe czy Turcy puszczą te rosyjskie okręty przez Bosfor?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Assad jest optymalnym dyktatorem dla panstwa islamskiego. No i to dsc okrutne poczucie humoru Kremla, wymagajace od turka systematycznego podawania swojej pozycji ruskiemu dowodctwu. Katastrofa USA w Syrii jest juz bezsporna, wizerunkowa i polityczna. Trump dziedziczy czarny scenariusz napisany w czarnym domu, pozostaje wycofac resztki aktywow. Przypuszczam, iz Kreml czujac swoja sile bedzie co jakis czas zadal od malego turka okresowego potwierdzania bliskich serdecznych i przyjacielskich stosunkow, a maly turek nawet ne pomyslal, ze .swoja poltyka moze dprowadzic do izolacji swojego kraju, kolejne potwierdzenie niskiego iq ludzi islamu. Pozostaje Rosji zyczyc akurat w tej sprawie szybkiego dokonczenia dziela zniszczenia resztek ISIS i przywrocenie Assadowi wladztwa w waznej prowincji. Ponad 17 wojen Rosyjsko - Tureckich niczego tego tepego cepa nie nauczyly, pzegrali wszystkie, a jedna z ostatnich miala na celu likwidacje panstwowsci tureckiej i gdyby nie ultimatum brytyjskie totalnej wojny swiatwej z Rosja, pewnie sknoczyliby piecdziesiat lat pozniej jako kolejna republika radziecka.

 • rastablaster

  Oceniono 1 raz -1

  "film z operacji neutralizowania reżimowych celów" = prolfeed = TOK FM.

  Polski główny ściek stał się częścią jankeskiej machiny wojennej. Macie krew na rękach i jesteście współodpowiedzialni za zbrodnie wojenne. Co ma wisieć nie utonie :).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX