Koronawirus. Rośnie liczba ofiar we Włoszech i w Iranie. Pierwszy przypadek w Islandii

21 osób nie żyje, 821 zakażonych - taki najnowszy bilans koronawirusa we Włoszech przedstawił w piątek rządowy komisarz do spraw kryzysu epidemiologicznego Angelo Borrelli. Rośnie też liczba ofiar wirusa w Iranie.
Zobacz wideo

We Włoszech w ciągu doby zmarły cztery kolejne osoby, miały od ponad 70 do przeszło 80 lat i były obciążone innymi chorobami. Krajowy Instytut Zdrowia ustali, czy ich śmierć spowodował faktycznie wirus. Liczba zarażonych wzrosła od czwartku o prawie 200. Borrelli poinformował, że dotąd wyzdrowiało 46 chorych.

Koronawirus w Iranie

Do czwartku wieczorem co najmniej 210 osób zmarło w różnych miastach w Iranie z powodu koronawirusa - podała w piątek brytyjska stacja BBC Persian, powołując się na źródła w służbach medycznych.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Iranu informował w piątek, że w wyniku choroby wywoływanej przez koronawirusa zmarły dotąd 34 osoby. Powiedział także, że wykryto dotychczas 388 przypadków zakażenia Covid-19.

Koronawirus w Islandii

Władze Islandii poinformowały w piątek o pierwszym przypadku zarażenia koronawirusem, wykrytym w tym kraju. Zachorował mężczyzna, który właśnie powrócił z Włoch, gdzie przebywał "w strefie ryzyka", jak głosi rządowy komunikat.

Przebieg choroby u "40-letniego mieszkańca Islandii nie jest ciężki, ale jej symptomy są typowe dla Covid-19" - poinformował Departament Obrony Cywilnej w Reykjaviku. Chory przebywa na wydzielonym oddziale szpitala uniwersyteckiego w stolicy kraju.

Islandzki Departament Obrony Cywilnej - stwierdza jego komunikat - "podejmuje wszelkie wysiłki, aby ustalić jaką drogą doszło do zakażenia i znaleźć osoby, które miały jakiś kontakt z chorym i mogły zakazić się wirusem".

Koronawirus na świecie

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Łącznie na świecie od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. odnotowano 82 132 potwierdzone przypadki zachorowań. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło już 2 801 osób.

Polski resort zdrowia informuje, że wykonano ponad 350 badań pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2 i nie potwierdziły one jego obecności w Polsce. Poinformował także, że hospitalizacją objętych zostało 47 osób, 55 osób jest objętych kwarantanną, a czynnym nadzorem epidemiologicznym - 1570 osób.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie: 

TOK FM PREMIUM