Koronawirus w Europie. Pierwsze przypadki w Luksemburgu, Portugalii i na Łotwie

Koronawirus pojawia się w kolejnych państwach Europy. W poniedziałek pierwsze przypadki potwierdzono w Luksemburgu, Portugalii, Andorze oraz na Łotwie. Pierwszy przypadek odnotowano w Moskwie. To szósta zakażona osoba zdiagnozowana w Rosji. Rośnie liczba zgonów we Włoszech.
Zobacz wideo

Jeśli chodzi o Łotwę, w poniedziałek (2 marca) po południu tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa. Szczegółów na razie nie podano. Około godziny 20 ma się odbyć konferencja w tej sprawie. 

Również w poniedziałek dwa pierwsze przypadki koronawirusa potwierdzono w Portugalii, o czym informowały władze sanitarne tego państwa. Zakażeni mężczyźni znajdują się w dwóch szpitalach w Porto, na północy Portugalii - podało ministerstwo zdrowia.

Obaj zakażeni koronawirusem podróżowali w ostatnich dniach po Europie. Pierwszy to 60-letni lekarz, który przebywał w lutym we Włoszech, drugi zaś to 33-letni mężczyzna, który podróżował po Hiszpanii.

Koronawirus w Portugalii i Hiszpanii 

Władze Portugalii i Hiszpanii potwierdzają, że prowadzą również dochodzenie w sprawie zakażenia koronawirusem 70-letniego chilijskiego pisarza Luisa Sepulvedy, rezydującego w hiszpańskiej Asturii. Po powrocie do Hiszpanii z organizowanych w dystrykcie Porto targach książki został on hospitalizowany z powodu zakażenia koronawirusem. W poniedziałek rano portugalskie ministerstwo zdrowia potwierdziło, że dwutygodniowej kwarantannie zostało już poddanych czterech pracowników wydawnictwa Porto Editora, którzy mieli kontakt z Sepulvedą.

Koronawirus w Andorze

Władze Andory poinformowały w poniedziałek, że u 20-letniego mężczyzny, który przebywał ostatnio we Włoszech, wykryto koronawirusa. Jest to pierwszy w kraju przypadek zakażenia - podkreślono w oświadczeniu. Mężczyzna niedawno wrócił z Mediolanu; hospitalizowano go w sobotę. Wykonane testy dały wynik pozytywny i 20-latek pozostanie w szpitalu na dalsze badania. Według władz monitorowani będą też jego znajomi, z którymi ostatnio się stykał.

Również w Luksemburgu pierwszy przypadek koronawirusa zdiagnozowano w poniedziałek u pacjenta, który wrócił z Włoch do kraju przez lotnisko Charleroi w Belgii. Został on umieszczony w odosobnieniu w szpitalu w Luksemburgu. U rodziny nie stwierdzono żadnych objawów, jednak jej członkowie zostali prewencyjnie poddani kwarantannie.

Koronawirus w Moskwie. To szósty przypadek w Rosji

U mężczyzny hospitalizowanego w Moskwie, który niedawno wrócił z Włoch, potwierdzono obecność koronawirusa - podały w poniedziałek media w Moskwie. Choroba przebiega u niego w lekkiej formie. Osoby, które się z nim kontaktowały, są na obserwacji lekarskiej.

Młody mężczyzna mógł zachorować podczas urlopu we Włoszech. Do Rosji powrócił 23 lutego i przebywał w prywatnym domu w obwodzie moskiewskim. Po kilku dniach zgłosił się do przychodni z symptomami infekcji dróg oddechowych. Przewieziono go do szpitala zakaźnego.

Jest to pierwszy wykryty przypadek koronawirusa w Moskwie i szósty w Rosji. Pierwszymi chorymi była dwójka obywateli z Chin, która już wyzdrowiała. W szpitalu w Kazaniu znajduje się trzech zakażonych obywateli Rosji, którzy byli pasażerami wycieczkowca Diamond Princess i zostali z Japonii ewakuowani do kraju.

Pierwszego pacjenta z koronawirusem w Islandii zdiagnozowano w piątek, a dwóch innych podczas weekendu. Cała trójka zakażonych Covid-19 spędziła ostatnio wakacje na północy Włoch.

Koronawirus. We Włoszech rośnie liczba zgonów

We Włoszech do 52 osób wzrosła liczba zgonów z powodu koronawirusa - ogłosił w poniedziałek rządowy komisarz do spraw kryzysu Angelo Borrelli. Obecnie jest 1835 zakażonych. Dotychczas zanotowano w całym kraju łącznie ponad 2 tys. przypadków. Od niedzieli liczba zakażonych zwiększyła się o ponad 250. Dotychczas wyleczono 149 chorych.

Komisarz Borrelli, który jest szefem Obrony Cywilnej, poinformował na konferencji prasowej, że połowę teraz zarażonych stanowią osoby nie mające żadnych objawów lub tylko lekkie symptomy. 40 proc. trafiło do szpitala, w tym 10 proc. na intensywną terapię.

W 12. dniu kryzysu epidemiologicznego pierwsze przypadki stwierdzono w regionie Molise i na Sardynii. Władze tej wyspy już wyrażają obawy co do tego, jaki będzie miało to wpływ na turystykę.

Koronawirus z Wuhan

Wywołujący groźne zapalenie płuc koronawirus pojawił się w grudniu ubiegłego roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach i do tej pory rozprzestrzenił się na ok. 60 krajów. Zabił dotąd ponad 3 tys. osób, głównie w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do prawie 89 tys. W Europie największa epidemia ma miejsce właśnie we Włoszech.

Poza Chinami kontynentalnymi i Włochami najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano do tej pory w Iranie - 54, Korei Południowej - 22 i Japonii - 12.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM