Koronawirus. W Australii racjonowanie... papieru toaletowego

Największa sieć supermarketów w Australii - Woolworth - wprowadziła w środę racjonowanie papieru toletowego, po tym jak masowe jego wykupywanie z obawy przed koronawirusem, spowodowało wyczerpanie zapasów.
Zobacz wideo

W opublikowanym komunikacie ograniczono sprzedaż tego artykułu do czterech opakowań na osobę, tak aby "zagwarantować, iż większa liczba klientów będzie mogła go nabyć". Sprecyzowano, że "umożliwi to skonsolidowanie poziomu zapasów, podczas gdy dostawcy zwiększą lokalną produkcję i dostawy, tak aby zaspokoić większe niż zazwyczaj zapotrzebowanie."

W australijskich supermarketach wykupywane są, w obawie przed zakłóceniami w zaopatrzeniu spowodowanych przez wirus, także inne towary, jak np. konserwy, maski higieniczne i żele do odkażania rąk. Premier Australii Scott Morrison oświadczył w wywiadzie radiowym, że "może zrozumieć dlaczego ludzie są zaniepokojeni i robią te rzeczy w supermarketach". "Ale moim zdaniem, niepotrzebnie" - dodał.

Poinformował też, że rozmawiał z przedstawicielami dwóch największych sieci supermarketów - Woolworth i Coles - na temat posunięć w związku ze wzmożonymi przez panikę zakupami. 

Koronawirus. Australia zamyka granice

W związku z epidemią koronawirusa Australia zamyka od niedzieli granice dla wszystkich osób, przybywających do tego kraju z Iranu - poinformował w sobotę australijski minister zdrowia Greg Hunt. Zgodnie z decyzją resortu wszyscy cudzoziemcy z Iranu od 1 marca będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę w innym kraju, zanim zostaną wpuszczenie na teren Australii.

W Australii do tej pory potwierdzono 23 przypadki zakażenia koronawirusem - 15 zainfekowanych osób przyjechało z Chin, a osiem przebywało na wycieczkowcu Diamond Princess. Od 1 lutego kraj zamknął granice dla osób, które odwiedzały Chiny kontynentalne.

Epidemia koronawirusa

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. W Europie to Włochy i Francja są krajami najbardziej dotkniętymi koronawirusem w Europie. W Polsce nie potwierdzono dotychczas przypadku tej choroby.

We wtorkowym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca br. na całym świecie zanotowano 90 tys. 663 potwierdzone przypadki COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarły 3 tys. 124 osoby. Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2 946), Iranie (66), Korei Południowej (34), we Włoszech (52), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia 6), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3), Francji (2), Australii (3), Tajlandii (1) i USA (6). Z powodu zagrożenia epidemiologicznego GIS nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, do Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

TOK FM PREMIUM