USA. Michael Bloomberg rezygnuje ze startu w wyborach prezydenckich
Bloomberg ogłosił swoją rezygnację po ogłoszeniu niekorzystnych dla niego wyników tzw. Superwtorku, tj. prawyborów Partii Demokratycznej przeprowadzonych jednego dnia w kilkunastu stanach. Mimo wydania ponad pół miliarda dolarów na kampanię nie udało mu się wygrać w żadnym z nich.
- Nie ma już realnej drogi do nominacji - stwierdził Bloomberg w oświadczeniu. - Trzy miesiące temu zgłosiłem swoją kandydaturę, aby pokonać (urzędującego prezydenta USA, Republikanina) Donalda Trumpa. Dziś wycofuję się z wyścigu z tego samego powodu: aby pokonać Donalda Trumpa. Stało się dla mnie jasne, że dalsze ubieganie się przeze mnie o nominację utrudniłoby (Partii Demokratycznej - PAP) osiągnięcie tego celu - podał.
Bloomberg podkreślił swoje poparcie dla Bidena, którego nazwał swoim sprzymierzeńcem w umiarkowanym skrzydle Partii Demokratycznej i najlepszym kandydatem do pokonania Trumpa. - Znam Joe od bardzo dawna. Znam jego przyzwoitość, uczciwość i zaangażowanie w sprawy tak ważne dla naszego kraju. Będę pracował, aby został kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych - zadeklarował. Nie ujawnił, czy wesprze go finansowo w kampanii.
Na rezygnację Bloomberga zareagował sam Trump, który na Twitterze napisał: "Mogłem mu powiedzieć dawno temu, żeby się wycofał, oszczędziłby miliard dolarów. Teraz zainwestuje swoje pieniądze w kampanię Joe Śpiocha, aby uratować twarz. To nie zadziała!".
Przed Superwtorkiem Bloomberg obrał nietypową strategię i w dużej mierze zignorował wcześniejsze prawybory w Iowa, New Hampshire, Nevadzie i Karolinie Południowej. Zwyciężył tylko na wyspie Amerykańskie Samoa, gdzie uzyskał pięciu delegatów na konwencję Demokratów.
Amerykański miliarder jest trzecim kandydatem Demokratów, który w ostatnich dniach zrezygnował z prezydenckiego wyścigu. W poniedziałek podobną decyzję ogłosili Amy Klobuchar i Pete Buttigieg, którzy także udzielili poparcia Bidenowi.
78-letni Bloomberg, uznawany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie, jest współzałożycielem i prezesem agencji prasowej Bloomberg L.P. W latach 2002-2013 był burmistrzem Nowego Jorku.
Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada. Demokraci ostatecznie wskażą swego kandydata na prezydenta na ogólnokrajowej konwencji w lipcu. U Republikanów nominacja jest formalnością - partia ta z pewnością wystawi w wyborach urzędującego prezydenta.
-
Nowy sondaż. Prawie wszystkim rośnie, tylko nie im. To koniec wielkiego boomu?
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
Zełenski "podeptał przyjaźń polsko-ukraińską"? Ekspertka: To pragmatyzm polityczny
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
"To nie jest dar". Ekspert o 2 mld dla Polski. I MON-ie, który kupuje, jakby miał "kartę bez limitu"
- Co partie po wyborach zrobią z prawem do aborcji? Jedna nie ma o tym ani słowa w swoim programie
- Co dalej z kontrolami na granicy z Polską? Nieoficjalnie: Niemcy podjęły decyzję
- Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić i do kiedy? [ZASADY I TERMINY]
- Kaczyński i 50 tys. w kopercie. Prokurator nie dała wiary zeznaniom. "To jest wróżka"
- Abp Stanisław Szymecki nie żyje. Senior archidiecezji białostockiej miał 99 lat