Koronawirus na świecie. Zarażony deputowany do francuskiego parlamentu, kolejne targi w Hiszpanii odwołane

Rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem. W Korei Południowej zanotowano aż 200 nowych przypadków. We Francji zdiagnozowano zakażenie w parlamencie, a w Hiszpanii odwołano kolejne wielkie targi. W Chinach z powodu koronawirusa zmarło kolejnych 30 osób.
Zobacz wideo

Jeden z deputowanych do Zgromadzenia Narodowego, izby niższej parlamentu Francji, jest zarażony koronawirusem - poinformowały w czwartek późnym wieczorem źródła parlamentarne.

Deputowany przebywa w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

Obecność koronawirusa potwierdzono także u pracownika baru z przekąskami znajdującego się terenie parlamentu. Mężczyzna został odizolowany w swoim domu. W przypadku innego pracownika baru jest podejrzenie zarażenia koronawirusem.

W czwartek wieczorem władze w Paryżu poinformowały, że liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 we Francji wzrosła do siedmiu, a liczba potwierdzonych zakażeń - do 423.

W wyniku choroby wywołanej koronawirusem zmarły w czwartek we Francji trzy osoby, potwierdzono też 138 nowych przypadków zakażenia. Stan 23 chorych jest bardzo ciężki.

Prezydent Emmanuel Macron w nagraniu opublikowanym w czwartek na stronie Pałacu Elizejskiego oświadczył, że przejście zachorowań w epidemię we Francji jest "nieuniknione".

Koronawirus w Hiszpanii. Kolejne odwołane targi

Władze Targów Barcelońskich (Fira de Barcelona) odwołały zaplanowaną na kwiecień wystawę spożywczą Alimentaria. Międzynarodową ekspozycję miało zobaczyć ponad 150 tys. osób.

Jedna z największych imprez wystawienniczych branży spożywczej w Europie miała odbyć się z inicjatywy Targów Barcelońskich na terenach wystawienniczych w położonym w mieście L'Hospitalet de Llobregat, położonym w pobliżu stolicy Katalonii. Wystawa Alimentaria planowana była na 20-23 kwietnia.

W opublikowanym w czwartek wieczorem komunikacie dyrekcja Targów Barcelońskich poinformowała, że odwołanie imprezy ma związek z epidemią koronawirusa.

12 lutego br. z powodu koronawirusa odwołane zostały inne targi w prowincji Barcelona - Mobile World Congress (MWC 2020). Jedna z największych wystaw technologii komórkowej miała odbyć się w stolicy Katalonii pomiędzy 24 a 27 lutego.

Decyzję kierownictwa GSMA, organizatora wydarzenia, o odwołaniu MWC 2020 poprzedziła rezygnacja z udziału w imprezie ponad 30 znanych firm, takich m.in. jak: Nokia, Sony, Vodafone, Amazon, Intel, Cisco oraz Facebook. W większości przypadków argumentowały one swoją decyzję o wycofaniu z targów troską o "zdrowie swoich klientów i pracowników".

W czwartek wieczorem liczba zakażonych w Hiszpanii Covid-19 przekroczyła 282 osoby. Z powodu infekcji koronawirusem zmarło pięć osób.

Koronawirus w Belgii. 27 nowych przypadków zarażenia

W Belgii potwierdzono w czwartek 27 nowych przypadków koronawirusa. To podnosi całkowitą liczbę infekcji w tym kraju do 50 - poinformowały późnym wieczorem belgijskie media.

Spośród nich 16 to pacjenci we Flandrii, 2 w Brukseli i 9 w Walonii. Większość właśnie wróciła z wakacji we Włoszech i wykazuje łagodne objawy. Pacjenci są izolowani i leczeni w domu lub w szpitalu.

Koronawirus w Chinach

Kolejnych 30 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Chinach z powodu koronawirusa - poinformowała w piątek rano czasu lokalnego w Pekinie państwowa komisja zdrowia.

Najwięcej zgonów - 29 - odnotowano w prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii koronawirusa, w tym 23 w jej stolicy, 11-milionowym mieście Wuhan.

Całkowita liczba zakażonych koronawirusem w Chinach kontynentalnych wynosi obecnie 80 552, a łączna liczba ofiar śmiertelnych - 3042.

Według oficjalnych danych wyzdrowiało łącznie ponad 53 tysiące osób.

Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Wielkiej Brytanii

Pierwsza osoba zmarła w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa - podała w czwartek stacja BBC. - Pacjent, który był leczony w Royal Berkshire Hospital, był starszą osobą, która miała inne problemy zdrowotne. Uważamy, że zaraził się wirusem w Wielkiej Brytanii, a śledzenie jego kontaktów jest już w tok" - powiedział naczelny lekarz Anglii Chris Whitty.

"Pacjent był wcześniej leczony w szpitalu i poza nim z powodów niezwiązanych z koronawirusem i z tych powodów został przyjęty, zaś zeszłej nocy uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa" napisano w oświadczeniu szpitala w Reading, na zachód od Londynu, gdzie doszło do zgonu.

Również w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w całym kraju wzrosła do 115. Podany bilans jest stanem na godz. 9 rano w czwartek, co oznacza, że liczba wykrytych zakażeń w ciągu 24 godzin wzrosła o 30.

Koronawirus. Prawie 200 nowych przypadków koronawirusa w Korei Południowej

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Korei Południowej 196 nowych przypadków koronawirusa - podały w piątek rano władze sanitarne tego kraju. Poinformowały także o kolejnych siedmiu zgonach spowodowanych wirusem.

W sumie w Korei Południowej potwierdzono w piątek 6284 przypadki koronawirusa. Według najnowszego bilansu zmarły 42 osoby.

W czwartek wzrost zakażeń był jednak znacznie mniejszy niż podczas poprzedniej doby, kiedy zarejestrowano aż 438 nowych przypadków.

Wywołujący groźne zapalenie płuc koronawirus pojawił się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i do tej pory rozprzestrzenił się na ok. 80 krajów.

Koronawirus zabił dotąd na świecie ponad 3,3 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia w ponad 80 krajach wzrosła do 100 tys. W Europie największa epidemia ma miejsce we Włoszech, gdzie odnotowano 148 zgonów.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM