"Erdogan ma rację i Ateny mają rację. Patrzę na to, co dzieje się na grecko-tureckiej granicy i nie wiem co myśleć"

Dawno nie miałem takiego mętliku w głowie. Patrzę na to, co dzieje się na grecko-tureckiej granicy i nie wiem co myśleć. Tak, współczuję tym wykorzystywanym przez polityków ludziom. Współczuję, dostrzegając równocześnie złożoność sytuacji, w której każdy ośrodek decyzyjny w ich sprawie ma trochę racji. Bo to obowiązujący pat jest przyczyną kolejnych rzucanych kamieni, prętów, ale i ulatującego w powietrze gazu łzawiącego.
Zobacz wideo

Rozumiem Turków. Jasne, to Erdogan „puścił” migrantów na granicę, żeby szantażować Unię Europejską. To on jest w tej sytuacji tym bezpośrednim złym. Ale Ankara ma też rację, że spadły na nią olbrzymie koszty związane z syryjskimi uchodźcami. Sześć miliardów euro przekazane na podstawie umowy sprzed czterech lat z Brukselą to kropla w morzu potrzeb. Turcy twierdzą, że wydali na uchodźców, których jest nad Bosforem prawie cztery miliony, czterdzieści miliardów dolarów. To pewnie przesadzona kwota, ale i tak Ankara przeznaczyła na to multum pieniędzy. Poza tym, Erdogan ma też rację, gdy mówi, że Bruksela nie wywiązała się z niektórych zapisów porozumienia. Przykład? Unia miała znieść wizy dla tureckich obywateli. Nie zrobiła tego. Więc tak, Erdogan jest cynikiem, który wykorzystuje uchodźców. Ale ma czasem trochę racji…

Rozumiem Greków. Jasne, odpychanie biedaków, strzelanie gazem łzawiącym – to przerażające obrazki. Ale Ateny mają też rację, że spadają na nie duże koszty, a pomocy od Unii nie dostają. Sytuacja w obozie Moria na wyspie Lesbos od jakiegoś czasu jest… katastrofalna. Reszta Wspólnoty, w tym Polska, która nie chce przyjmować u siebie uchodźców, wykazuje brak jakiejkolwiek solidarności z Grekami. Oczywiście, premier Kiriakos Mitsotakis mógłby puścić migrantów, którzy pewnie poszliby dalej na Zachód. Ale co, jak sąsiednie kraje zamknęłyby granice? Gdyby w Idomeni powtórzyła się historia i Skopje zatrzymałoby migrantów, jak kilka lat temu, gdy obserwowałem tam zamieszki? To Grecja miałaby problem i zostałaby z tymi ludźmi. A patrząc jaką solidarność wobec Aten okazują inne państwa członkowskie, to nie dziwię się, że Grecy wolą tego uniknąć. Więc tak, ich działania mnie oburzają. Ale obawy Aten są też trochę uzasadnione…

Rozumiem Niemców i inne zachodnie państwa, które boją się powtórki apogeum kryzysu migracyjnego sprzed pięciu lat. I nie chcą już przyjmować nowych przybyszów. Dlaczego? Bo boję się wzrostu popularności skrajnej prawicy. A niestety to byłby skutek kolejnego wzrostu liczby migrantów w Europie. Że nie można być zakładnikami skrajnej prawicy? Też prawda. Widzicie, może za bardzo się rozdrabniam? Przekonuje mnie również w jakimś stopniu argument bezpieczeństwa. Nie da się zintegrować kolejnych setek tysięcy osób w krótkim czasie. Już wcześniej było i nadal jest to trudne. Gdy z kolei trudno o integrację, wówczas migranci mogą poczuć się odrzuceni. I mogą skierować uszy ku radykałom. I potem może stać się coś gorszego, niż na grecko-tureckiej granicy. I potem może dojść do władzy skrajna prawica. I potem stanie się coś jeszcze gorszego. Więc tak, rozumiem trochę Niemców i inne zachodnie państwa.

Czasem mam wrażenie, że dziennikarze mają trudność z powiedzeniem „nie wiem”. A ja właśnie to chciałbym tutaj napisać. Że czuję bezsilność, że nie wiem jak rozwiązać obecny pat. Współczując tym wykorzystywanym przez polityków ludziom. Współczując i dostrzegając równocześnie złożoność sytuacji.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Kryzys na turecko-greckiej granicy
Zaloguj się
 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 3 razy 3

  Europa musi zadać tym ludziom proste pytanie - co zrobiliście w zakresie planowania rozrodu?
  Ich odpowiedź jest prosta - "CHCEMY mieć po 8 dzieci"
  Czy naprawdę MY, Europejczycy, musimy ponosić konsekwencje takiej ich decyzji ?
  Bo możemy przyjąć milion, możemy 10 milionów, możemy nawet 100 milionów.
  Ale ich i tak jest już miliard, za parę lat będzie 2 miliardy a za 50 lat - 10 miliardów.
  Jakieś pomysły na rozwiązanie tej kwestii?

 • zorro318

  Oceniono 3 razy 3

  Cos tam swita, ale ta poprawnosc polityczna...
  Mysle, ze Europa wchlonelaby bez problemu ten milion czy troche wiecej aktualnie szturmujacych grecka granice.
  Ta liczba nie stanowi problemu, problemem jest okolo MILIARDA chetnych z Azji i Afryki. Wpuscic tych, jak poprzednio
  oznacza tylko zachete dla coraz wiekszej liczby amatorow. Ilu jeszcze emigrantow ekonomicznych jest w stanie UE
  przyjac -optymistycznie zakladam ze kilka milionow. Chetnych jest znacznie wiecej. Jest oczywiscie prosty sposob
  na zahamowanie tej migracji - otworzyc granice dla kazdego chetnego, az poziom zycia w UE zejdzie zrowna sie
  z Pakistanem lub Bangladesz i problem zniknie.Rzady krajow i mieszkancy "produkujacych" emigrantow nie robia nic w tej kwestii a przeciez wzorem Chin czy nawet Indii mozna ograniczyc przyrost naturalny. To wydaje sie kluczem do polepszenia sytuacji ekonomicznej. Kardynalnym bledem jest teza, ze rzady panstw UE nie wpuszczaja przybyszow,
  poniewaz boja sie skrajnej prawicy. Nieprawda, w UE w zasadzie wiekszosc partii z prawa do lewa jest przeciw niekontrolowanej emigracji czego dowodem jest niespelniona obietnica bezwizowego wjazdu dla Turkow.
  Dziennikarze nie powinni miec problemu z powiedzeniem "nie wiem", oni dobrze wiedza, ze emigracji w ksztalcie znad greckiej granicy trzeba powiedziec NIE. Poprawnosc polityczna nie moze lamac prawa ani tym bardziej byc ksztaltowana poprzez akty szantazu, wymuszen i przemocy.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Bulgarzy na szczescie nie maja dylematu jak sie wyrazil jeden z islamskich terrorystow przyszlismy tu bo Bulgarzy maja twarde paly. Bulgarzy obchodza swoje swieto narodowe w dniu pozbycia sie islamskiej wladzy turkow i zbyt dobrze wiedza czym to grozi. Na ten moment sprawa lamiacego prawo zaproszemnia prze Niemcy islamistow niebezpiecznie przebudowywuje scene poltyczna mocno przypominajac o latach 30. Czytam tego zapewne lewaka i tak sie zastanawiam facet opowiada rzeczy ktorych konsekwencje przewidzialoby dziecko w wieku przedszkolnym im ten proces zajmuje szesc siedem a czasem cale zycie.
  slam jest agresywna polityczna ideologia podboju podajaca sie za religie, a koran to cyniczny instrukraz rzadzenia masami i narzucania jednostce niewolniczej ideologii, co tu wiecej fiilozofowac, wyslac ich Chinczykom ci bedawiedzieli jak rozwiazac problem.

 • szpung

  Oceniono 1 raz 1

  Te bandy sa szkolone, dowiaduja sie od instruktorow jakie pojecia sa wartosciia w powstaluym na chrzescijanstwie swiecie i ludzi, na ktorych chca zerowac. Czlowieczenstwo prawa czlowieka pojecia obce Azji, swiata z ktorego przybyli, instrumentalnie i cynicznie wypowiadane do kamer bez zmruzenia oka, kobety wyuczone na przemian pyszczyc i wzruszac placzem i dziecmi. Spoleczna patologia napierajaca na mala Grecje ze 'swietej' ksiegi tlumaczaca im dlaczego kafar ma obowiazek utrzymywac swpjego islamskiego pana.
  Kolorowa malpa dostala smrtfon i tam moze przeczytac co ma mowic bialemu niewolnikowi by dostac, azyl pieniadze zasilek i miec czas by zajac sie przemytem narkotykow, no i te tabuny wyksztalconych na uniwersytetacb idiotow gotowych wyplacac nie swoje pieniadze z pracy swoich wspolobywateli i niemajcy pojecia o swiecie mentalnosci roznic kulturowych spolecznych uwarunkowan wsrod obcych nam na kazdym poziome ludow.

 • dar61

  0

  Nie.
  Ten sułtan-ducze-chan znad Bosforu sam zagęścił problem, włażąc tam i grając na nosie natowskim i unijnym uzgodnieniom.
  Jeśli syryjskich - i nie tylko - uchodźców nie przyjmą inne kraje niebiedne typu Arabia, Emiraty czy USA, to widać, że zaniechanie nie jest tylko europejskie, a światowe.
  O inspiracji rosyjskiej w tekście ni słowa?

  ****
  Poza tym warto znać zasady pisowni:
  '...Poza tym, Erdogan ma też rację...' [PRZECINKOZA]
  >>> ....Poza tym Erdogan... [BEZ PRZECINKA]

  No to co, że lud tak pisze:?
  '...Oczywiście, premier Kiriakos...' [jw.]
  >>> ...Oczywiście premier... [BEZ PRZECINKA]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX