WHO oficjalnie ogłasza pandemię. Koronawirus Covid-19 rozprzestrzenia się alarmująco

Szef WHO ogłosił, że mamy do czynienia z pandemią. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni" - przyznał Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Zobacz wideo

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę pandemię nowego koronawirusa. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył na konferencji prasowej w Genewie, że koronawirus może być określany jako pandemia.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię" - poinformował szef WHO.

Jednocześnie podkreślił, że użycie słowa "pandemia" przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na rozprzestrzenianie się koronawirusa nie zmienia jej odpowiedzi na tę sytuację.

Podczas konferencji Tedros Adhanom Ghebreyesus odniósł się m.in. do Iranu. Powiedział, że sytuacja w tym państwie, gdzie w związku z koronawirusem zanotowano dotąd 9 tys. zakażeń i 354 zgony, jest "bardzo poważna", a WHO chciałaby zobaczyć więcej kontroli i więcej opieki nad chorymi.

Epidemia a pandemia

Do tej pory na świecie odnotowano 121757 przypadków zakażenia koronawirusem. 4389 chorych zmarło, a 66988 osób udało się wyleczyć. W Polsce potwierdzono 27 przypadków zachorowań.

- Pandemię to odróżnia od epidemii, że epidemia to występowanie choroby na pewnym obszarze w liczbie wyższej niż oczekiwana, a pandemia to występowanie choroby na dość dużym obszarze. Na obszarze wielu państw, a nawet kontynentów - wyjaśniał w TOK FM rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Dlatego tu mamy do czynienia z pandemią, gdyż choroba nie występuje w bardzo dużej skali, ale jest na kilku kontynentach - dodał.

Koronawirus w Polsce. 31 potwierdzonych przypadków

Do tej pory (środa 11 marca) w Polsce potwierdzono 31 przypadków zachorowań na koronawirusa. Pacjenci przebywają w szpitalach m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Cieszynie czy Ostródzie. Stan kilku z nich jest ciężki. 

Również w środę polski rząd zdecydował o zawieszeniu zajęć w placówkach oświatowych na dwa tygodnie (od poniedziałku 16 marca). Czwartek i piątek będą dniami "przejściowymi", kiedy rodzice, którzy nie będą mieli z kim zostawić dzieci, będą mogli przyprowadzić je do szkoły, gdzie zostanie zapewniona opieka. Zamknięte mają być też ośrodki kulturalne, odwołano zajęcia na uczelniach wyższych.

TOK FM PREMIUM