GIS: Polska została uznana za kraj transmisji koronawirusa. To dla nas ważniejsze od ogłoszenia pandemii

- W najbliższych dniach można się spodziewać nowych zaleceń. Prawdopodobnie zmienią się kryteria przypadku podejrzanego - powiedział w rozmowie z TOK FM rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
Zobacz wideo

Czy fakt, że WHO ogłosiło pandemię koronawirusa, będzie miał wpływ na sytuację w Polsce? - Nie nakłada to na nas żadnych obowiązków. Możliwe są kolejne ograniczenia w ruchu międzynarodowym. Większe znacznie ma fakt, że Polska została uznana za kraj z transmisją wirusa - powiedział nam rzecznik GIS Jan Bondar.

Co oznacza, że Polska jest "krajem z transmisją wirusa"? Pierwsi Polacy z COVID-19 przywozili koronawirusa z podróży za granicę. Obecnie jednak do nowych zakażeń dochodzi także na terenie kraju. Może to spowodować zmianę zaleceń związanych z diagnozowaniem koronawirusa.

Nowe zalecenia "w najbliższych dniach"

Według Bondara, nowych zaleceń możemy się spodziewać "już w najbliższych dniach". - Prawdopodobnie zmienią się kryteria przypadku podejrzanego. Chodzi o to, by mogli być badani pacjenci z lżejszymi objawami, którzy okres oczekiwania na wynik spędzaliby w kwarantannie domowej. Dotychczas diagnostyka pod kątem zakażenia koronawirusem musiała wiązać się z hospitalizacją - tłumaczył Bondar.

"Pamiętajmy, że nie wszyscy chorzy muszą być hospitalizowani"

- Wszelkie zalecenia to próba pogodzenia z jednej strony maksymalnej czułości nadzoru, zaś z drugiej - dbałości o to, by nie zabrakło miejsc, dla ludzi naprawdę chorych. Pamiętajmy, że infekcja wywołana koronawirusem w zdecydowanej większości przypadków przebiega łagodnie. Nie wszyscy chorzy muszą być hospitalizowani, często wystarczy domowa kwarantanna - przekonywał rzecznik GIS.

Bondar zaznaczył, że na razie udaje się zbierać wyczerpujące informacje o łańcuchach zakażeń. - Dla mnie kluczowe jest, że w Polsce nie mamy niekontrolowanych transmisji. W przypadku każdego pacjenta wiemy, w jaki sposób doszło do zarażenia, możemy prześledzić cały ciąg zdarzeń i osób - podkreślał.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM